• BIST 91.099
  • Altın 215,008
  • Dolar 5,3715
  • Euro 6,1116
  • İstanbul : 9 °C
  • Ankara : 0 °C
  • İzmir : 9 °C
  • Bursa : 5 °C
  • Adana : 14 °C

ASELSAN elektrikli otomobil ve 5G’nin peşine düştü

06.10.2014 09:52
ASELSAN elektrikli otomobil ve 5G’nin peşine düştü
KOLLAR SIVANDI - ASELSAN Almanya, Hindistan ve Güney Kore’deki silikon vadilerine Ar-Ge merkezi açmak için kolları sıvadı. 5G iletişim teknolojisi konusunda da çalışmaya başlayan şirket, yerli marka elektrikli otomobilin motor dahil tüm elektronik parçala
KAMU HABER Türkiye’nin önemli savunma sanayii firmalarından ASELSAN, dünyaya açılmaya devam ediyor. Bunlarla ilgili bilgi veren şirket yetkilileri, dünyanın değişik yerlerindeki silikon vadilerinde Ar-Ge merkezleri açmak için harekete geçtiklerini duyurdu.
ÖZEL OFİSLER AÇACAK
Almanya, Hindistan ve Güney Kore'nin bu alanda atılan adımların ilk noktaları olduğunu belirten yetkililer, ayrıca dünyanın her yerinde temsil edilmek için ofisler açmak amacında olduklarını vurguluyor. 
“Küresel çapta örgütlenme modeli” olarak adlandırılan sistem ile Kuzey ve Güney Amerika, Kuzey-Güney-Orta Doğu Afrika, Asya ve Pasifik'te ofisler kurulacak.
Şirket, elektrikli otomobilde “kritik teknoloji” üretimine de hız verme peşinde. Verilen bilgiye göre 'temel teknolojiler' olarak ifade edilen pil, akü yönetim ve motor kontrol sistemi, stabilizasyon yöntemi gibi çalışmalar da şirket tarafından yürütülecek.
'İÇTEN YANMALI' BİTTİ
Bu kapsamda yerli marka otomobil için elektrikli motorda karar kılındı. İçten yanmalı motor çağının bittiği tespitinde bulunan uzmanlar, elektrikli araçlar için motor dahil en kritik üretimlerin şirket bünyesinde yapılabilceğini ifade ediyor.

'GECİKİRSEK 250 MİLYAR DOLARLIK BÜTÇE GEREKİR

ASEL­SAN, ile­ti­şim tek­no­lo­ji­le­ri kap­sa­mın­da 4G için mil­li­leş­tir­me ça­lış­ma­la­rı­nı sür­dü­rü­yor. Yet­ki­li­ler, 4G'ye ge­çil­mek is­ten­di­ğin­de 25 mil­yar do­lar­lık bir kay­na­ğın ağ­la­ra, ağ anah­tar­la­rı­na (switch) ve pa­tent­le­re ay­rıl­ma­sı­na ih­ti­yaç ol­du­ğu­nu vur­gu­lu­yor. 
  ÇOK GENİŞ BANT TEKNOLOJİSİ
  Şir­ket, 5G ko­nu­sun­da da ça­lış­ma­la­ra baş­la­dı. 5G ile il­gi­li ola­rak ha­zır­la­nan de­ğer­len­dir­me ra­po­run­da, “5G, dün­ya­nın üze­rin­de yo­ğun­laş­tı­ğı çok ge­niş bant tek­no­lo­ji­si. He­nüz gün­dem­de de­ğil ama ora­da çok bü­yük mik­tar­da kay­nak trans­fer et­mek ge­re­ki­yo­r” ifa­de­le­ri yer al­dı. 5G tek­no­lo­ji­si için şu an ça­lış­ma ya­pıl­ma­ma­sı du­ru­mun­da ya­pı­lan he­sap­la­ma­la­ra gö­re iler­ide 250 mil­yar do­lar gi­bi bir büt­çe­ye ih­ti­yaç du­yu­la­cak.
Ömer OZAN- BUGÜN GAZETESİ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim