• BIST 93.589
 • Altın 209,651
 • Dolar 5,3538
 • Euro 6,0769
 • İstanbul : 9 °C
 • Ankara : 3 °C
 • İzmir : 10 °C
 • Bursa : 8 °C
 • Adana : 9 °C

Bedelli askerlik rafa kalktı

06.11.2014 08:54
Bedelli askerlik rafa kalktı
Genelkurmay Başkanlığı’nın Başbakan Ahmet Davutoğlu’na verdiği brifing sonrası bedelli askerlik düşüncesinin rafa kalktığı ifade edildi.

Başbakan Davutoğlu'na önceki gün Genelkurmay Karargahı'nda sunulan brifingin ayrıntılarına ulaşıldı.

Brifingde gündeme gelen konular şöyle sıralandı:

BEDELLİ ASKERLİK

Genelkurmay, askerlik sürelerinin kısaltılmasının ardından, özellikle 6 ay kısa dönem askerlik yükümlülerinin iç güvenliğe katkısının çok sınırlı olduğunu belirtti. Bedelli askerlik uygulamalarının mali imkanları yetersiz kesimlerde yarattığı rahatsızlığa ve bölgesel gelişmelerin ortaya çıkardığı güvenlik risklerine işaret edildi. Karargahın olumsuz bakışı karşısında, bedelli askerlik uygulaması düşüncesinin kesinlikle rafa kaldırıldığı ifade edildi.

SINIRLARA RADAR

Genelkurmay Plan ve Prensipler Başkanlığı, 2033 yılına kadar uygulamaya geçecek 27 modernizasyon projesi hakkında bilgi verdi. Öncelikli proje olarak sınır güvenliği üzerinde duruldu. Birinci adım olarak Suriye ve Irak, ardından İran sınırı kalekol, sabit radar, gözetleme ve acil alarm sistemleriyle donatılacak.

YASAL GÜVENCE

Genelkurmay, terörle mücadele operasyonlarında görev alan personelin yasal güvenceye kavuşturulması beklentisini 2 sene önce hükümete bildirmişti. Bu beklenti yinelendi. Askeri personelin sivil mahkemede yargılanmaması, eğer yargılanacaksa da, orgeneraller için Başbakan, jandarma personeli için İçişleri Bakanı, diğer askeri personel için Milli Savunma Bakanı izninin şart koşulması talep edildi.

TSK brifinginde, üst düzey komutanların yargılanmasının Başbakan iznine tabi olması yönünde görüş bildirdi. MİT kanununda da benzer düzenleme yapılmıştı

Genelkurmay'ın Başbakan Davutoğlu'na verdiği brifingde, askerin sınır bölgeleri, askerliğin yapısı, askerin yargılanması gibi konulardaki kritik talepleri detaylarıyla masaya yatırıldı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, görevine başladıktan sonra tek tek kurumları yakından tanımak için alışılmadık bir uygulama başlattı.

Davutoğlu; çözüm süreci, IŞİD, Kobani, sınır güvenliği gibi kritik başlıklara rağmen aksatmadan her hafta mutlaka bakanlıklar ya da bağlı kurumları bizzat ziyaret ederek hem personelle tanıştı hem de o kurumdan sorunları bire bir dinledi. Davutoğlu'nun önceki gün ve dün brifing aldığı iki kurum stratejik önemi nedeniyle dikkat çekiciydi: Genelkurmay Başkanlığı ve MİT Müsteşarlığı.

Milliyet'ten Serpil Çevikcan'ın köşesine taşıdığı ziyarette, son derece önemli başlıkların konuşulduğu Genelkurmay brifinginde askerin son dönemde hükümete ilettiği tüm kritik talepler de detaylarıyla masaya yatırıldı. 300 slaytla boyutlanan brifingdeki başlıkların her biri diğerinden önemliydi. Sunumları konu başlıklarına göre ilgili komutanlıkların başkanları yaptı. Başlıca konuları şöyle:

YASAL GÜVENCE: Askerin, Kobani başta olmak üzere, sınır hattında gelişen olaylar ve burada güvenli bölgeler oluşturulması düşüncesinin etkisiyle, görev yapacak personeli de rahatlatmak amacıyla hükümetten "yasal güvence" istediğini daha önce duyurulmuştu.

Brifingde, asker, konuyu hükümete bir kez daha aktarma imkanı buldu. Talep edilen düzenlemeler, özellikle Ergenekon, Balyoz gibi davaların askerin üzerinde bıraktığı etkiyi göstermesi açısından da önemli.

Anayasa'ya göre, Genelkurmay Başkanı, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanları ile Jandarma Genel Komutanı, görevleriyle ilgili suçlardan dolayı Yüce Divan'da yargılanabiliyor.

Ancak buradaki görev suçu ayrımı, bu rütbelerdeki komutanların anayasal düzene aykırı suçlarda doğrudan soruşturulması sonucuna yol açtı.

Brifingde, bu konularda daha önce MİT Kanunu'na eklenen düzenlemeye benzer bir düzenleme talebi gündeme geldiğini öğrendik. Bilindiği gibi, MİT mensupları hangi suç söz konusu olursa olsun Başbakan izni olmadan soruşturulamıyor.

Brifingde, Genelkurmay Başkanı, güç komutanları ile beraber orgeneral ve oramiraller için Başbakan'ın izni olmadan soruşturma ve yargılama yapılamamasına ilişkin görüş iletildi.

Bununla birlikte, korgeneral-koramiral, tümgeneral-tümamiral, tuğgeneral-tuğamiral, albay, diğer alt rütbeli subaylar için ayrı bir izin isteminde bulunulmadığı ancak terörle mücadele faaliyeti içinde bir konuyla ilgili soruşturma ya da yargılama yapılacaksa bunun askeri yargı tarafından gerçekleştirilmesinin talep edildiği öğrenildi.

Görev suçu kapsamı dışında olan, sivil mahkemede görülmesi gerekli konularda ise izin sisteminin getirilerek, soruşturma ve yargılama için jandarma personeli söz konusuysa İçişleri Bakanı'nın, diğer kuvvetler söz konusuysa Milli Savunma Bakanı'nın izninin aranmasının istendiğini de öğrendik.

SINIRDA YENİ SİSTEM: Brifingdeki başlıklardan birinin de Irak ve Suriye sınırı başta olmak üzere sınır güvenliği olduğu bilgisine ulaştık. Sınır güvenliği sadece mevcut konjonktür nedeniyle değil, terörle mücadele açısından da büyük önem taşıyor. Irak ve Suriye sınırında güvenli bölgelerin oluşturulması, mümkün değilse, sınır içinde 2. derece yasak bölgelerin 1. derece yasak bölge kapsamına sokulması gibi talepler yeniden dillendirildi. Tüm sınır hattında terörle mücadele konseptine uygun olmayan karakolların yerini 20 yıllık süreçte bütünüyle kalekol benzeri güçlendirilmiş karakol ve tesislere bırakması, sınır güvenliğinin de elektronik sistemlerle sağlanması üzerinde duruldu, bununla ilgili projeler aktarıldı. Bu kapsamda bölgedeki askerlerin fiziki şartlarının düzeltilmesine yönelik planlamaların sunumunun da yapıldığı bilgisini aldık.

VİZYON 2033; DİNAMİK ORDU, PROFESYONEL PERSONEL: Uzun bir süredir Türkiye gündeminde bulunan ordunun profesyonelleştirilmesinin Türk Silahlı Kuvvetleriiçin de birinci hedef olduğu aktarıldı ancak bu konuda askerin düşüncesinin zorunlu askerliğin kaldırılması değil, profesyonel düzene geçmek olduğu anlatıldı.

Teknik bilgi ve nitelik gerektiren hizmetlerin profesyonel personel tarafından yürütülmesinin, örneğin zırhlı araç ve ağır silahların kullanımından nakline bütün hizmet aşamalarında profesyonel personelin görev yapmasının planlandığını iletti.

İkinci hedef olarak da birlik sayısının azaltılarak, TSK'nın çevik, dinamik bir yapıya büründürülmesinin amaçlandığı aktarıldı. Bunun için gerekli personel, araç ve teçhizat beklentileri dillendirildi.

SİBER SAVUNMA: TSK, gelişen teknoloji nedeniyle yeniden yapılanmaya giderek Siber Savunma Komutanlığı oluşturmuştu. Bu konuda da hükümete kapsamlı bilgi verildi. Komutanlığın teknolojik sızmalara karşı güçlendirilmesi, bilgi hırsızlığı, dinleme, casusluk faaliyetlerine karşı geliştirilen projeleri ve talepleri sunuldu.

JANDARMANIN SİVİLLEŞTİRİLMESİ: Hükümetin, Jandarma Genel Komutanlığı'nın İçişleri Bakanlığı'na atama ve disiplin işlemleri dahil bütünüyle bağlanmasına yönelik projesine ilişkin çekinceler aktarıldı. Özellikle disiplin ve atamalar konusunda jandarma komutanlarının yetkilendirilmesinin ya da İçişleri Bakanlığı ile entegre çalışmasının önemi anlatıldı. Brifingin sonunda Başbakan Davutoğlu, bir ilke imza atarak Genelkurmay Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, bu konunun gündemde olduğunu, "Genelkurmay Başkanımızın öncülük ettiği birçok reform çalışması oldu. Jandarma Genel Komutanlığı, şu anda da yasal olarak İçişleri Bakanlığı'na bağlı bir kuruluştur. Maalesef yasal çerçeveler istenilen ölçüde hayata geçirilemedi. Bunlar daha açık şekilde bağlı olma niteliği tanımlanıyor, bunlar içinde atılacak adımlar çerçevesinde de bakanlığımızda çalışmalar devam ediyor. Jandarma komutanlığımız kıyafetiyle, toplumsal olaylara müdahale kapasitesiyle, tutumuyla etkinliğiyle İçişleri Bakanlığımıza entegre bir yapıda çalışmaları yürütecek" sözleriyle aktardı.Akşam
Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • ‘Cumhurbaşkanımızın takdir ettiği ilim adamı’15 Kasım 2018 Perşembe 10:57
 • Sadece Silivri’de 21.700 mahkûm15 Kasım 2018 Perşembe 10:57
 • Kuzey Irak’a ‘mini İHA’ vuruşu15 Kasım 2018 Perşembe 10:57
 • İslam eserlerine yeni müze15 Kasım 2018 Perşembe 10:57
 • Menbiçli aşiretler: YPG kenti boşaltsın15 Kasım 2018 Perşembe 10:56
 • Amerikalı yetkiliden önemli mesajlar: 3 PKK'lının başına ödül ciddi bir adım15 Kasım 2018 Perşembe 10:56
 • 83 ülkeye 452 iade dosyası15 Kasım 2018 Perşembe 10:56
 • Kadın ve çocuk cinayetine 50 yıl15 Kasım 2018 Perşembe 10:56
 • ‘Ben İstanbulluyum’15 Kasım 2018 Perşembe 10:52
 • PKK’nın drone üssü Mahmur’da15 Kasım 2018 Perşembe 10:51
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim