• BIST 90.504
  • Altın 214,235
  • Dolar 5,3424
  • Euro 6,0800
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 10 °C
  • İzmir : 12 °C
  • Bursa : 11 °C
  • Adana : 16 °C

2014 KPSS Tarih’te Bu Sorular Çıkacak

01.07.2014 13:19
2014 KPSS Tarih’te Bu Sorular Çıkacak
2014 KPSS Tarih’te Bu Sorular Çıkacak

Değerli Arkadaşlar;

2014 KPSS’ye artık çok az bir vakit kala artık geleneksel hale gelen KPSS öngörülerimi yapmanın vakti geldi. Öncelikle gireceğiniz bu sınavda hepinize başarılar diler hayırlısıyla hayırlı bir kuruma atamanızın yapılmasını temenni ederim.

Anadolu Selçuklu Devleti ve Öncesi Dönemdeki Türk Tarihi

Bu bölümden her yıl ortalama 3 soru sorulmaktadır. 2014 yılında İslamiyet Öncesi Türk Tarihi bölümünden yine Asya Hun Devleti, Göktürkler ve Uygurlar bağlantılı sorular sorulabileceği gibi İslamiyet öncesi Türk toplumunun ekonomisi, sanatı, dini inanışlarından da (ahret inancının kanıtları) soru sorulması muhtemeldir. 2014 KPSS’de sürpriz olacak durum ise Balballar bağlantılı bir soru ve Avarlar bağlantılı bir sorunun sorulma ihtimalidir.

İlk Türk İslam Devletleri döneminden ise Gazneliler ve Büyük Selçuklu Devleti dönemindeki gelişmeler ile Anadolu Selçuklu Devleti dönemine kadar yaşamış bilim adamlarından soru sorulma ihtimali yüksektir. Anadolu Selçuklu Devleti Döneminde ise devletin başkentlerine, ticarete verdiği öneme bazı mimari ve sanat eserlerine dikkat edilmelidir.

Osmanlı Tarihi

Osmanlı Devleti’nin Kuruluş ve Yükselme dönemlerindeki teşkilatlanmasına Fatih Sultan Mehmet, Kanunu Sultan Süleyman ve Yavuz Sultan Selim gibi padişahların öne çıkan özelliklerine, Osmanlı Devleti’nin ekonomik sistemine, ekonomisini süreç içerisinde olumsuz etkileyen durumlar ile Osmanlı Devleti sanat ve bilimsel gelişmelerine dikkat edilmelidir.

Duraklama Döneminde bozulan düzeni yeniden sağlamak amacıyla yapılan ıslahat hareketlerinin özelliklerine,

Gerileme Döneminde Lale Devri ve III.Selim dönemlerine,

Dağılma Döneminde Tanzimat Dönemi gelişmelerine, özellikle II.Abdülhamit Dönemi politikalarına dikkat edilmelidir.

XX. yüzyılda Balkan Savaşlarında kaybedilen Osmanlı topraklarına bu yıl I. Dünya Savaşı’nın 100.yıl dönümü olması nedeniyle Osmanlı Devleti’nin savaşa girmesine, Almanya’nın Osmanlı Devleti’ni yanında görmek istemesinin nedenlerine Osmanlı Devleti’nin sınırları içerisinde ve sınırları dışında savaştığı cepheler ile Mustafa Kemal’in I. Dünya Savaşı’ndaki faaliyetlerine dikkat edilmelidir.

Atatürk İnkılâpları

Milli Mücadelenin hazırlık döneminde Amasya Görüşmelerine Milli Mücadeleyi destekleyen gazetelere ve muharebeler döneminde de Sakarya Savaşı ve sonuçları ile 1921 Ankara Antlaşması’nın özelliklerine Lozan Antlaşması sonrasında Atatürk Döneminde Avrupalı devletlerle yaşanan sorunlara dikkat edilmelidir.

Siyasi Alanda Yapılan İnkılâplarda, 2014 için Halifeliğin kaldırılmasının nedenlerine ve sonuçlarına, kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesine,

Eğitim Alanında Yapılan İnkılâplarda, Tevhid-i Tedrisat Kanunu ile sağlanan gelişmelere,

Hukuk Alanında Yapılan İnkılâplarda, Medeni Kanun ile sağlanan gelişmelere,

Ekonomi Alanında Yapılan İnkılâplarda, Atatürk Döneminde kurulan bankalar ile Kabotaj Kanunu’na dikkat edilmelidir.

2013 yılında Atatürk ilkelerinden soru sorulmamış olmasına rağmen 2014 KPSS’de en az bir tane bu alandan soru sorulacaktır.

Atatürk Dönemi çok partili siyasal hayata geçiş denemeleri bağlantılı olarak ise Terakkiperver Cumhuriyet Fırkasının özellikleri ne dikkat edilmelidir. Ayrıca 2014 KPSS’de Kazım Karabekir bağlantılı bir soru da sorulabilir.

Atatürk Dönemi Türk Dış Politikasından ise 1926 Ankara Antlaşması bağlantılı bir soru ile 1936 yılında imzalanan Montrö Boğazlar sözleşmesi bağlantılı bir sorunun sorulma ihtimali yüksektir.

Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi

II. Dünya Savaşı Öncesi Gelişmeler

Basmacı Hareketi ve II. Dünya Savaşı öncesi hangi devletlerde totaliter rejimlerin kurulduğu önemlidir. Bunun yanı sıra Hayat Sahası ve Maginot Hattı bağlantılı sorular da sorulabilir.

II. Dünya Savaşı Yılları

Barbarossa Harekâtı, Pearl Harlbour Baskını ve baskın sonrası ABD’nin Atlantik bildirisi ile savaşa girmesi, Normandiya Çıkarması ve Konferanslardan özellikle Yalta, San Francisco, Adana, Kahire 2014 KPSS’nin muhtemel konuları arasındadır.

II. Dünya Savaşı sırasında Türkiye’de yaşanan (milli korunma kanunu, karne uygulaması, nüfus artış hızının azalması, varlık vergisi ve toprak mahsulleri vergisinin alınması) gelişmelerde sorulma ihtimali olan yerler arasındadır.

Soğuk Savaş Dönemi

Rusya’nın Doğu Blok’undaki Comecon, Cominform, Varşova Paktı ile ABD’nin Batı Blok’unda Truman Doktrini, Marshall Planı ve NATO hamlelerine dikkat edilmelidir.

Bu Dönemde İsrail’in kurulmasında (1948) etkili olan Balfour Deklarasyonu’na (1917), ABD’nin Eisenhoower Doktrinine, SEATO ve ASEAN gibi gelişmeler ile Schuman bildirgesi ile kurulan AET’ye dikkat edilmelidir.

Soğuk Savaş Döneminde Adnan Menderes Dönemi gelişmelerine de ayrıca dikkat edilmelidir.

Yumuşama Dönemi

Ping Pong Diplomasisi, SALT I ve SALTII, Keşmir Sorunu, Bandung Konferansı, İrangate Olayı, Mekik Diplomasisi, Arap-İsrail Savaşlarını büyük ölçüde bitiren Camp David Antlaşmalarına dikkat edilmelidir.

Yumuşama Döneminde Türkiye’nin Yunanistan ile yaşadığı sorunlara ayrıca dikkat edilmelidir.

Bunun dışında Yunanistan ile yaşanan diğer sorunlar ise Kara Suları meselesi, Fır Hattı, Ege Adalarının Silahlandırılması ve Kıta Sahanlığı sorunlarıdır.

Ayrıca Ermenistan ile Yaşanan ASALA’ya da dikkat edilmelidir.

Küreselleşen Dünya

Sovyet Rusya ve Yugoslavya’nın dağılması ve sonrasında yaşanan gelişmeler ile Körfez Savaşı’na dikkat edilmelidir.

Başarılar dilerim.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim