• BIST 91.904
  • Altın 216,464
  • Dolar 5,3898
  • Euro 6,1348
  • İstanbul : 6 °C
  • Ankara : 5 °C
  • İzmir : 12 °C
  • Bursa : 5 °C
  • Adana : 18 °C

BELEDİYE PERSONELİNE HER YIL NE KADAR İKRAMİYE ÖDENİYOR?

31.08.2014 12:00
BELEDİYE PERSONELİNE HER YIL NE KADAR İKRAMİYE ÖDENİYOR?
Mahalli idarelerde görev yapan bazı personele, yılda iki defa ikramiye ödemesi yapılabilmektedir.
Mahalli idarelerde görev yapan bazı personele, yılda iki defa ikramiye ödemesi yapılabilmektedir.

Büyükşehir belediyelerinde, belediyelerde ve il özel idarelerinde görev yapan Devlet memurlarından, toplam memur sayısının %10’u kadarına, yılda iki defa ikramiye ödenebilmektedir. Ancak, ikramiye ödenecek personelin belirlenmesinin ilgili encümenlerin takdirine bırakılması, uygulamada bu ödemelerin yapılmasında kayırmacılığa gidilmesi sonucunu da doğurmaktadır.

Büyükşehir belediye personeline ikramiye ödenmesi

5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununun 22 nci maddesinin son fıkrasında “Sözleşmeli ve işçi statüsünde çalışanlar hariç belediye memurlarına, başarı durumlarına göre toplam memur sayısının %10'unu ve Devlet memurlarına uygulanan aylık katsayının (30.000) gösterge rakamı ile çarpımı sonucu bulunacak miktarı geçmemek üzere hastalık ve yıllık izinleri dahil olmak üzere, çalıştıkları sürelerle orantılı olarak encümen kararıyla yılda en fazla iki kez ikramiye ödenebilir.” denilmiştir.

Bu düzenlemeye göre, büyükşehir belediyesinde görev yapan toplam memur sayısının %10’una, 2014 yılı için geçerli olan aylık katsayısına göre her defasında brüt 2.310 TL ikramiye ödenebilmektedir. Memurun yılda iki defa bu ikramiyeden yararlanması durumunda ise yapılacak toplam ödeme 4.620 TL olacaktır.

Büyükşehir belediye encümeni kararıyla yapılan ödemeden hangi personelin yararlanacağı, belediye encümeninin takdirine bırakılmıştır. Çünkü, her ne kadar bu ikramiyenin başarılı personele ödenmesi öngörülmekteyse de, başarının nasıl belirleneceği konusunda herhangi bir düzenleme söz konusu değildir. Bu nedenle de, her defasında bu ikramiyenin aynı personele ödenmesi de mümkündür.

Diğer belediyelerin personeline ikramiye ödenmesi

5393 sayılı Belediye Kanununun 49 uncu maddesinin son fıkrasında “Sözleşmeli ve işçi statüsünde çalışanlar hariç belediye memurlarına, başarı durumlarına göre toplam memur sayısının yüzde onunu ve Devlet memurlarına uygulanan aylık katsayının (20.000) gösterge rakamı ile çarpımı sonucu bulunacak miktarı geçmemek üzere, hastalık ve yıllık izinleri dâhil olmak üzere, çalıştıkları sürelerle orantılı olarak encümen kararıyla yılda en fazla iki kez ikramiye ödenebilir.” denilmiştir.

Bu düzenlemeye göre, büyükşehir belediyeleri dışındaki bir belediyede görev yapan toplam memur sayısının %10’una, 2014 yılı için geçerli olan aylık katsayısına göre her defasında brüt 1.540 TL ikramiye ödenebilmektedir. Memurun yılda iki defa bu ikramiyeden yararlanması durumunda ise yapılacak toplam ödeme 3.080 TL olacaktır.

Büyükşehir belediye personeline yapılan ikramiye ödemesinde olduğu gibi, belediye personeline yapılacak ikramiye ödemeleri de ilgili belediye encümeninin takdirine bırakılmıştır.

İl özel idarelerinin personeline ikramiye ödenmesi

5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 36 ncı maddesinin son fıkrasında “Sözleşmeli ve işçi statüsünde çalışanlar hariç olmak üzere il özel idaresi memurlarına, başarı durumlarına göre toplam memur sayısının %10’unu ve Devlet memurlarına uygulanan aylık katsayısının 20000 gösterge rakamı ile çarpımı sonucu bulunacak miktarı geçmemek üzere, çalıştıkları sürelerle (hastalık ve yıllık izinleri dahil) orantılı olarak, encümen kararı ile yılda en fazla iki kez ikramiye ödenebilir. Büyükşehir belediyelerinin olduğu yerlerde bu rakam 30000 olarak uygulanır.” denilmiştir.

Büyükşehir belediyelerinin olduğu yerlerde il özel idareleri kaldırıldığından, mevcut il özel idarelerinde görev yapan personelden, ilgili il özel idaresinin toplam memur sayısının %10’una, 2014 yılı için geçerli olan aylık katsayısına göre her defasında brüt 1.540 TL ikramiye ödenebilmektedir. Memurun yılda iki defa bu ikramiyeden yararlanması durumunda ise yapılacak toplam ödeme 3.080 TL olacaktır.

Belediye personeline yapılan ikramiye ödemesinde olduğu gibi, il özel idaresi personeline yapılacak ikramiye ödemeleri de ilgili il encümeni belediye encümeninin takdirine bırakılmıştır.

İl özel idaresinde ikramiyeden hangi personelin yararlanacağı, ilgili il encümeninin takdirine bırakılmıştır.www.memurunyeri.com
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim