• BIST 93.699
  • Altın 212,387
  • Dolar 5,2877
  • Euro 6,0421
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 6 °C
  • İzmir : 10 °C
  • Bursa : 8 °C
  • Adana : 12 °C

BAZI EMEKLİLERİN AYLIK MAAŞINA HER AY İLAVE YAPILIYOR

12.04.2018 08:32
BAZI EMEKLİLERİN AYLIK MAAŞINA HER AY İLAVE YAPILIYOR
Kamu görevinden emekliye bazılarına, her ay emekli maaşlarının dışında sabit tutarda başka bir ödeme de yapılıyor.

Kamu görevinden emekliye bazılarına, her ay emekli maaşlarının dışında sabit tutarda başka bir ödeme de yapılıyor.

Emekli kamu görevlilerinin hepsine değil de sadece Kanunla belirlenenlere yapılan bu ödeme, düzenlemenin yürürlüğe girmesinin üzerinden 12 yıl geçmiş olmasına rağmen miktarı hep sabit kaldığından, emekli maaşına katkısı bakımından zamanla anlamsız hale gelmektedir.

Emeklilerden hangilerine ilave ödeme yapılıyor?

1 Nisan 2006 tarihinden geçerli olarak 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununa eklenen 81.madde ile bazı emeklilere her ay 100 TL tutarında ilave ödeme yapılması imkanı sağlanmıştır.

Düzenlemeye göre, emekliye ayrıldıktan sonra sosyal güvenlik kurumuna tabi herhangi bir görevde çalışmayanlardan;

**Emniyet Hizmetleri Sınıfına dâhil kadro unvanları esas alınarak emekli aylığı (veya adi malullük aylığı) bağlananlara, aylıklarıyla birlikte makam tazminatından yararlanmıyorlar ise her ay 100 TL ilave ödeme yapılır.

**Türk Silahlı Kuvvetlerinin subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaş kadro unvanları esas alınarak emekli aylığı (veya adi malullük aylığı) bağlananlara, aylıklarıyla birlikte makam tazminatından yararlanmıyorlar ise her ay 100 TL ilave ödeme yapılır.

**Millî İstihbarat Hizmetleri Sınıfına dâhil kadro unvanları esas alınarak emekli aylığı (veya adi malullük aylığı) bağlananlara, aylıklarıyla birlikte makam tazminatından yararlanmıyorlar ise her ay 100 TL ilave ödeme yapılır.

**Yargı denetimine kapalı idari işlemlerle veya Yüksek Askerî Şûra kararlarıyla Türk Silahlı Kuvvetlerinden ilişiği kesilenlerden 926 sayılı Türk Silâhlı Kuvvetleri Personel Kanununun geçici 32 nci maddesi uyarınca atanan Araştırmacı kadro unvanları esas alınarak emekli aylığı (veya adi malullük aylığı) bağlananlara, aylıklarıyla birlikte makam tazminatından yararlanmıyorlar ise her ay 100 TL ilave ödeme yapılır.

İlave ödemeye ilişkin bazı hususlar

100 TL tutarındaki ilave ödeme;

-Emeklilere her ay aylıklarının %4’ü oranında yapılan ek ödemenin hesabında dikkate alınmaz.

-Kapsamdaki emeklilerin dul ve yetimlerine, aylık bağlanma oranları ölçüsünde ödenir.

-Aylıklarıyla birlikte makam tazminatından da yararlananlara ödenmez.

-Sosyal güvenlik destek primi ödemek suretiyle yeniden çalışmaya başlayanlar da dahil olmak üzere, sosyal güvenlik kurumuna tabi çalışmaya başlayanlara ödenmez.

-Sosyal güvenlik destek primi ödemek suretiyle çalışan veya sosyal güvenlik kurumuna tabi çalışmaya başlayan dul ve yetimlere ödenmez.

Öte yandan, ilave ödemeden yararlanma şartları kaybedildiğinde durumun en geç bir ay içinde Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmesi gerekir. Şartların kaybedildiği tarihi takip eden aybaşından itibaren de ilave ödeme artık yapılmaz. Zamanında bildirim yapılmadığı için fazladan yapılan ilave ödeme miktarı ilgililerden yasal faizi ile birlikte geri alınır.

Kaynak: memurunyeri.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim