• BIST 90.529
  • Altın 214,442
  • Dolar 5,3863
  • Euro 6,0923
  • İstanbul : 12 °C
  • Ankara : 4 °C
  • İzmir : 11 °C
  • Bursa : 9 °C
  • Adana : 12 °C

BAZI MEMURLARIN MAAŞ HESABINDA ESAS ALINAN İHTİSAS DALI HİZMET SÜRESİ

09.03.2018 08:37
BAZI MEMURLARIN MAAŞ HESABINDA ESAS ALINAN İHTİSAS DALI HİZMET SÜRESİ
657 sayılı Kanuna göre maaş alanlara her ay aylıklarıyla birlikte yan ödeme verilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre maaş alanlara her ay aylıklarıyla birlikte verilen yan ödemeler, bazı memurlar için unvan ve/veya eğitimlerinin yanı sıra kendi ihtisas dallarındaki hizmet sürelerine göre belirlenmiş olan puanlar esas alınarak hesaplanmaktadır.

Devlet memurlarının yan ödemelerinde kendi ihtisas dallarındaki hizmet sürelerinin esas alınması uygulaması, sadece bazı memurların “temininde güçlük zammı” puanlarının belirlenmesi yönüyle söz konusudur.

Konuya ilişkin düzenleme

Aylıkları 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre belirlenen Devlet memurlarına, aylık ücretleriyle birlikte çeşitli yan ödemeler de yapılmaktadır.

Devlet memurlarına çeşitli adlar altında ödenen yan ödemelerin (zamlar) kimlere ve hangi puanlar üzerinden ödeneceğine ilişkin usul ve esaslar Devlet Memurlarına Ödenecek Zam Ve Tazminatlara İlişkin Kararnamede düzenlenmiştir.

Memurların hizmet sınıfları, unvanları, kadro/aylık dereceleri ve kadro unvanları gibi hususlardan biri veya birkaçının dikkate alınması suretiyle yan ödemeler belirlenirken, bazı memurlar için kendi ihtisas dallarındaki hizmet süreleri de önem taşımaktadır.

Konuyla ilgili olarak yan ödeme kararnamesinde yer alan hükümlere göre;

**Teknik Hizmetler Sınıfı kapsamındaki kadrolarda görev yapanların “temininde güçlük zammı” puanları, ilgililerin kendi ihtisas dallarındaki hizmet sürelerinin 5 yıldan az olup olmamasına bağlı olarak farklı belirlenmiştir.

**Bazı kurumlara ait çeşitli unvanlarda (GİH Sınıfında görev yapan bazı unvanlar dahil) görevli personelden belirli teknik kariyerlere sahip olanların temininde güçlük zammı ve ek temininde güçlük zammı puanları, ilgililerin kendi ihtisas dallarındaki hizmet sürelerinin 5 yıldan az olup olmamasına bağlı olarak farklı belirlenmiştir.

**Kendi ihtisas dallarındaki hizmet süreleri 5 yıl ve daha fazla olanların temininde güçlük zammı ve ek temininde güçlük zammı puanları, bu kapsamdaki hizmet süreleri 5 yıldan az olanlara göre daha yüksek belirlenmiştir.

Kendi ihtisas dalı hizmet süresi

Teknik Hizmetler Sınıfı kapsamındaki kadrolarda görev yapan Devlet memurlarının temininde güçlük zammı puanları ile çeşitli teknik unvanlara sahip olup bazı kurumlara ait GİH Sınıfı kapsamındaki belirli kadrolarda görev yapan Devlet memurlarının ek temininde güçlük zammı puanları,  ilgililerin “kendi ihtisas dallarındaki hizmet süresi” esas alınarak belirlenmiştir.

Bu memurların “kendi ihtisas dallarındaki hizmet süresi” ise teknik hizmetler sınıfında geçirdikleri sürelere göre hesaplanmaktadır.

Teknik Hizmetler Sınıfı kapsamında geçirilen süreler toplamının 5 yıl ve daha fazla olması halinde, ilgililer hakkında uygulanacak temininde güçlük zammı ve ek temininde güçlük zammı puanları, bu kapsamdaki hizmet süreleri 5 yıldan az olanlara göre daha fazla olmaktadır.

Kaynak: memurunyeri.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim