• BIST 90.529
  • Altın 213,679
  • Dolar 5,3738
  • Euro 6,0725
  • İstanbul : 14 °C
  • Ankara : 6 °C
  • İzmir : 13 °C
  • Bursa : 13 °C
  • Adana : 13 °C

AYLARDIR KONUŞULAN TORBA KANUN TASARISI KABUL EDİLDİ

11.09.2014 08:28
AYLARDIR KONUŞULAN TORBA KANUN TASARISI KABUL EDİLDİ
Kamu çalışanlarını yakından ilgilendiren torba kanun mecliste kabul edildi.
Çeşitli kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik de içerdiği için “Torba Kanun Tasarısı” olarak da adlandırılan “İş Kanunu İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” TBMM Genel Kurulunda dün gece kabul edildi. Kanun, Cumhurbaşkanının onayından sonra Resmi Gazete’de yayımlanacak.

Kamu çalışanlarının, mli ve özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik düzenlemeler de eklenir düşüncesiyle son dakikaya kadar umutla beklediği torba Kanun, beklentileri karşılamaktan uzak şekilde çıktı.

Kanunda yer alan düzenlemelerden bazıları şöyle

**4/C personelin bazılarına iş güvencesi

4/C olarak görev yapan veya yapacak personelin tamamına değil de sadece özelleştirme uygulamalarından kaynaklı atananlara ilişkin düzenleme yapıldı. Özelleştirme uygulamaları sebebiyle iş akitleri kamu veya özel sektör işverenince feshedilen ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarına nakil hakkı bulunmayan personel de 4/C olarak istihdam edilebilecek. Bu şekilde görev yapacak olan personel, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanıncaya kadar çalıştırılabilecek.

**Yüksek ücretli sözleşmeli personel alımı

Sosyal Güvenlik Kurumunda yüksek ücretle 20 sözleşmeli personel çalıştırılabilecek. İşe alınacak personelden SGK tarafından belirlenecek 10 kişiye 657 sayılı Kanunun 4/B maddesine göre istihdam edilenler için belirlenen sözleşme ücreti tavanının 4 katı tutarında, diğer personele ise bu ücret tavanının 3 katı tutarında aylık ücret ödenebilecek.

**Memuriyet güvencesi

Aralarında “Kaymakam, Bakanlık Müfettişi (Maliye Bakanlığı Vergi Müfettişleri ve Bankalar Yeminli Murakıpları dahil) ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Müfettişlerinin”de yer aldığı bazı mesleklerde bulunanlar hakkında yapılacak her türlü atama, görevden alma, yer değiştirme, görev ve unvan değiştirme işlemlerine karşı açacakları davalarda mahkemeler tarafından verilecek kararların uygulanması için 2 yıl beklenebilecek; bu davalarda mahkemeler yürütmenin durdurulması kararı veremeyecek; açtıkları davaları kazananların kazanılmış hak aylık derecesine uygun başka bir kadroya atanmaları yargı kararının uygulandığı anlamına gelecek.

**Fazla çalışma ücreti

Adlî yargıdaki ilk derece mahkemeleri (hukuk ve ceza mahkemeleri) ile bölge adliye mahkemelerinden, iş yoğunluğunun diğer mahkemelere göre fazla olduğuna Adalet Bakanlığınca belirlenenlerde görev yapan memur ve sözleşmeli personele fazla çalışma ücreti ödenecek.

**Uzman yardımcılığı yapmadan uzman olma

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı merkez teşkilatındaki grup başkanı ve daire başkanı ile taşra teşkilatındaki vergi dairesi başkanı kadrolarında toplam en az üç yıl görev yapmış olanlar, Devlet Gelir Uzmanı kadrosuna atanabilecek.

**Nöbet ve icap nöbeti ücreti

Aile sağlığı merkezleri ve toplum sağlığı merkezlerinde görev yapan memur ve sözleşmeli personel ile yataklı tedavi kurumlarında çalışan ve tıpta ve diş tabipliğinde yabancı uyruklu kontenjanında uzmanlık eğitimi yapmakta olanlardan nöbet ve icap nöbeti tutanlara, nöbet ve icap nöbeti ücreti ödenebilecek.

**Aday memur

Adaylık süresi içinde aylıktan kesme veya kademe ilerlemesinin durdurulması cezası alanların memuriyetle ilişikleri kesilecek. Bu şekilde ilişikleri kesilenler 3 yıl geçmeden Devlet memurluğuna yeniden giremeyecek.

**Ek ödeme

Sosyal Güvenlik Kurumunda, bazı komisyonlarda görev alacak personel ile bazı iş ve işlemlerle ilgili yürütülen çalışmalarda üniversitelerden görevlendirilecek öğretim üyelerine, kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarından görevlendirilen tabip, diş tabibi ve eczacılara yaklaşık 500 TL ek ödeme yapılabilecek.

**Öğretmen alımı

Bu yıl sonuna kadar öğretmen atanacak öğretmen sayısına 35.000 kadro ilave edildi.

Aday öğretmenlerin mesleğe alınmasına yönelik sınavların Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılması mecburiyeti kaldırıldı. Aday öğretmenlikten asil öğretmenliğe geçişte uygulanacak sınavı MEB tek başına da yapabilecek. (Bu düzenleme aday öğretmenliğe girişe ilişkin olmayıp, öğretmenlik mesleğine, yani asil öğretmenliğe geçişe ilişkindir. Aday öğretmenlerin KPSS ile alımı uygulaması devam ediyor.)

**Pasaport kullanımı

Emekli belediye başkanları yeşil damgalı pasaport alabilecek ve din hizmetleri koordinatörleri de diplomatik pasaport kullanabilecek.

**Kariyer personeli ilgilendiren yeni kadro

Başbakanlık teşkilatı kadrolarına yeni kadro unvanı eklendi. Sektörel İzleme ve Değerlendirme Raportörü unvanlı bu kadrolara, kamu kurum ve kuruluşlarının kariyer meslek personeli atanabilecek ve ilk bir yıl içerisinde bu kadrolara yapılacak atamalarda ilgililerin isteğinin olup olmadığına bakılmayacak.

**Araştırmacı kadrosunda olanlar

Özelleştirme uygulamaları kapsamında Araştırmacı kadrolarına atanmaları zorunlu tutulan personel, öğrenim durumları itibarıyla kazanmış oldukları unvanlara ilişkin kadrolara atanabilecek.www.memurunyeri.com
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
KASIM
11 Eylül 2014 Perşembe 15:44
15:44
MEMUR SİCİL AFFI YOKSA NEYE YARAR.
78.184.9.79
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim