• BIST 89.962
  • Altın 215,043
  • Dolar 5,3717
  • Euro 6,0917
  • İstanbul : 9 °C
  • Ankara : 7 °C
  • İzmir : 9 °C
  • Bursa : 10 °C
  • Adana : 12 °C

Daha önce ihraç edilen de, komisyona başvurabilecek

24.01.2017 14:47
Daha önce ihraç edilen de, komisyona başvurabilecek
Daha önce, KHK’larla ihraç edilmiş olanlar da dava açsın veya açmasın, OHAL komisyonuna başvurabilecek

Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında yayımlanan 685 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu kurulacak. Buna göre, OHAL çerçevesinde ihraç edilen kamu çalışanları bu komisyona başvurabilecek.

KOMİSYON NE ZAMAN VE KİMLERDEN OLUŞACAK?

Kamu Sen tarafından yapılan açıklamaya göre, KHK'nın yayın tarihinden itibaren bir ay içerisinde seçilecektir.Komisyon yedi üyeden oluşacak. Bu üyelerden üç tanesini Başbakan, bir tanesini Adalet bakanı, bir tanesini İçişleri Bakanı bire üye Yargıtay ve Danıştay'da görev yapan tetkik Hakimleri arasında HSYK belirleyecek.

KOMİSYON NE ZAMAN GÖREVE BAŞLAYACAK?

Komisyon tarafından başvuruların alınmaya başlanacağı tarih bu maddenin yayınlandığı 23.01.2017 tarihinden itibaren 6 ayı geçmemek üzere Başbakanlık tarafından ilan edilecektir.

KOMİSYONUN GÖREV SÜRESİ NEDİR?

Komisyon, 685 sayılı KHK'nın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki sene süreyle görev yapacak. Bakanlar Kurulu, gerek görmesi halinde bu süreyi, bitiminden itibaren birer yıllık sürelerle uzatabilecek. Komisyonun ilk seçilen üyeleri, iki yıllık sürenin sonuna kadar görev yapabilecek. Sürenin uzatılmasına karar verilmesi halinde birinci maddenin ikinci fıkrasındaki usule göre yeni üyeler belirlenecek. Daha önce görev yapan üyeler de yeniden görev alabilecek. Üyelerin süreleri dolmadan herhangi bir nedenle görevlerine son verilemeyecek.

KOMİSYONUN GÖREVLERİ NE OLACAK?


685 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulu'nca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti, aidiyeti, iltisakı veya bunlarla irtibatı olduğu gerekçesiyle başka bir idari işlem tesis edilmeksizin doğrudan kanun hükmünde kararname hükümleri ile tesis edilen işlemlere ilişkin başvuruları değerlendirmek ve karara bağlamak üzere 'Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu' kurulacak

Ayrıca 685 Sayılı KHK'da, komisyonun, olağanüstü hal kapsamında doğrudan kanun hükmünde kararnameler ile tesis edilen işlemler hakkında, kamu görevinden, meslekten veya görev yapılan teşkilattan çıkarma ya da ilişiğin kesilmesi, öğrencilikle ilişiğin kesilmesi, dernekler, vakıflar, sendika, federasyon ve konfederasyonlar, özel sağlık kuruluşları, özel öğretim kurumları, vakıf yükseköğretim kurumları, özel radyo ve televizyon kuruluşları, gazete ve dergiler, haber ajansları, yayınevleri ve dağıtım kanallarının kapatılması, emekli personelin rütbelerinin alınması gibi görev alanları yer aldı.

DAHA ÖNCEKİ KHK'LAR İLE İHRAÇ EDİLENLER KOMİSYONA BAŞVURABİLECEK Mİ?

685 sayılı KHK ile beraber kurulan inceleme komisyonları şimdiye kadar OHAL KHK'sı ile yapılan ihraçların tamamını kapsamaktadır. Bu nedenle, belirtilen durumda olanlar komisyona başvurabilecekler.

KOMİSYONUN İNCELEME YETKİSİ NEDİR?

Komisyon, görevi kapsamında ihtiyaç duyduğu her türlü bilgi ve belgeyi, devlet sırlarına ilişkin ilgili mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydıyla, kamu kurum ve kuruluşları ile yargı mercilerinden talep edebilecek.

KOMİSYONA BAŞVURULAR NERELERE YAPILACAK?


Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu'na başvurular valilikler aracılığıyla yapılacak. Kamu görevinden, meslekten veya görev yapılan teşkilattan çıkarılanlar ya da ilişiği kesilenler, en son görev yaptıkları kuruma da başvurabilecek.

Başvuru tarihi, valiliklere veya ilgili kurumlara başvurunun yapıldığı tarih olarak kabul edilecek. Valilikler ve ilgili kurumlar, kendilerine yapılan başvuruları gecikmeksizin komisyona iletilecek ve mükerrer başvurular işleme alınmayacak.

İHRAÇ KARARLARINA KARŞI DAHA ÖNCE BAŞVURU YAPMIŞ, DAVA AÇMIŞ VEYA HİÇ DAVA AÇMAMIŞ OLANLAR KOMİSYONA BAŞVURUDA BULUNABİLECEK Mİ?

Komisyonun görev alanına giren konularla ilgili, başvuruda bulunmuş dava açmış olanlar ile hiç dava açmamış ve ya başvuruda bulunmamış olanlar da KHK'da belirtilen komisyona başvuru usulünü işletebilecek.

HANGİ SÜREDE KOMİSYONA BAŞVURULABİLECEK?


Komisyonun 685 sayılı KHK'ya göre, teşekkür ettirilip, Komisyonun başvuru almaya başladığı, tarihten önce yürürlüğe konulan KHK'larla ihraç edilenler, komisyonun başvuru alma tarihinden itibaren 60 gün içinde başvuruda bulanacaklar.

Örneğin; 29 Ekim tarihinde yayınlanan 675 sayılı KHK ile ihraç edilen bir kamu görevlisi komisyonun göreve başladığı ve başvuruları aldığı tarihten itibaren 60 gün içerisinde başvuruda bulunabilecek. Bu süreyi kaçırması halinde başvuru hakkını kaybetmiş olacaktır.

Bu tarihten sonra, örneğin; Nisan ayında yürürlüğe konulabilecek bir KHK ile ilgili ise, kamu görevlisi bu KHK'nın Resmi Gazete'de yayınlandığı tarihten itibaren 60 gün içerisinde komisyona başvurabilecek.

KOMİSYON KARARLARI NASIL UYGULANACAK?


İlgililerin başvurusunun kabulü halinde, karar Devlet Personel Başkanlığına bildirilecek, bu şekilde bildirilen personelin atama teklifleri, statüleri, unvanları, görevleri itibariyle başka kurumlarda görevlendirmeleri mümkün olmayanlar hariç olmak üzere daha önce istihdam edildikleri kurumları dışındaki kamu kuruluşlarında istihdam edilecekler ve statülerine uygun kadro ve pozisyonlara ikamet ettikleri il dikkate alınarak 15 gün içinde atamaları yapılacaktır.

Yönetici pozisyonundayken kamu görevinden ihraç edilenlerin atamalarında yöneticilik görevinden önce bulundukları kadro pozisyon unvanları dikkate alınacaktır.

KOMİSYON KARARLARINA KARŞI YARGI YOLU VAR MI?

Daha önce dava açmış olsun ya da olmasın komisyona başvuru yapan ve komisyondan olumsuz yanıt alan ihraç edilen kamu görevlileri komisyonun olumsuz kararına karşı HSYK tarafından belirlenecek Ankara İdare Mahkemelerinde dava açılabilecek.

667 sayılı OHAL KHK'sının 3. Maddesinin 1. Fıkrası ile 6749 sayılı kanunun 3. Maddesinin 1. Fıkrasına göre ihraç edilenler ise komisyon kararının kesinleşmesinden itibaren 60 gün içerisinde ilk derece mahkemesi olarak Danıştay'da dava açabilecekler. (Sadece; Yargı mensupları ile bu meslekten sayılanları kapsamaktadır)Memurlar.Net
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim