• BIST 90.529
  • Altın 213,679
  • Dolar 5,3738
  • Euro 6,0725
  • İstanbul : 14 °C
  • Ankara : 3 °C
  • İzmir : 12 °C
  • Bursa : 12 °C
  • Adana : 10 °C

3600 ek göstergeyi hak edebilmek için 6 ay görev yapma şartı var mı?

08.10.2018 16:50
3600 ek göstergeyi hak edebilmek için 6 ay görev yapma şartı var mı?
Hemşire, şube müdürü, polis memuru, öğretmen, din hizmetlerinde halen çalışmakta olanların (Kapsama girecek diğer ünvanlıların) ek göstergeleri 2200 ve 3000'den 3600'e yükseltilmesi durumunda, bu ek göstergeleri emeklilikte hak edebilmeleri için 6 a

Gündemdeki en önemli konuların başında 3600 ek gösterge düzenlemesi bulunuyor. Bu düzenlemenin ne zaman hayata geçirileceği belli değil. Bu yazımızda, 3600 ek gösterge düzenlemesine hak kazanabilmek için 6 ay şartı var mıdır, konusunu ele alacağız.

Devlet memurlarının ek gösterge rakamları kadro derecesi ve görev ünvanlarına göre 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda belirlenmiştir. Kendi kuruluş kanunları olan kurumlarda görev yapan memurlar için ise bu kurumların teşkilat kanunlarında yer alan ek gösterge rakamları uygulanır.

Bu ek gösterge rakamları memurun emekli aylığı ve emekli ikramiyesinin yüksek olmasında belirleyicidir.

Ek göstergeli veya yüksek ek göstergeli görevlere atananlar, bu göstergelerden emekli aylığı ve emekli ikramiyesini elde edebilmek için ne kadar süre görev yapmaları gerekir:

Bu kural, 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu Ek Madde 73 hükmünde bulunur ve sadece 2008 yılı Ekim ayından önce memurluk hizmeti bulunanlara uygulanır: Bu hüküm gereği;

-Memurlardan ek göstergeli veya yüksek ek göstergeli görevlere atananlar , bu ek göstergeyi müktesep hak olarak kazanması için atandıkları bu görevlerden en az 6 ay süre ile Sosyal Güvenlik Kurumuna prim kesintisi yapmaları gerekiyor. 6 aydan az süre kesinti yapılmışsa kazanamıyorlar.

Örnek: 2200 ek göstergeli bir Müdür 9/7/2018 tarihinde 3600 ek göstergeli Daire Başkanlığı görevine atanırsa bu memur bu görevde 15/7, 15/8, 15/9, 15/10, 15/11, 15/12 tarihlerindeki görev aylıklarından Sosyal Güvenlik Kurumuna prim kesildiğinde emeklilik müktesebi olarak 3600 ek göstergeyi elde edecektir.

Şayet bu memur, 15/7, 15/8, 15/9, 15/10 tarihlerindeki görev aylıklarından Sosyal Güvenlik Kurumuna prim kesilip de bu tarihten sonra bu görevden alınıp, 3600 ek göstergeden daha az bir göreve atanırsa emeklilik müktesebi olarak 3600 ek göstergeyi kazanamayacaktır.

Peki 6 ay bekleme süresine tabi olunmayan durumlar nelerdir;

1) Madde 73 hükmü sadece bulunmuş olduğu ek göstergesiz veya ek göstergeli görevinden ek göstergeli veya daha yüksek ek göstergeli göreve atanılmış olması halinde 6 ay koşulu işlemektedir. Yani kesinlikle bir atamanın bulunması maddede şart olarak aranmıştır. Bulunmuş olduğu ek göstergenin Kanunla bir yükseltme işlemi olduğunda bu memur yüksek ek göstergeyi emeklilikte kazanmak için 6 ay daha görev yapma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Örnek; Gündemde sayılan görevlerde bulunanların ek göstergesi 2200 ve 3000 den 3600 ek göstergeye yükseltildiğinde bu memur yükseltme tarihinden ilk görev maaşını aldıktan sonra emekli olmak isterse emeklilik aylık ve emeklilik ikramiyesi 3600 ek gösterge uygulanarak hesaplanır. 6 ay görev yapma zorunluluğu ortaya çıkmaz.

2) Madde hükmü atananlarla ilgili olup, seçimle göreve gelenleri kapsamıyor. Yani yerel veya genel seçimlerde seçilmiş olanlar veya yöneticilik durumuna seçimler sonucunda gelenlerde yine emekli olmak istediklerinde 6 ay görev yapma süresi bulunmaz.

3) Madde hükmünün normal terfiler sonucunda, ancak görev unvanı değişmeksizin ek göstergeli veya yüksek ek göstergeye gelindiğinde 6 aylık süreye tabi olmazlar. 2 derecede yüksek okul mezunu şef ünvanlı memurun ek göstergesi 1600 dür. Bu memur normal intibakı ile 1 inci dereceye geldiğinde ek göstergesi 2200 olur. Bu durumda 6 ay beklemeden emekli olmak istediğinde 2200 ek göstergesi müktesep hakkı olur.

4) Görevini yaparken memur yaş haddi nedeniyle zorunlu emeklilik durumunda,6 ay bekleme şartı olmaz/olamaz.

5) Görevini yaparken görev malulü durumunda, 6 ay bekleme şartı olmaz.

6)Yine görevini yaparken ölüm durumunda, 6 ay bekleme şartı olmaz.

4-5-6 da sayılan durumlar 6 aylık süreyi tamamlanamayacak duruma gelirler... Bu durumda madde kuralına göre 6 aylık süre tamamlanmasa da atanılan ek göstergeli veya yüksek ek göstergeli tutar uygulanarak işlem tesis edilir.

3600 ek göstergeye ilişkin sonuç değerlendirmemiz olarak;

Ek göstergesi 3600 e yükseltilenlerden şayet emekli olmak düşüncesinde olanların 6 ay daha görev yapmalarına gerek olmaz, 1 aylık görev maaşını alarak emekli olmak istediklerinde hem emekli aylığı hem emekli ikramiyesi 3600 üzerinden hesaplanır. Yani, yasa diyelim 10 Ocak 2019 da yürürlüğe girdi, 3600 ek göstergeden 15 Ocak 2019 da maaşını alan memur 16 Ocak 2019 da emekli olmak isterse 3600 ek gösterge kazanmış hakkı olur.

Ayrıca kısa bilgi olarak; Kanunla yapılacak ek gösterge artışının, daha önce emekli olanların emekli aylıklarına, dul ve yetim aylığı almakta olanların da bu aylıklarına yansıtılması da 5510 sayılı Kanunun Geçici 4 üncü maddesinde mevcut olan, "5434 sayılı Kanuna göre ödenen aylıklar ile bu madde kapsamında bağlanacak aylıklar, memur maaş katsayılarındaki artışlara göre yükseltilir. Ayrıca 5434 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra barem, teşkilat, kadro ve sair kanunlar ile aynı rütbe, kadro ve sair kanunlarda yapılacak değişiklikler sonucunda aylık tutarlarında meydana gelecek yükselmeler, aynı rütbe, kadro unvanı ve dereceden bağlanmış bulunan emeklilik, malullük ve görev malullük aylıkları ile dul ve yetim aylıkları hakkında da uygulanır. " hükmü ile sağlanmaktadır.



Memurlar.Net - Özel
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim