• BIST 98.880
  • Altın 227,694
  • Dolar 5,7546
  • Euro 6,6779
  • İstanbul : 20 °C
  • Ankara : 25 °C
  • İzmir : 25 °C
  • Bursa : 22 °C
  • Adana : 31 °C

Ahmet Ünlü: Eşit olmayan işe eşit ücret, memurlara adaleti sağlayamaz

13.05.2018 08:50
Ahmet Ünlü: Eşit olmayan işe eşit ücret, memurlara adaleti sağlayamaz
Eşit işe eşit ücret hem kamuda hem de özel sektörde her zaman arzulanan bir uygulama olmuştur. Bu yazımızda kamuda yaşanan eşit ama adil olmayan ücret sisteminden bahsedeceğiz.Daha önceki yazılarımızda 666 sayılı KHK ile birlikte aynı unvanlı personele ay
: Eşit olmayan işe eşit ücret, memurlara adaleti sağlayamaz Haber Merkezi 06 Mayıs 2018, Pazar Yeni Şafak Eşit olmayan işe eşit ücret, memurlara adaleti sağlayamaz yazısının sesli anlatımı ve tüm yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


Diğer yandan, getirilen uygulamayla çalışma koşulları açısından son derece sıkıntılı birimlerde çalışan personelle çalışma ortamı son derece rahat olan personel aynı ücreti alır hale gelmiştir. Halbuki her işin doğası gereği farklılık arz etmesi bilinen bir gerçektir. Bu nedenle işin yoğunluğu, riski vb. objektif kıstaslar dikkate alınarak yoğun çalışma gerektiren birimlerde çalışan personelle işi az olan yerlerde çalışan personel arasında bir ayrım yapılması kaçınılmazdır. Aksi takdirde eşitlik yapayım derken ciddi bir adaletsizliğe kapı aralarız.

Bazı kamu kurumlarında oldukça zor şartlar altında çalışan personeli gördükçe, iş güçlüğü zammının objektif kriterler ışığında hayata geçirilmesinin hayati öneme sahip olduğu görülecektir. İşte bu noktada, 657 sayılı Kanunun 147 nci maddesinde yer alan ve Yan Ödeme Kararnamesinde detayları yer alan iş güçlüğü zammı ile iş riski zammı dikkatimizi çekmektedir.

Niteliği ve çalışma şartları bakımından güç olan işlerde çalışanlara ödenen iş güçlüğü zammı üzerinde yapılacak bir çalışma ile adil bir düzenleme yapılabilir. Zaten yan ödeme kararnamesinde bu ödemelerin adı, iş güçlüğü zammı (Niteliği ve çalışma şartları bakımından güç olan işlerde çalışanlara verilmektedir) olarak belirlenmiştir. Önemli olan bu ödemenin sembolik olmaktan çıkarılarak işlevsel hale getirilmesidir.

Yine hayat ve sağlık için tehlike arz eden hizmetlerde çalışanlara ödenen parayı ifade eden iş riski zammı da ücret adaletinde kullanılması gereken önemli bir argümandır. Üniversitelerle yapılacak ciddi bir çalışmayla hem iş güçlüğü zammı hem de iş riski zammı ile ücret adaletinde önemli bir mesafe alınabilir. Yoksa eşit olmayan işe eşit ücret vererek adalet yerine adaletsizliği perçinleriz.

Muharrem İnce’den “kalın” Gaf!

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce bir konuşmasında “Kamuda yükselmeyi adil yapacağız. Mesela veterinerden TÜBİTAK Başkanı yapmayacağız” ifadesini kullanarak önemli bir gafa imza attı. Veteriner Hekimden TÜBİTAK Başkanı mı yapıldı ki böyle bir ifade kullanma gereği duyuldu?

Muharrem İnce zahmet edip de TÜBİTAK’ın internet sitesine baksaydı ya da danışmanlarına baktırsaydı, TÜBİTAK Başkanları arasında Veteriner Hekim kökenli hiçbir Başkan olmadığını görürdü. Hatta akademik unvanı olmayan hiçbir Başkan olmadığını görürdü. Hem geçmişte hem de Ak Parti döneminde Başkanlık yapanların tamamının akademik unvanının Profesör olmasının yanında bilimsel olarak yetkin kişiler olduğunu da görürdü. Kaldı ki Veteriner Hekim olup da yetkin bir bilim insanı olan birisinin de Başkan olmasının önünde hiçbir engel yoktur. Bilim insanı olmayan hiçbir Veteriner Hekim zaten bu göreve atanmayı talep etmez ve kanunen de atanamayacağını bilecek kadar basiretli ve bilgilidir.

Yine zahmet edip de TÜBİTAK Kanuna bakılsaydı Başkanların bilimsel ve teknolojik alanlarda eser, araştırma ve buluşlarıyla temayüz etmiş ve/veya araştırma ve teknoloji yönetimi konusunda yetkinliği bulunan, bilimsel ve teknolojik sistem, kurum ve birimleri başarı ile kurmuş ve/veya yönetmiş olanlar arasından belirleneceğini de öğrenirdi.

İlk atanan TÜBİTAK Başkanı rahmetli Prof. Dr. Cahit Arf’tan başlayarak günümüze kadar atanan TÜBİTAK Başkanlarının hiçbirinin hiçbir şekilde bilimsel yeterlilikleri tartışılmamıştır. Siyasi polemik yapmak için bu tür “ince”likten uzak ifadelerden kaçınılmalı ve hiçbir meslek mensubu da rencide edilmemelidir.

Özür dilemesi gerekirken polemiğe devam

Gelmiş geçmiş hiçbir TÜBİTAK Başkanı Veteriner Hekim kökenli olmadığı halde bu meslek grubunu rencide ettiği için özür dilemesi gereken İnce, polemiğe devam etti ve “Veterinerden TÜBİTAK başkanı olmaz dedim. Danışman arkadaşlarım “veterinerler kızıyor” diye uyardı. Veterinerden Cumhurbaşkanı olur. Ben fizik öğretmeniyim. Fizik öğretmeninden de TÜBİTAK başkanı olmaz. Düşündüğümü söylemeye devam edeceğim. Doğruyu söylemek lazım. Bazıları kızacak. Kızarsa kızsın. Ben kendimi 80 milyona karşı sorumlu hissediyorum. Hatalı olabilirim ama asla yalan söylemeyeceğim.” ifadelerini kullandı.

İyi de hem yalan söylemeyeceğim diyorsun hem de yalan söylemeye devam ediyorsun. Yukarıda da bahsettik, Veteriner Hekim kökenli hiçbir bilim insanı TÜBİTAK Başkanı olarak atanmadığı halde hala polemiğe niçin devam ediyorsun? Üstüne üstlük bir de “Fizik öğretmeninden de TÜBİTAK başkanı olmaz” diyerek polemiğe başkalarını da katarak devam ediyorsun. Zaten Kanunen ne Veteriner Hekim ne de Fizik Öğretmeni TÜBİTAK Başkanı olamaz. Siz 31 Mayıs 1999 - 31 Mayıs 2003 tarihleri arasında TÜBİTAK Başkanı olarak görev yapan Prof. Dr. Namık Kemal Pak’ın yetkin bir Fizikçi olduğunu biliyor musunuz? Zahmet edip de bakmazsanız nereden bileceksiniz.

Neticeyi kelam, yol yakınken hitabetin şehvetinden vazgeçin ve hem Veteriner Hekimlerden hem de Fizik Öğretmenlerinden özür dileyin. Herkes haddini bilir ve atanamayacağı göreve talip olmaz, siz de haddinizi bilerek polemiğinize hiçbir meslek mensubunu alet etmeyin. Bence, polemik yapacaksanız “ben torunumu küçük yaşta sigortalı yaptırmayacağım” diyerek hem eski rakibine ve Genel Başkanına etik dersi verir hem de daha fazla inandırıcı olursunuz.

...

Haberin devamını okumak için tıklayınız.
Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim