• BIST 90.544
  • Altın 214,603
  • Dolar 5,3467
  • Euro 6,0814
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 10 °C
  • İzmir : 12 °C
  • Bursa : 11 °C
  • Adana : 16 °C

EK ÖDEMELERİ AYNI OLAN BAZI MEMURLARIN YARARLANDIĞI EK ÖDEME MİKTARI

04.09.2014 08:33
EK ÖDEMELERİ AYNI OLAN BAZI MEMURLARIN YARARLANDIĞI EK ÖDEME MİKTARI
375 sayılı KHK eki cetvelde, Devlet memuru kadro unvanlarının bazıları için aynı oranda ek ödeme belirlenmiştir.
375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ekinde yer verilen Ek Ödeme Cetvelinde, Devlet memuru kadro unvanlarının bazıları için aynı oranda ek ödeme belirlenmiştir.

“Eşit işe eşit ücret” prensibi çerçevesinde memurlar arasında ücret dengesi sağlanması düşüncesinden hareketle, 2012 yılı başından itibaren Devlet memurlarına aylıklarıyla birlikte “ek ödeme” de yapılmaktadır. Memurların hizmet sınıfları, kadro unvanları ve aylık dereceleri gibi hususlar göz önünde bulundurularak belirlenen ek ödeme oranları, bazı kadro unvanları için ise aynı seviyede belirlenmiştir.

Ek ödeme miktarının hesabı

15.01.2012 tarihinden itibaren ödenmeye başlanan ek ödemeler, en yüksek Devlet memuru aylığının belli bir oranı (memurların kadro ve görev unvanlarına göre belirlenen) esas alınarak hesaplanmaktadır. Bulunacak brüt tutar üzerinden, damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılmamaktadır.

Ek ödeme tutarının hesabı (2014 yılı için)= [(9500 X 0,076998) X Ek ödeme oranı / 100]

Öte yandan; mehil müddeti, yıllık izin, mazeret izni, hastalık ve refakat izni, geçici görev, vekalet, görevden uzaklaştırma, hizmet içi eğitim, seminer ve kurs gibi nedenlerde görevlerinden ayrılmış olan memurlara vekalet edenlere, vekalet ettikleri görevlere ilişkin ek ödemeler ödenmez.

Ek ödemeleri aynı olan bazı kadro unvanları

Farklı hizmet sınıflarına dahil olmalarına rağmen bazı kadro unvanları için aynı oranda ek ödeme belirlenmiştir. Öte yandan, bu unvanlarda bulunan memurlardan aynı aylık derecesinde bulunanlara aynı miktarda ek ödeme yapılmaktadır.

Örneğin; Raportör, mütercim, tercüman, çözümleyici, programcı, muhasebeci, muhasip, kontrolör, antrenör, ayniyat saymanı, teberrukat saymanı, sıhhi malzeme saymanı, malzeme saymanı, uzman, danışman, aktüer, APK uzmanı, eğitim uzmanı, savunma uzmanı, sivil savunma uzmanı ve diğer uzman (kariyer olmayan) unvanlı kadrolarda bulunanlardan aynı derecelerdeki kadrolarda olanlar için aynı oranda ek ödeme belirlenmiştir.

Bazı personelin ek ödeme oranı ve miktarı

Ek ödemeleri aynı oranlarda belirlenmiş olan Devlet memurlarından yukarıda sayılan unvanlarda görev yapanlara, aylık dereceleri itibariyle her ay ödenen ek ödemenin oranları ve 2014 yılı net miktarları konusunda bilgi vermesi amacıyla murunyeri.com olarak yaptığımız çalışmada şu sonuçlara ulaşılmıştır.

AYLIK DERECESİ

EK ÖDEME ORANI

AYLIK NET EK ÖDEME MİKTARI*

     1-2 dereceden aylık alanlar

115

834,82 TL

     3-4 dereceden aylık alanlar

110

798,52 TL

     Diğer derecelerden aylık alanlar

100

725,92 TLwww.memurunyeri.com
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim