• BIST 92.227
  • Altın 213,393
  • Dolar 5,3320
  • Euro 6,0605
  • İstanbul : 7 °C
  • Ankara : 8 °C
  • İzmir : 8 °C
  • Bursa : 5 °C
  • Adana : 15 °C

16 Haziranda Ek Dersi Artan Öğretmenler

20.06.2014 08:28
16 Haziranda Ek Dersi Artan Öğretmenler
Okulların kapanması ile beraber Birçok branş öğretmeni normal dönemde aldığı ek ders ücretinden daha fazla para alacak. Bu yazı Branş öğretmenlerin
 En Güncel Kpss Haberleri İçin Tıklayınız

   Okulların kapanması ile beraber Birçok branş öğretmeni normal dönemde aldığı ek ders ücretinden daha fazla almaya başladı. Çoğu zaman,eğitim sitelerinde sınıf öğretmenlerinin ek ders ödemelerinde adaletsizliğinden bahsedilir,evet  ortada bir mağduriyet olduğu gibi aslında branş öğretmenlerinde  ek ders ücretlerinde çoğu defa mağduriyet yaşadığını göreceğiz.

16 Haziran 2014 pazartesi günü sene sonu seminerlerin başlaması ile beraber günlük 3 saat ek dersi yani haftada 15 saat ek dersi alacak tüm öğretmenler .Sınıf öğretmenleri için değişen bir şey olmayacak çünkü öğretimin olduğu normal dönemde zaten haftalık olarak “sabit” bir şekilde 15 saat alıyorlardı.Branş öğretmenleri  ise çoğunluğu  ilk kez haftada 15 saat ek ders almaya başlıyor olacak.Nasıl mı  oluyor.

 

  Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar 5. Madde  b’ye göre Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri haftada 18 saat maaş karşılığı girmek zorunda, Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri ise aynı maddenin c bendine göre  haftada 15 saat girmek zorunda.Burada sınıf ve okul öncesi öğretmenlerin girmek zorunda olduğu saat sayısı branş öğretmenlerinden 3 saat daha fazla girmek zorunda olduğu için haksızlık olduğu aşikar.Branş öğretmenlerinin sorunu ise ders yüküne bağlı olarak verilen ek derslerde başlıyor,çünkü bir sınıf öğretmeni okulda sınıfını okuturken girmesi gereken ders saati yükü sabittir ve haftada 30 saat olur.Ek ders ücreti de maaş karşılığı girmek zorunda olduğu 18 saatten sonrası hesaplanır.30 saat sabit girdiği için 18 saatin dışında kalan 12 saat ek ders sayılır ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın  Hazırlık ve planlama görevinin belirtildiği 11. Maddedeki “…haftada 3 saati geçmemek üzere Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda aylık ve ücret karşılığı fiilen okuttukları her 10 saat ders için 1 saat daha hazırlık ve planlama görevi karşılığında ayrıca ek ders ücreti ödenir”hükmü gereği 30 saat fiili olarak derse girdiği için 3 saat de planlamadan gelir ve 12 saatin üstüne 3 saat ekdersin de eklenmesi ile haftada 15 saat ek ders alır.Bu ek ders ise tüm sınıf öğretmenlerine sabit ödenir Türkiye’nin hiçbir yerinde farklılık göstermez.

  Branş öğretmenlerinde ek dersleri ise Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar 5. Madde’nin c bendinde belirtildiği 15 saat maaş karşılığı girmesi gereken derslerden sonra hesaplanır ve sınıf öğretmenlerinde olduğu gibi sabit ek ders almazlar,ders saati yükünün farklılık gösterdiği her okulda ek derslerde branş öğretmenleri için farklılık gösterir.

Örneğin bir okulda fen ve teknoloji ders yükü 32 saat olsun ve 2 tane fen bilimleri öğretmeni olduğunda 16’şar saat olmak üzere her iki öğretmene paylaştırılır.Bu durumda aldıkları 15’er saat maaş karşılığı olarak,geri kalan 1 saat ise ek ders ücreti sayılır.Bununla beraber , Hazırlık ve planlama görevi olarak da 10 saat ve 19 saat aralığında derse girdiği için 1 saat ek ders daha yazılır.Toplamda ise haftalık olarak 2 ek ders saati olarak hesaplanır.Şimdi bazılarınız böyle uç örnek vermeyin de diyebilirsiniz ama ben ilk atama yerim olan hakkaride aynen bu şekilde derse giriyor ve ek dersimde bu şekilde azdı.Yani bizzat yaşamıştım.

 

  Okulların kapanması ile beraber ise ek ders saatlerin belirlendiği kararın 6. Maddesi 3 fıkrasındaki “Öğretmenlere, ilgili mevzuatına göre öğretim yılı başında ve sonunda yaptıkları meslekle ilgili çalışma sürelerinde iki haftayı geçmemek üzere ve fiilen görev yapmaları kaydıyla haftada 15 saat ek ders ücreti ödenir.” Hükmü gereği öğretmenlerin tümü sene sonu seminerlerine katıldıkları için haftada 15 saat ek ders alacaklardır.

 

  Görüldüğü gibi sınıf öğretmeni dönem içinde aldığı 15 saat ek dersi seminer döneminde de almaya devam ederken dönem içinde 15 saatten daha az alan branş öğretmeni seminer dönemi ile beraber daha fazla ek ders alamaya başlayıp ceplerine daha fazla para girecek.Branş öğretmenlerinin ek ders ücretlerinin farklılık göstermesi aslında büyük bir problemdir.Ha bu arada hani hep öğretmen maaşları kamoyuna verilirken hep  sınıf öğretmenlerindeki  gibi full ek ders artı  maaş olarak paylaşılıyor ya bunun nasılda yanlış olduğunu da bu yazımda da görülmesi gerektiğini düşünüyorum.Öğretmenlerin hepsinin ful ek ders aldığını düşünmek ve topluma da öyle lanse etmek öğretmenlerin haklarına girilmiş olunur.

 

  Branş öğretmenlerinin çoğunluğu , sene sonu seminerleri ile beraber ancak sınıf öğretmenlerinde olduğu gibi tüm öğretmenler ile beraber aynı ek ders (haftalık 15 saat) ücreti alamaya başladı

  Saygılar

 

Sedat DEGER/  Eğitimci   Yazar

https://twitter.com/sedatdeger09

Mebpersonel.Com   

Bu  yazının tüm hakları Mebpersonel.Com'a aittir. İzin alınmadan veya açık   yapılan alıntıların takibi yapılır Kaynak: mebpersonel.com
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim