• BIST 93.427
  • Altın 209,397
  • Dolar 5,3440
  • Euro 6,0592
  • İstanbul : 11 °C
  • Ankara : 6 °C
  • İzmir : 15 °C
  • Bursa : 9 °C
  • Adana : 13 °C

4/B'li sözleşmeli personel, il içi yer değişikliği yapamaz mı?

14.02.2018 14:16
4/B'li sözleşmeli personel, il içi yer değişikliği yapamaz mı?
Van İdare Mahkemesi, Sağlık Bakanlığının, aile birliği mazeretinde, 4/B'li sözleşmeli personelin il içi yer değişikliği yapamayacağı yönündeki işlemini iptal etti.

Van İdare Mahkemesi, aile birliği mazeretinde, Sağlık Bakanlığının, 4/B'li sözleşmeli personelin il içi yer değişikliği yapamayacağı yönündeki işlemini iptal etti.

Sözleşmeli personelin yer değişikliğinde öncelikle, Bakanlar Kurulunca yürürlüğe konulan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslarda yer alan hükümlere bakılmaktadır. Bu Esasların Ek 3. maddesinde kurumiçi yer değişikliğine ilişkin hükümlerde iller arası yapılabileceği ancak il içi yapılamayacağı yönünde bir ayrım yapılmamıştır.

Ancak, Sağlık Bakanlığı bu esasların uygulanmasını göstermek üzere yürürlüğe koyduğu yönergede, aile birliği mazeretine bağlı durumlar için, sadece iller arası yer değişikliğine ilişkin düzenlemelere yer vermiştir.

Van'da yaşanan olayda, bir sözleşmeli sağlık teknikeri ilçeden il merkezine gelmek istemiş ancak Sağlık Bakanlığı, yönergede il içi yer almadığı gerekçesiyle, talebi reddetmiştir. Ancak açılan davada, mahkeme heyeti, yönergede yer alan hükümlerin bir üst hukuk nomu olan Esaslara aykırı olduğunu belirtmiş ve il içi yer değişikliği talebinin işleme alınması gerektiğini belirtmiştir.

İŞTE MAHKEME KARARI



Memurlar.Net - Özel
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim