• BIST 91.074
  • Altın 214,369
  • Dolar 5,3306
  • Euro 6,0701
  • İstanbul : 7 °C
  • Ankara : 7 °C
  • İzmir : 8 °C
  • Bursa : 8 °C
  • Adana : 12 °C

BAZI MEMURLAR KADROLARININ EK GÖSTERGESİNDEN DAHA YÜKSEK..

26.09.2014 08:28
BAZI MEMURLAR KADROLARININ EK GÖSTERGESİNDEN DAHA YÜKSEK..
Devlet memurlarından bazıları, daha düşük ek göstergeli görevlere atansalar bile, aylıklarını önceki görevlerine ait ek göstergeler üzerinden alabilmektedirler.
Kamu kurum ve kuruluşlarına ait çeşitli unvanlardaki kadrolarda görev yapan Devlet memurlarından bazıları, daha düşük ek göstergeli görevlere atansalar bile, aylıklarını önceki görevlerine ait ek göstergeler üzerinden alabilmektedirler.  

Aylıkları 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre ödenen memurların maaşları hesaplanırken, bulundukları hizmet sınıfı ile unvan ve derecelerine göre belirlenmiş olan ek göstergeler de kullanılmaktadır.

Ancak, bazı hallerde memurlar hakkında, görev yapmakta oldukları kadro unvan ve derecesine göre belirlenmiş olan ek göstergeler yerine, daha önce yararlanmış oldukları ya da yaralanabilecekleri ek göstergeler (yüksek olan) uygulanmak suretiyle maaş hesaplaması yapılmaktadır. (Burada, konuya aylık maaş ödemesi yönüyle değinilmekte olup, emekliliğe etkilerinden ise söz edilmeyecektir.)

İlgili mevzuat

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 43/B maddesinde “… Kurumların 1, 2, 3 ve 4 üncü dereceli kadrolarına atananlara uygulanacak ek göstergeler, ilgililerin daha önce bulunmuş oldukları kariyerleri ile ilgili sınıf veya ekli I sayılı Cetvelin Genel İdare Hizmetleri Sınıfı (g) bölümünde belirtilen görevlerde kazanılmış hak aylık derecelerine göre alabilecekleri ek göstergelerden düşük olamaz.” denilmiş ve bazı kurul başkan ve üyelikleri ile “müşavir” ve “1'inci dereceden uzman” unvanlı kadrolara atanacaklara, bu kadrolarda bulundukları sürece daha önce almış oldukları en yüksek ek gösterge üzerinden ödeme yapılacağı belirtilmiştir.

Maaşlarını daha önceki görevlerinin ek göstergesine göre alanlar

Görevden alınarak daha düşük ek göstergeli bazı görevlere alınan memurların, yeni atandıkları bazı görevlerde bulundukları sürece, haklarında eski görevlerinde yararlandıkları daha yüksek olan ek gösterge rakamı uygulanmak suretiyle aylık maaşları hesaplanmaktadır.

Buna göre;

**Müşavir unvanlı kadrolara,

**1 inci derecedeki Uzman unvanlı kadrolara (kariyer ve kariyer olmayan)

**Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkan ve Üyeliklerine,

**Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yüksek Fen Kurulu Başkan ve Üyeliklerine,

atananların aylıkları, bu kadrolarda bulundukları sürece daha önce yararlandıkları en yüksek ek gösterge esas alınarak hesaplanır.

Sayılan görevlerde yüksek ek göstergeden yararlanırken, bu görevler dışındaki görevlere atananalar hakkında ise atandıkları yeni görevin ek göstergesi uygulanır.

Maaşlarını kariyerleri için belirlenen ek göstergeye göre alanlar

İlk dört dereceli kadrolara atanan Devlet memurlarından bazılarının maaşı hesaplanırken, eski görevlerinde/mesleklerinde olsalardı kazanılmış hak aylık dereceleri itibariyle alabilecekleri ek göstergenin, halen bulundukları görev için belirlenen ek göstergeden daha yüksek olması durumunda, yüksek olan ek gösterge esas alınmaktadır.

Bu düzenleme, kariyerleri ile ilgili sınıf veya ekli (I) sayılı Cetvelin Genel İdare Hizmetleri Sınıfı (g) bölümünde belirtilen görevlerde bulunurken, kurumların 1, 2, 3 ve 4 üncü dereceli kadrolarına atananlar hakkında uygulanmaktadır.

Düzenleme kapsamında olanların, eski sınıf ve kariyerlerine göre alabilecekleri ek göstergenin bulundukları kadronun ek göstergesinden yüksek olması halinde, yüksek olan ek göstergeden yararlanabilmeleri için, yeni görevlerine doğrudan ilk dört dereceli bir kadroda atanmış olmaları gerekmektedir.

Yeni görevlerine ait kadrolara ilk dört derece dışındaki bir dereceden atanmış olanlar hakkında ise yeni görevler için belirlenmiş olan ek gösterge uygulanır.

Kapsamdaki memurların, bir unvanın ilk dört derece dışındaki kadrolarına atandıktan sonra, aynı göreve ilişkin ilk dört dereceli kadrolara atananlar ise, ilk dört dereceye doğrudan atanmadıkları için, eski sınıf ve kariyerlerinin daha yüksek olan ek göstergesinden yararlanamayacaklardır. Bu memurlar, atanmış oldukları kadro için belirlenmiş olan ek göstergeye göre maaşlarını alırlar.www.memurunyeri.com
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim