• BIST 89.758
  • Altın 214,945
  • Dolar 5,3821
  • Euro 6,0793
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 2 °C
  • İzmir : 13 °C
  • Bursa : 10 °C
  • Adana : 12 °C

Emlak Vergisi borcuna af yok

11.06.2014 08:22
Emlak Vergisi borcuna af yok
Şir­ke­ti, dük­ka­nı, ara­ba­sı olup ver­gi­si­ni za­ma­nın­da ya­tır­ma­yan borç­lu­la­ra sağ­la­nan ver­gi af­fı kap­sa­mı­na, Em­lak Ver­gi­si­’ni öde­me­yen ev sa­hip­le­ri alın­ma­dı. Sa­hip ol­du­ğu tek evin da­hi ver­gi­si­ni unu­tan va­tan­daş ce­

Tarihin en büyük mali affı olarak duyurulan yeni af düzenlemesinden emlak sürprizi çıktı. Vergi ve sigorta primlerinden sigara cezası dışındaki devletin tüm günü geçmiş alacaklarına af getiren torba tasarının Emlak Vergisi'ne kapatıldığı öğrenildi. Düzenlemeye göre, şirketi, dükkanı, arabası olup kazandığı paranın vergisini ödemeyen vatandaşlar afla ödeme kolaylığından yararlandırılırken, evinin vergisini yatırmayı unutan ev sahiplerinden vergi ve cezalar tahsil edilecek.

'Çok sayıda talep vardı'

BUGÜN'ün edindiği bilgilere göre günü geçmiş Emlak Vergisi borçları af kapsamında bulunmuyor. Düzenlemeler üzerinde çalışan AK Parti yetkilileri, Emlak Vergisi borçlarının, sanılanın aksine torba yasa maddeleri içerisinde yer almadığını, gelen büyük taleplere rağmen torbaya eklenmeyeceğini söylediler.

'Maliye tahsil etmiyor'

Yetkililer, torba tasarıda affın çerçevesini 'kamu alacağı' ile sınırlı tuttuklarını belirti.Emlak Vergisi'nin de kamu alacağı olduğunu hatırlatmamız üzerine ise yetkililer, "Kamu alacağı olduğu doğru. Ancak o vergiyi belediyeler tahsil ediyor. Biz torba düzenlemenin kapsamına sadece Maliye'nin tahsil ettiği vergi ve cezaları koymayı doğru buluyoruz. Belediyeler konusunda biraz hassasiyet var. Nedenini sormayın. Ancak bu verginin kesinlikle af kapsamı dışında kalacağını söyleyebiliriz" dedi.

Mahkemesi devam edenlere müjde var

Emlak Vergisi'ne kapılar kapatılırken halen mahkemelerde devam eden vergi borçlarının da af kapsamına alınacağı öğrenildi. Mevcut düzenlemede uyuşmazlık nedeniyle mahkemeye düşmüş vergi borçlarının af kapsamında olmadığı, düzenlemenin Meclis'te görüşülmesi sırasında verilecek bir önergeyle bu vergi borçları için de ödeme kolaylığı sağlanacağı bildirildi. Buna göre, davalardan vazgeçilmesi şartıyla devam eden vergi uyuşmazlıkları da af kapsamında değerlendirilecek.

Gümrük, TRT ve RTÜK'e de ret

Meclis Plan ve Bütçe alt Komisyonu'nda yapılan görüşmeler sırasında çok sayıda af talebi komisyona iletildi. Bu kapsamda TRT, katkı payının da af kapsamına alınması için başvuruda bulundu.Yüzde 15'ten yüzde 3 Aynı şekilde RTÜK de ödenmeyen cezaların torba tasarıya alınmasını talep etti. Ancak, bu iki kuruma da olumsuz yanıt verildi. Ayrıca birikmiş Gümrük Vergisi borçlarının da torbaya alınmayacağı bildirildi. Yine şirketlerin kar dağıtmasını teşvik etmek içinse torba yasayla Gelir Vergisi'nin bir defalık yüzde 15'ten yüzde 3'e düşürüleceği belirtildi.

ERDOĞAN SÜZER


Bugün
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim