• BIST 93.616
  • Altın 208,990
  • Dolar 5,3413
  • Euro 6,0898
  • İstanbul : 12 °C
  • Ankara : 7 °C
  • İzmir : 13 °C
  • Bursa : 11 °C
  • Adana : 15 °C

Adalet Bakanlığı lojman tahsisinde hangi kriterleri uyguluyor

04.01.2017 08:07
Adalet Bakanlığı lojman tahsisinde hangi kriterleri uyguluyor
Adalet Bakanlığı 2017 yılındaki lojman tahsis uygulamasında dikkate alınacak kriterleri açıkladı

2017 yılının Ocak ayı ile birlikte tüm kamu kurumlarında, 2017 yılındaki lojman tahsislerine esas olacak Lojman Sıra cetveli yeniden düzenlenecektir.

Adalet Bakanlığı, durumu bir Genelge ile tüm birimlere duyurmuş ve dikkate alınacak kriterleri açıklamıştır.

Buna göre örneğin evlenmeden önce veya sonra eşlerden biri lojmanda oturmuş ise, diğer eş de lojmanda oturmuş sayılacaktır.

İşte genelgenin tam metni

T.C.
ADALET BAKANLIĞI
İdari ve Mali İşler Dairesi Başkanlığı

Sayı:
Konu :Lojman başvuruları

GENEL SEKRETERLİĞİNE
GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE
BAŞKANLIĞINA
BAŞSAVCILIĞINA

Başkanlığımızca yürütülen lojman tahsis işlemleriyle ilgili olarak, Kamu Konutları Yönetmeliğİ'nin 4. maddesi ve Adalet Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Konut Yönetmeliğinin 11. maddesi uyarınca kendisine konut tahsis edilmesini isteyenler tarafından verilecek başvuru beyannamelerinin her yıl Ocak ayı içerisinde değerlendirilerek lojman sıra cetvelinin düzenlenmesi gerektiğinden, 2017 Ocak ayı itibariyle Lojman Sıra Cetveli yeniden düzenlenecektir.

Bu itibarla;

1) Kendisine konut tahsis edilmesini isteyenlerin bir örneği ekte gönderilen ve www.imid.adalet.gov.tr isimli internet adresinde yayınlanan "Başvuru Beyannamesi " ni, Yönetmeliğin 14 üncü maddesi ve Adalet Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Konut Yönetmeliğinin 11. maddesi uyarınca uygun bir şekilde doldurup , hakim-savcı sınıfından olanların, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Açık Sicil Bürosu ile Gizli Sicil Bürosuna; personelin ise Personel Genel Müdürlüğü Açık Sicil ve Gizli Sicil Bürolarına onaylattırarak, Konut Tahsis Komisyonuna sunulmak üzere en geç 31 Ocak 2017 günü Başkanlığımızda olacak şekilde göndermeleri gerekmektedir.

2) Lojman talep edenlerin, mevcut lojmanlarımızdan yalnızca 5 yer seçme hakkı bulunmaktadır.

3) Lojman talep edenlerin, aylık ve özlük hakları ile ilgili gelirleri hariç olmak üzere, varsa kendisinin, eşinin ve kanunen bakmakla mükellef olup konutta birlikte oturacağı diğer aile fertlerinin gelirlerine ilişkin bordro vb. belgeleri talep formuna eklemeleri gerekmektedir. Eşi veya aile fertlerinden birinin geliri olup başvuru formuna ilgili gelir belgesini eklemeyenlerin lojman tahsis talepleri değerlendirmeye alınmayacaktır .

4) Halen lojmanda oturan ve hakim-savcı sınıfından olanların yer değişikliği taleplerinde 2016 yılı İtibariyle de giriş tarihleri yerine puan sırası esas alınacak olup, yer değişikliği için ayrı bir liste oluşturamayacaktır. Bu sebeple, lojmanda oturup yer değişikliği isteyen hakim ve savcılar da başvuru beyannamesi dolduracaklardır.

5) Halen lojmanda oturup tekrar talepte bulunan hakim-savcı sınıfından olanların, yalnızca 3 yer seçme hakkı bulunmaktadır.

6) Danıştay 5 inci Dairesinin yerleşik içtihat halini alan 2009/2272 esas, 2011/8025 Karar sayılı kararı uyarınca; başka bir yerden tayin yoluyla gelenlerin konut tahsis talepleri de süresinde başvuru yapılmış gibi değerlendirilecek ve Ocak ayı sonunda hazırlanan konut tahsis sıra cetveline puanlarına uygun şekilde eklenecektir.

7) Kamu Konutları Yönetmeliğinin 15. maddesi uyarınca lojman başvurusunda bulunanların şahsi ve mali durumlarında lojman puanlarına etki edecek bir değişiklik olduğunda (1) ay içerisinde bildirimde bulunmaları gerekmektedir. Bu durumda ilgililerin puan ve sıraları yeniden değerlendirilecektir.

8) Mevcut lojman sayısının yetersiz olması nedeniyle daha önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da sadece Bakanlık merkez teşkilatında görevli memurlar ile HSYK'da görevli memurlar lojman başvurusunda bulunabileceklerdir.

9) Kamu Konutları Yönetmeliğinin 9/4 maddesi uyarınca; daha önce (5) yıl veya daha fazla süreyle lojmanda oturan memurlara, diğer tüm talepler karşılanmış olmadıkça tekrar lojman tahsisi yapılmayacaktır.

10) Evlenmeden önce veya sonra eşlerden biri lojmanda oturmuş ise, diğer eş de lojmanda oturmuş sayılacaktır.

11) Memurlar beş yıllık bir süre için lojmana girdiklerinden, memurlarla ilgili olarak yer değişikliği suretiyle lojman tahsisi uygulaması yapılmayacaktır.

Keyfiyetin ilgililere imza karşılığında tebliğ edinilmesini arz/rica ederim.Memurlar.Net - Özel
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim