• BIST 89.758
  • Altın 214,945
  • Dolar 5,3821
  • Euro 6,0793
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 2 °C
  • İzmir : 13 °C
  • Bursa : 10 °C
  • Adana : 12 °C

2014 LYS giriş belgesi al (2014 LYS için stratejiler)

03.06.2014 22:39
2014 LYS giriş belgesi al (2014 LYS için stratejiler)
ÖSYM'den flaş LYS giriş belgesi açıklaması. 2014 Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)'ye girecek olan öğrenciler yarın saat 14:00'ten itibaren sınava girecekleri yeri gösteren belgeyi, T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle birlikte yarın saat 14:00'ten i


2014 LYS sınavına sadece sayılı günler kaldı! Tüm LYS adaylarını şimdiden 2014 LYS'nin stresi sardı. ÖSYM'den flaş LYS giriş belgesi açıklaması. 2014 Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)'ye girecek olan öğrenciler yarın saat 14:00'ten itibaren sınava girecekleri yeri gösteren belgeyi, T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle birlikte yarın saat 14:00'ten itibaren alabilecek. LYS'ye girecek adaylar bu belge ile sınava girebilecek. LYS'ye girecek adaylar ÖSYM'nin internet sitesinden bu belgeye ulaşabilecek. LYS giriş belgesine haberimizdeki linkten ulaşabilirsiniz. Peki 2014 LYS sınavı hangi tarihlerde yapılacak? LYS soru ve cevapları ÖSYM tarafından açıklanacak mı? LYS sonuçları 2014 LYS sınavından ne kadar sonra açıklanır? LYS sınavında nelere dikkat edilmeli? 2014 LYS'de sınav kazandıracak tüyolar! 2014 LYS öncesi son uyarılar. Geçmiş yıllarda çıkan LYS soruları. 2014 LYS ile ilgili bilmeniz gereken tüm detaylar bugun.com.tr'de yayımlandı.


2014 LYS GİRİŞ BELGESİ İÇİN TIKLAYIN  

LYS'ye giriş belgeleri yarın saat 14:00'dan itibaren ÖSYM'nin resmi internet sitesinden yayınlanacak.

LYS'ye başvuran adaylar, sınava girecekleri yeri gösteren belgeyi, kimlik numaraları ve aday şifreleriyle yarın saat 14.00'ten itibaren ÖSYM'nin internet adresinden edinebilecek.

2014 Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) başvuran adaylar, sınava girecekleri yeri gösteren belgeyi, başvuru yaptıkları her LYS için ayrı ayrı, kimlik numaraları ve aday şifreleriyle yarın saat 14.00'ten itibaren ÖSYM'nin internet adresinden edinebilecek.

ÖSYM Başkanlığından yapılan açıklamada, 14-15 ile 21-22 Haziran tarihlerinde yapılacak 2014 Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) başvuran adayların, sınavlara girecekleri bina/salonlara atanma işlemlerinin tamamlandığı bildirildi.

Belge gönderilmeyecek adayların, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgelerini, başvuru yaptıkları her LYS için ayrı ayrı, T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleriyle yarın saat 14.00'ten itibaren ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden edinebileceği belirtildi.

Başvuru yapılmayan LYS için giriş belgesi düzenlenmeyeceği ifade edilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile adayın fotoğrafı bulunacaktır. Belge üzerinde adayın fotoğrafının bulunması zorunludur. Adaylar, bu belgelerinin yazıcıdan dökümünü edinirken belge üzerinde fotoğraflarının görünür olmasına özen göstermelidir. Adaylar internetten edinecekleri bu belgelerinin renkli ya da siyah-beyaz çıktılarını ilgili LYS'de yanlarında bulundurmak zorundadır. İlgili LYS'ye ait  Sınava Giriş Belgesini (fotoğraf görünür bir şekilde) yanında bulundurmayan adaylar sınava alınmayacaktır. Sınava Giriş Belgesi sadece üzerinde belirtilen LYS için geçerli olacaktır. Bir LYS için düzenlenen belge diğer LYS'ler için kullanılamayacaktır."

Belgenin ön ve arka yüzünde ÖSYM'nin belirlediği bilgiler dışında herhangi bir yazı, resim, işaret bulunmaması gerektiği, kimlik ve güvenlik kontrolleriyle salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için, adayların sınava girecekleri binanın kapısında sınavın başlama saatinden en az bir saat önce hazır bulunmalarının zorunlu olduğu bildirildi.

Adayların sınava girecekleri binayı sınav gününden önce görmeleri önerisinde bulunulan açıklamada, şöyle denildi:

"Adayların sınava girebilmeleri için Sınava Giriş Belgesinden başka fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgelerini de yanlarında bulundurmaları zorunludur. Nüfus cüzdanı, pasaport, zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaşlar ile askeri öğrenciler için askeri kimlik belgesi (Bu özel durum, muvazzaf askerler için geçerli değildir.), tutuklu/hükümlü adayların bu durumlarını kanıtlayan fotoğraflı resmi belge, Türk vatandaşlığından izinle ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlar özel kimlik belgesi olarak kabul edilir. Bunların dışındaki, sürücü belgesi, meslek kimlik kartları vb. diğer tüm belgeler sınava giriş için geçerli belgeler sayılmayacaktır."

Nüfus cüzdanında soğuk damga bulunması gerektiği belirtilerek, "Sınav görevlilerinin adayı kolaylıkla tanıyabilmelerini sağlayacak, sınav görevlilerinde adayı tanımada tereddüt oluşturmayacak güncel bir fotoğraf ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır" ifadesine yer verildi.

Üzerinde soğuk damga, sınav görevlilerinin adayı kolaylıkla tanımasını sağlayacak güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanlarıyla geçerlilik süresi bitmiş pasaportların kabul edilmeyeceği kaydedilerek, TC Kimlik numarasının elle veya daktiloyla sonradan yazılmış veya ilave edilmiş olmaması gerektiği bildirildi.

Sınav günü sınav görevlilerinin, fotoğrafından adayın kimliğini belirlemede güçlük çektiği takdirde, adayı sınava almayabileceği veya sınavın geçersiz sayılabileceğinin göz önünde bulundurulması istenen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu belgelerini eksiksiz olarak yanında bulundurmayan bir aday, mazereti ne olursa olsun, sınava alınmayacaktır, sınava alınsa bile sınavı geçersiz sayılacaktır. Nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında T.C. Kimlik Numarası, soğuk damga veya güncel bir fotoğrafı bulunmayan adayların, kimlik belgesi nedeniyle sınavda bir hak kaybına uğramamaları, mağduriyet yaşamamaları için sınav kurallarına uygun kimlik belgelerini edinerek sınava girmeleri gerekmektedir."

LYS'YE 946 BİN ADAY BAŞVURDU

Üniversite giriş sınavının ikinci basamağı olan Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS), 946 bin 244 aday başvurdu.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçlarına göre, YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, 21-30 Nisan'da LSY'ye başvuru yaptı.

ÖSYM'den alınan bilgiye göre, başvuruda bulunan adayların 744 bin 562’si Matematik Sınavı (LYS-1), 388 bin 361’i Fen Bilimleri Sınavı (LYS-2) , 751 bin 454’ü Edebiyat-Coğrafya Sınavı (LYS-3) , 432 bin 97’si Sosyal Bilimler Sınavı (LYS-4)e ve 70 bin 767’si Yabancı Dil Sınavına (LYS-5) katılacak.

LYS-4, 14 Haziran Cumartesi; LYS-1 ve LYS-5, 15 Haziran Pazar; LYS-2, 21 Haziran Cumartesi ve LYS-3, 22 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek.

LYS’ler 81 il merkezi ve Lefkoşa’da yapılacak. Adaylar, tüm sınavlara aynı merkezde girecek.

Sınavlarda, 5 milyondan fazla soru kitapçığı kullanılacak.

LYS TARİHLERİ

LYS-1: Lisans Yerleştirme Sınavı-1 (Matematik)

Tarihi, Saati ve Süresi: 15 Haziran 2014 (Pazar), 10.00, 135 dakika

LYS-5: Lisans Yerleştirme Sınavı-5 (Yabancı Dil)

Tarihi, Saati ve Süresi: 15 Haziran 2014 (Pazar), 14.30, 120 dakika

LYS-2: Lisans Yerleştirme Sınavı-2 (Fen Bilimleri)

Tarihi, Saati ve Süresi: 21 Haziran 2014 (Cumartesi), 10.00, 1 saat 35 dakika

LYS-3:Lisans Yerleştirme Sınavı-3 (Edebiyat-Coğrafya)

Tarihi, Saati ve Süresi: 22 Haziran 2014 (Pazar), 10.00, 120 dakika

LYS -4: Lisans Yerleştirme Sınavı-4 (Sosyal Bilimler)

Tarihi, Saati ve Süresi : 14 Haziran 2014 (Cumartesi), 10.00, 135 dakika

-Tüm LYS puan türlerinin hesaplanması öneriliyor

LYS ÖNCESİ ÖNEMLİ TÜYOLAR

Büyük sınavın öncesinde, binlerce öğrenciyi üniversitelere hazırlayan FEM Dershanesi uzmanları LYS'de başarının sırlarını anlattı...

LYS için ince stratejiler

Üniversiteye girişin birinci aşaması olan Yükseköğretim Geçiş Sınavı (YGS) sonucunda 1 milyon 233 bin 580 aday LYS' ye katılma hakkı elde etti. Bu adaylardan 605 bin 520'si 19 Haziran'da yapılacak Matematik Sınavı'na (LYS1), 31 bin 300'ü ise aynı gün öğleden sonra yapılacak Yabancı Dil Sınavı'na (LYS-5) girmek için başvurdu. 20 Haziran Pazar günü yapılacak Sosyal Bilimler Sınavı'na (LYS-4) da 349 bin 100 bin kişinin girmesi bekleniyor. 26 Haziran'da Edebiyat-Coğrafya Sınavı'nda (LYS-3) 635 bin 300, 27 Haziran'da yapılacak olan Fen Bilimleri Sınavı'nda (LYS-2) ise 276 bin 800 aday bu alanda iyi bir bölüme girmek için yarışacak. Üniversiteyi kazanmayı hedefleyen yüz binlerce öğrenciye sürpriz sınav tüyolarını veren Fem Dershaneleri Yayın Kurulu başkanları, başarılı olmanın yollarını sıraladı.

BUNLARI SAKIN GÖZARDI ETMEYiN

YGS kayıpları telafi edilebilir

FEM Dershanesi'nden Rehberlik Uzmanı Faruk Ardıç,“ LYS'Lerde geçmişte yapılan ÖSS ve ÖYS'lerde sorulan sorulardan daha fazla soru gelecek. Bu sene ilk kez uygulanan YGS sorularında öğrenciler hayli zorlandı. Özellikle Sosyal Bilimler alanında tüm adaylar içinde 40 soruda hiç doğru olmaması öğrencileri bir hayli tedirgin ediyor” diyor.

LYS soruları YGS'den farklı

YGS soruları genel olarak okuduğunu anlama, temel kavram ve ilkelerle düşünme, zihinsel beceriler ve basit işlemlere dayalı sorulardan oluşuyordu. Bundan dolayı bilgiye dayalı çalışma yapan adaylar fazla bir performans gösteremediler. Fakat LYS'de gerçekten konuyu bilen ve bildiğini kavrayıp uygulayabilen adaylar daha başarılı olacaklardır. Gerçek çalışanla çalışmayan LYS'lerde ayırt edilecektir.

ÖYS'ler yol gösterici olacak

Önceki yıllara ait ÖYS soruları içerik ve zorluk bakımından LYS'lerde sorulacak sorulara yönelik ipuçları veriyor. Bundan dolayı geçmiş yıllara ait soruların mutlaka çözümlerine ulaşılmalıdır. Öğrenci sorulara cevap ararken aynı zamanda o konulara ait bilgilerini de tekrar hatırlamış olur. Çıkmış soruları çözmekle; LYS'lerde hangi konulardan soru geleceğini, LYS sorularının üslubunu ve mantığını, soruluş tarzını, konulara göre dağılımını ve konulardan ne tip soruların sorulabileceğini, soruların zorluk ve kolaylık oranlarını tespit edebilir.

Deneme çözerek tekrar yapın

Deneme sınavları kişinin temelde çalışma düzeyini, derslere ve konulara göre bilgi düzeyinizi ölçmek ve varsa eksiklerinizi görmek için yapılıyor. Bu nedenle konu tekrarları deneme çözülerek de yapılabilir.

Zamanı sonuna kadar kullanın

Sınavda zamanı çok iyi kullanmak gerekiyor. Zamanı son dakikasına kadar kullanılmalıdır. Zamanı kullanma becerisi ancak deneme sınavlarıyla kazanılabilir. Lüzumsuz yere sınava ara vermeden, çözümünde zorlanılan soruları ikinci tura bırakarak ve sanki gerçek sınavdaymış gibi deneme sınav olmak önemlidir.

Dikkatli okumak kazandırır

Soru kökünü çok dikkatli okunmalıdır. Yanlışların çoğu, soruyu iyi okuyamamak dolayısıyla anlayamamaktan kaynaklanıyor. Sınavda bazı soru kökleri; “hangisi .... değildir?” , “hangisinde.... yoktur ?”, “hangisi ..... olamaz?” şeklinde olumsuz olarak verilebiliyor. Genelde olumlu soru cümlelerine alışkın olan öğrenci, olumsuz soru kökünü olumlu gibi okuyarak çözebileceği bir soruyu yanlış yanıtlayabilir. Bu nedenle acele etmeden, önce soruyu iyi anlamaya çalışılmalıdır.

‘Okuyorum ama anlamıyorum'

Soruyu net olarak anlayamadığınızda tavsiye olunan şudur: Önce soru kökünü okuyun. Okurken ne demek istendiğini kaleminizle belirleyin. Sonra seçeneklerin ışığında soruyu bir kez daha okuyun. Soruda verilenler ile istenenleri karşılaştırın. Böylece soruyu daha iyi anlamanız kolaylaşır”

Uzun sorudan korkmayın

Bazı sorular, özellikle uzun sorular ilk bakışta zor gözükebilir. Ancak uzun sorular iyi açıklanmış sorulardır ve iyi okunduğunda sanıldığı gibi zor olmadığı görülür. Bu nedenle uzun sorulardan korkmamak gerekir.

Tüm şeçenekleri okuyun

Özellikle sözel sorularda tüm seçenekler doğru izlenimi uyandırabilir. Adaydan “en doğru”yu bulması istenir. Bu nedenle ilk doğru görülen seçeneği işaretleyip diğerlerini bırakılmamalıdır. Verilen tüm seçenekler okunmalıdır. Ancak seçenekleri elerken çok dikkatli davranmak gerekir. Sorunun yanıtı olmadığından kesin emin olduğunuz seçenekleri eleme yoluyla bu şekilde soruya yaklaşabilirsiniz. Aksi halde kazanç yerine kayıp söz konusu olabilir.

Seçici sorulara dikkat!

Tüm seçme sınavlarında öğrenciler arasında en iyileri ayırmak için çok güç sorular da vardır. Bu nedenle tüm soruları doğru yanıtlayamamanın doğal olduğu kabul edilmelidir. Yanıtlanamayan sorularla karşılaşıldığında kişi kendine güvenini kaybetmemeli.

Tekrar tekrar okumak isterseniz

Dikkatinizin sınav boyunca kesilmemesi mümkün değildir. Zaman zaman zihninizin dağılması söz konusu olabilir. Bu durumda soruyu tekrar tekrar okuma gereğini duymaya başlarsanız, bir süre kalemi bırakın, gözlerinizi kapatın ve derin bir nefes alın. 10-15 saniyelik bir dinlenme egzersizi, sınava tekrar dikkatinizi vermenize yardımcı olacaktır.

Kaydırma yapmadan kodlayın

Sorulara vereceğiniz yanıtları cevap kağıdınızdaki doğru yerlerine (kaydırma yapmadan) kodlayın. Kodlama yaparken yuvarlağın içini iyice doldurun, dışına da taşırmayın. Her şeyden önce kendinize güvenin ve başaracağınıza inanın.

Matematik sınavında sürpriz olabilir mi?

Daha önce sorulmamış bir başlıktan gelecek soru sayısı en fazla 4 ya da 5 olacaktır. Geçtiğimiz yıl sembolik mantık bilgisiyle de çözülebilen soru geldiğinden, bu yıl da aynı konudan soru gelebilir. Bu vakitten sonra hiç bilmediğimiz uzun konulara çalışmayınız. Bunun yerine eksik olan ve az bir gayretle tamamlayabileceğiniz konulara yönelmeniz size daha fazla katkı sağlayacaktır. “Ben sınava son 20 gün kala çalıştım ve kazandım” sözü gerçekleri yansıtmamaktadır. Bu tür sözlere kendinizi inandırıp tüm konuları tekrar etme (veya öğrenme) gayretinize düşerseniz, hayal kırıklığı yaşamanız kuvvetle muhtemeldir.

ÇÖZERKEN NE YAPMALIYIM?

50 soru için 75 dakika verileceğinden çözümü “1” dakikayı geçebilecek soru sayısı az olacaktır. Size gelen kitapçıkta sorulara düzensiz dizilmiş olabileceğinden, çözebileceğinizi düşündüğünüz soruları seçip, öncelikle onları çözebilirsiniz. Buna rağmen, sınav başlangıcında ummadığınız kadar soruyu işaretleyememiş olabilirsiniz. Bu durumda söyleyeceğimiz tek şey “benzer durumların önceki yıllarda yaşandığı, moralini bozmadan sınava devam eden öğrencilerimizin başarılı bir sınav geçirdikleri” olacaktır. “Bu soruyu da çözemeyeceksem” düşüncesine kesinlikle kapılmayınız. Bu düşünceyle çözmekte ısrar edeceğiniz soru, ilerde rahatlıkla çözebileceğiniz sorulara -size verilen süre içerisinde- ulaşmanızı engelleyecektir.

HATALI SORU iHTiMALi VAR MI?

Hatalı olduğunu düşündüğünüz soru varsa, neyin sorulmuş olabileceğini tahmin edip mutlaka cevaplama yapınız. Benzer şekilde çift cevaplı olduğunu düşündüğünüz soruda da (YGS de olduğu gibi) işaretleme yapınız, boş bırakmayınız. Ve tabii ki, size verilen süreyi sonuna kadar kullanınız.

PEKi EDEBiYAT NASIL GELECEK?

Geçmişte edebiyat soruları genellikle bilgi ağırlıklı olarak sorulurdu. Edebiyatla ilgili teorik bilgiler bu soruları çözmek için yeterliydi. Ancak geçen yıl çıkan parçaya dayalı yorum ağırlıklı soruları dikkate almak gerekir. Bu sorular çözülerek nasıl sorularla karşılaşılacağı anlaşılabilir. Edebiyatla ilgili teorik bilgiler iyi hazmedilmeli ve yeni soru tiplerine de yer veren nitelikli dokümanlardan bol bol soru çözülmelidir. Edebiyat sorularının çok zor olmadığı, konular iyi bilindikten sonra çok kısa sürede çözülebileceği unutulmamalıdır.

TARiHTE YORUM DÖNEMi BiTTi

LYS'ye yönelik sorulacak tarih soruları tamamen bilgiye dayalı olması muhtemeldir. Bundan dolayı konunun çok iyi bilinmesi gerekmektedir. Bu da öğrenilen bilgilerin unutulmaması için pekiştirilmesini gerekli kılmaktadır.Tarih diğer derslere göre daha kolay öğrenilen bir derstir. Tarihi kolay öğrenme avantajının yanında kolay unutma dezavantajı da vardır. Dolayısıyla unutmamak için konuyu öğrendikten sonra bol bol soru çözmek, tekrar yapmak gerekiyor. Temelde ele alınması gereken yaklaşım var. Konular tam anlamıyla kavranmadan soru çözmeye geçmek çok anlamsızdır. Öncelikle eldeki kaynaklardan konular iyice bir kavranmalı ve tarihin mantığı olan sıralama anlaşılmalıdır.

SÖZELCiLERE COĞRAFYA UYARISI

Bu sene Türkiye'nin ekonomik coğrafyası ve ülkeler konusundan soru gelme ihtimali daha yüksek. Bu konulara dikkat etmelidirler.11 ve 12 sınıf okul kitaplarında konuya başlarken kısmındaki sorularla, etkinlikler kısmındaki sorulara dikkat edilmelidir. Çünkü bu sorular o konuda nelerin öğrenilmesine yönelik önemli ipuçlarındandır. Bu sorulara cevap verilebiliyorsa konu öğrenilmiş demektir. 1999 sorular ÖYS mutlaka çözülmelidir.


Başvuru tamamlandıktan sonra, süresi içinde başvuru bilgilerinin ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden mutlaka kontrol edilmesi, başvuru bilgilerinin yazıcıdan bir dökümünün edinilerek sınavın diğer aşamalarında gerekebileceğinden saklanması gerekiyor.

LYS'ler 81 il merkezi ve Lefkoşa'da yapılacak. Adaylar, girmek istedikleri LYS'lerin hepsine aynı merkezde girecekler.

Başvuru işleminden önce bankaya sınav ücretinin yatırılmış olması gerekecek. Başvuru işlemleri sırasında aday hangi LYS'lere gireceğini bildirecek. Yeni açılacak programlar, puan türlerinde oluşabilecek değişiklikler gibi durumlar nedeniyle farklı alanlarda puan türlerinin hesaplanabilmesi için adayların 2014-LYS'lerin tamamında sınava girmelerinin yararlarına olacağı ifade edildi.

Adayların hangi LYS'lere gireceklerine kesin karar verdikten sonra başvuru süresi içinde müracaatlarını yapmaları gerekecek. Başvurusunu internet üzerinden bireysel olarak yapacak adayların, "Başvuru işlemi başarıyla tamamlandı" uyarısını mutlaka görmeleri ve yazıcıdan çıktı almaları gerekiyor.

ÖSYM başarısız kayıt işleminden sorumlu olmayacak. Adaylar başvuru sonunda, başvuruya ilişkin belgeyi sistem üzerinden edinecek ve yerleştirme işlemine kadar saklayacak.

İnternet kullanımında deneyimli olmayan ve işlemlerini eksik yapmaktan çekinen adayların başvurularını bir başvuru merkezi aracılığıyla yapmaları yararlarına olacak.

Üniversiteye girişte yeni dönem! YGS ve LYS tarih oluyor

Türkiye, 2016-2017 eğitim ve öğretim yılında yeni üniversiteye giriş sistemine geçecek. 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında ise YGS ve LYS tamamen tarih olacak.  Liselerde temel derslerin merkezi sınavı olacak. Sınavlar tabletler üzerinden online olarak Milli Eğitim Bakanlığı'nca yapılacak. Üniversiteler üç gruba ayrılacak, her birinin öğrenci seçme kriteri farklı olacak.

YILDA İKİ SINAV

Milli Eğitim Bakanlığı yeni sisteme ilişkin çalışmalarını tamamladı. Yüksek Öğretim Kurumu'ndaki (YÖK) süreç ise devam ediyor.

Taslak çalışmaya göre ortaöğretime geçiş sisteminin bir benzeri üniversiteye geçişte de uygulanacak.

Lise öğrencileri temel derslerden yılda iki kez merkezi sınava girecek.

Üniversiteler öğrenci seçerken merkezi sınavların 4 yıllık ortalamasını esas alacak.

ÜNİVERSİTELER ÜÇ GRUBA AYRILACAK

Yeni sistemde üniversiteler a, b, c şeklinde üç gruba ayrılacak.

A grubu üniversiteler, merkezi sınav ortalamalarının yanı sıra öğrencilerin sosyal, kültürel, sportif becerilerine de bakacak. Tercih ederlerse kendi sözlü ve yazılı sınavlarını da yapabilecek.

B grubu üniversiteler, merkezi sınav ortalamalarını baz alarak seçecekleri öğrencilere isterlerse mülakat yapacak.

C grubu üniversiteler ise doğrudan lise genel not ortalamasına göre öğrenci alacak.

LİSE ÖĞRENCİLERİNE TABLET

Yeni üniversiteye giriş sisteminin 2016-2017 eğitim ve öğretim yılında lise birinci sınıf öğrencileri ile pilot olarak başlatılması hedefleniyor.

O tarihe kadar lise öğrencilerine tablet dağıtımını tamamlamayı planlayan bakanlık, sınavı tabletler üzerinden online olarak yapacak.

AÇIK UÇLU SORU

Test sınavlarla başlayacak uygulamada, 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı itibariyle açık uçlu sorulara geçilecek.

Öğrencilerin okullarında tabletleriyle yanıtlayacağı soruları  Türkiye genelinde rastgele seçilecek alan öğretmenleri değerlendirecek.

Yeni sistemle birlikte süreci Milli Eğitim Bakanlığı'nın Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ile Ölçme, Değerlendirme ve Yerleştirme Daire Başkanlığı yürütecek. 

2013 LYS SORU VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYIN

2012 LYS SORU VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYIN

2011 LYS SORU VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYIN

2010 LYS SORU VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYIN

LYS BİYOLOJİ SORU VE CEVAPLARI (2013 LYS)LYS MATEMATİK SORU VE CEVAPLARI 1.BÖLÜM:
2013 LYS MATEMATİK SORU VE CEVAPLARI 2.BÖLÜM:
LYS GEOMETRİ SORU VE CEVAPLARI:
LYS-4 SOSYAL BİLİMLER SINAVI SORU VE CEVAPLARI TARİH
LYS-4 SOSYAL BİLİMLER SINAVI SORU VE CEVAPLARI COĞRAFYA
LYS 2013 FELSEFE GRUBU SORU VE CEVAPLARI

Kaynak: bugun.com.tr

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim