• BIST 93.616
  • Altın 209,855
  • Dolar 5,3413
  • Euro 6,0898
  • İstanbul : 13 °C
  • Ankara : 7 °C
  • İzmir : 16 °C
  • Bursa : 13 °C
  • Adana : 11 °C

Büyükanneler ne zaman maaş alacak?

10.01.2017 11:13
Büyükanneler ne zaman maaş alacak?
Büyükannelere maaşın takvimi belli oldu. Bu ay sonuna kadar çalışma tamamlanıp, ödenecek maaş belli olacak. Şubat ya da Mart’ta bin aileyle pilot uygulama başlayacak.

Torun bakan büyükannelere maaş projesi büyük yankı uyandırdı. Milyonlarca aile heyecanlı bekleyişe geçti. Çalışmanın detayları da merak konusu oldu. Uygulamaya ilişkin ipuçları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'ndan geldi.

İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) kadının istihdamdan kopmaması için büyükanne projesi önerdiğini, oluşturdukları ekibin de 1.5 aydır konu üzerinde çalıştığını belirten Müezzinoğlu, şunları söyledi: "Yaklaşık bin ailelik bir pilot uygulama olacak. İSO ile birlikte sponsorları ortaya koyacağız. Çalışmaları bitmedi. 6 ay uygulandıktan sonra, artı ve eksilerini gördükten sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na, Maliye Bakanlığı'na sunacağız. Bunun özel sektörü de ilgilendiren yönü var. 6 ay sonra uygulamanın sonuçlarını alırız, tahminimce Haziran-Eylül gibi görürüz."

EYLÜL'DEN İTİBAREN YAYILACAK

Edinilen bilgiye göre; bu ay sonuna kadar çalışmanın tamamlanması hedefleniyor. Bu çalışmayla hem pilot uygulamanın yapılacağı iller hem de maaş tutarı belli olacak. Uygulamaya katılacak bin aile de belirlenecek. Pilot uygulamanın İstanbul, İzmir ve Bursa'da hayata geçirilmesi bekleniyor. Şubat ya da Mart'ta bin aileyle uygulamanın başlaması planlanıyor. Eylül'den itibaren de torun bakan büyükannelere maaşın Türkiye geneline yaygınlaştırılması bekleniyor. Projeyle; 0-3 yaş arasındaki torununa bakan büyükanneler maaşa kavuşacak, anneler çalışma hayatından kopmayacak.

KAYNAK TAKVİM
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
hamdi Yalçın
14 Ocak 2017 Cumartesi 15:04
15:04
“ ANNE KUMBARASI” HAYATA GEÇİRİLMELİDİR

Devletimiz çalışan eşlerin çocuklarına bakacak büyükannelere bakım desteği/parası vereceğini duyurdu. Bu çalışmayı değişik bir pencereden bakarak analiz etmeyi uygun gördüm.

Bir televizyon kanalında bu hususta sokak röportajı yapan sunucu, torunlarına bakan büyükannelere devlet destek veriyor, siz ne düşünüyorsunuz diye sorduğunda:

-Büyükanne “ teşekkür ediyorum, bakamam , ben 30 yıl çalıştım. Çocuklarıma baktım, yetiştirdim, bakamam evladım. Parayla yapılacak bir iş değil bu” dedi.

-Bir diğer büyük anne “çok büyük para değil, devlet verse de olur, vermese de olur” dedi.

-Başka bir büyükanne” bu parayla hiçbir iş yapılamaz, ancak bu parayı torunum adına biriktiririm” diyor.

Anlaşılıyor ki, büyük anneler çocukların çocuklarına yani torunlara pek de bakmak tarafları değiller. Ben de aynı görüşü paylaşıyorum. Rahat bırakın büyükannelerimizi, onlar bundan sonraki hayatlarının her anını doya doya yaşasınlar.

Eşler(karı-koca) çalışıyorsa; en düşük memurun aldığı maaş göz önünde bulundurulduğunda o eve en az 4-5 bin Tl.giriyor demektir. Bir yargı camiasında çalışan yargıç eşlerin aldığı maaş göz önünde bulundurulduğunda bu eve yaklaşık on beş bin lira giriyor demektir. Kamuda görev yapan daire başkanı bir öğretmenle evliyse, evine 8-9 bin lira giriyor demektir. Bir doktor normal bir memurla evliyse on bin lira üzerinde evine maaş giriyor demektir. Onların bebeklerine bakacak büyük annelere bizim devletimiz “ torun desteği/yardım” parası vermeyi düşünüyorsa olacak şey değil. Ülkemiz şartları içerisinde çok şükür onlar bebeklerine/çocuklarına bakacak ve ücretini rahatlıkla karşılayabilecek maddi güce sahiptirler, bu kesim için hiçbir sorun yoktur.

Devlet olarak bunu yapacağımıza, kamuda çalışan erkeklerin, çalışmayan bebek sahibi olan eşlerine “çocuk yardımı-aile(eş) yardımı ve çocuk bakım parası” adı altında ( örneğin, Anne Kumbarasına 750.Lira) belirli bir süre ödeme yapılması düşünülse çok daha iyi olmaz mı?!

Lakin bu durumda da görevde olan memure eşler, buna karşı çıkacaklar ve şöyle diyeceklerini duyar gibi oluyorum: ” Biz sabahın erken saatinde çalışmaya gidiyoruz, akşama kadar çalışıyoruz, çalışmayan eşlere oturdukları yerde devlet “anne kumbarasına” para yatırıyor, olmaz böyle şey, biz razı değiliz “ diyeceklerdir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çalışmayan ev hanımlarına iyi bir eğitim vermelidir. Bu eğitim proğramlarına kamuda çalışan bay memurların çalışmayan eşleri iştirak ederek “Anne Kumbarası” na Devletin verdiği yardımları almaya hak kazanmalıdırlar ve onlar evlerinde bir öğretmen gibi çocuğunu eğiterek büyütecek; vatanına, milletine, bayrağına ve devletine sahip çıkan iyi bir evlat olarak yetiştireceklerdir. Devletin sunduğu bu imkanı kabul etmeyen memure-anne: “ Hayır ben çocuğuma evimde oturarak bakmak istemiyorum, ben çalışmak istiyorum ” diyorsa; işte o zaman çocuğunun bakım ücretini bizzat karşılamak suretiyle bakıcı anne veya kreşe verme gibi bir tercih hakkını kullanabilmelidir.

Ülkemizde on binlerce işsiz genç kamuda görev alabilmek için sınavdan sınava koşarken, yine on binlerce insan asgari ücretle çalışırken, kamuda çalışan karı-koca’nın bebeklerine bakacak büyükannelere 350.TL. veya başka miktarda “ Torun Desteği” nin verilmesi hiç de doğru olmasa gerek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu, projenin altyapısını oluşturduklarını, aile seçimleri yapılacağını ve belirli kriterler aranacağını ifade etmişlerse de, böyle bir uygulama hayata geçirilmeden, doğurulmadan, kürtaj edilmeli ve devletimiz tüm çalışanların çalışmayan çocuklu eşleri için “ ANNE KUMBARASI” nı hayata geçirmeli, bizzat anne adına para yatırılmalı ve bu proje yaygınlaştırılmalıdır.

Bırakınız büyükanneler de hayatlarının geri kalan kısımlarını diledikleri gibi doya doya yaşasınlar. Büyük anneler yıllarca kendi evlatlarına bakmışlar, yetiştirmişler, bundan sonra da çocuklarının çocuklarına yani torunlarına dadılık yapmasınlar. İstedikleri zaman torunlarını görsünler, sevsinler, istedikleri zaman onlarla hoşça vakit geçirebilsinler.

Çalışan ana-babalar bebeklerin büyükannelerini dadı olarak görmesinler, bebeklerine bakacak alternatif çözümler bulsunlar.

Bu iş gönül işi, bu parayla yapılacak bir iş de değil, öyle değil mi?
78.179.187.254
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim