• BIST 91.074
  • Altın 214,450
  • Dolar 5,3448
  • Euro 6,0757
  • İstanbul : 7 °C
  • Ankara : 7 °C
  • İzmir : 8 °C
  • Bursa : 8 °C
  • Adana : 12 °C

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARIN SORUNLARININ NASIL ÇÖZÜLECEĞİNİ MALİYE BAKANI AÇIKLADI

27.08.2014 08:43
EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARIN SORUNLARININ NASIL ÇÖZÜLECEĞİNİ MALİYE BAKANI AÇIKLADI
Maliye bakanı, emeklilikte yaş engeline takılıp emekli olamayanların sorunlarının çözümüne ilişkin açıklama yaptı.
Hizmet yılı ile prim ödeme gün sayısını tamamladıkları halde öngörülen yaşı tamamlamadıkları için emekli olamayanların mağduriyetinin nasıl çözüleceği sorusuna Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK cevap verdi.

Milletvekili Rahmi Aşkın TÜRELİ tarafından verilen soru önergesinde, emeklilikte yaşa takılanların mağduriyetlerini gündeme getirmiş ve konuya ilişkin olarak Maliye Bakanına şu soruları sormuştu.

Önergede yer alan sorular

1- 2014 yılı Mayıs ayı sonu itibariyle, hizmet yılını ve prim ödeme gün sayısını tamamladığı halde öngörülen yaşı doldurmadığı için emekli olamayan kişi sayısı kaçtır?

2- Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin ortadan kaldırılması gerektiğini düşünüyor musunuz?

3- Sorunun çözümüne yönelik Bakanlığınızca yürütülmekte olan herhangi bir çalışma var mıdır? Varsa, nasıl bir çözüm öngörülmektedir?

4- Yaşa takılan ve işsiz olan vatandaşlarımızın sağlık sigortasından yararlanabilmelerini sağlayacak bir çalışmanız var mıdır?

Soru önergesine verilen cevap

Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK tarafından soru önergesine verilen cevapta şöyle denildi:

Yaşlılık aylığı veya emekli aylığı bağlanabilmesi için tamamlanması gereken prim gün sayısını veya fiili hizmet süresini tamamlamış olmakla birlikte, bu aylıklara hak kazanılabilmesi için gerekli olan asgari yaşı doldurmamış olan kişilere yaşlılık veya emeklilik aylığı bağlanabilmesine veya genel sağlık sigortası primine ilişkin hükümler uygulanmaksızın genel sağlık sigortasından yararlandırılmalarına yönelik olarak Bakanlığımızca yürütülen herhangi bir kanun çalışması bulunmamaktadır.

Bununla birlikte, 1999 ve 2002 yıllarında yaşlılık aylığı veya emeklilik aylığına hak kazanabilmek için asgari bir şart yaş şartı getirilmesi, erken yaşta emekliliğin hem kamu personel politikasını hem de sosyal güvenlik sisteminin aktüeryal dengesini olumsuz etkilemesi; ayrıca, bazı kamu kuramlarının hizmetlerini etkin bir biçimde sürdürmesini aksatması, deneyimin önem kazandığı teknik ve ihtisas görevlerinin deneyimi fazla olmayan genç yaştaki personel eliyle yürütülmesi sonucunu ortaya çıkarması gibi gerekçelerden kaynaklanmıştır. Bu itibarla, yaşlılık aylığı veya emeklilik aylığı bağlanmasında asgari bir yaş kriterinin aranmaya devam olunmasının gerekli olduğu değerlendirilmektedir.

Ayrıca, genel sağlık sigortası primlerinin vatandaşlar adına Devlet tarafından ödenmesinin, ilgililerin sigortalı olarak çalışıp çalışmadıklarından ziyade gelir düzeylerine göre belirlendiği dikkate alındığında, bu yönteme aykırı olacak şekilde yapılacak bir düzenlemenin eşitsizliğe yol açacağı düşünülmektedir.

Diğer taraftan, söz konusu soru önergesinde belirtilen diğer hususlara ilişkin olarak Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının görüşlerinin de alınmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir.www.memurunyeri.com
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim