• BIST 90.529
  • Altın 213,765
  • Dolar 5,3738
  • Euro 6,0725
  • İstanbul : 13 °C
  • Ankara : 4 °C
  • İzmir : 11 °C
  • Bursa : 12 °C
  • Adana : 14 °C

Faizsiz emeklilik geliyor

04.08.2014 08:12
Faizsiz emeklilik geliyor
BDDK faizsiz bankacılık için yeni ürün alternatifleri sunan bir rapor hazırladı. Faizsiz emeklilikten tasarrufa yönelik yeni yatırım araçlarına kadar birçok ilk raporun öngörüleri arasında yer alıyor
HAZAL ATEŞ

Ekonomi yönetimi faizsiz banka stratejisini güncelledi. Faizsiz finans alanında ürün-hizmet çeşitliğinin artırılması ve kalitenin yükseltilmesi kapsamında bir dizi sürpriz adım atılacak. Geliştirilecek olan yeni stratejiyle Türkiye, 'faizsiz emeklilik sistemi' ile tanışacak. Müşterilerin taleplerine yanıt verme açısından mevduat bankaları kadar esnek davranmayan katılım bankaları da kredili mevduat hesabı, doğrudan borçlandırma sistemi gibi uygulamalara alternatif sunacak.

GELİR VERGİSİ MUAFİYETİ

BDDK tarafından hazırlanan katılım bankacılığı raporunda, faizsiz bankacılıkta uygulanan murabahaya (İslam hukukunda alış fiyatı, maliyet üzerine kar eklenmesi) alternatif olabilecek yöntemlerin geliştirilmesi öngörülüyor. Raporda, Hazine'nin geliştirdiği 'melek yatırımcı projesi'nin yol gösterici olacağı vurgulandı. Böylece, girişimcilere finansman sağlayacak olan yatırımcıların işlemlerden elde edeceği gelirler de gelir vergisinden muaf tutulacak. Benzer teşvikler faizsiz bankacılık yöntemlerine de tanınarak bilanço payları artırılacak.

KUYUMCUYA EMANET EDİLİYOR

Ayrıca raporda katılım bankalarının daha fazla kaynak temin etmek için fon toplama yöntemlerini çeşitlendirmeleri ve yatırımcılara yeni yatırım araçları sunmaları gerektiği vurgulandı. Faiz hassasiyeti olan kesimin tasarruflarını katılım bankalarının yanı sıra gayrimenkul ve altında önemli ölçüde değerlendirdiği ifade edildi. Özellikle Anadolu'daki şehirlerde faize karşı hassas olanların tasarruflarını genellikle kuyumculara emanet ettiği vurgulandı. Raporda, "Toplumun faize duyarlı olan kesiminin mümkün olduğu ölçüde katılım bankacılığı sistemine dahil edilmesi ve katılım bankalarının daha fazla sayıda tasarruf sahibine ulaşabilmesi için politikalar geliştirilmeli ve çalışmalar yapılmalıdır" denildi.

KATILIM SİGORTACILIĞI

Katılım bankacılığının geliştirilmesi için bankacılık mevzuatında katılım sigortacılığına ilişkin hükümlere yer verilmesi gerektiği belirtildi. Bireysel emeklilik sistemi yerine 'faizsiz emeklilik sistemi' ifadesinin kullanılması ile sistemin daha fazla büyüyeceği tespiti yapıldı.

GAYRİMENKUL STOKU TÜKENİYOR

Katılım bankaları tarafından ihraç edilen kira sertifikalarının büyük kısmının gayrimenkul kiralama yöntemine dayalı olduğu belirtilerek, "Katılım bankalarının gayrimenkul temeline dayalı kira sertifikası ihracına devam edebilmeleri için, aktiflerinde gayrimenkulün olması gerekiyor. Katılım kira sertifikası ihracına konu edebilecek gayrimenkul stokları tükenmek üzerindedir" denildi. Kira sertifikası yoluyla sağlanan finansmanın Hazine'nin toplam borçlanmasının sadece yüzde 5'ini oluşturduğu vurgulanan raporda, "İslami finansın uygulandığı diğer bazı ülkelerde bu oran daha yüksek seviyelere ulaşabiliyor. Bahreyn Hazinesi'nin kira sertifikası yoluyla sağladığı finansman toplam borçlanmasının yüzde 32.82'sini oluşturuyor" ifadesi kullanıldı.

İŞSİZLİK FONU YATIRIM YAPABİLİR

Raporda kamu kurum ve kuruluşlarının kira sertifikası satın almasının özendirilmesi gerektiği de vurgulandı. İşsizlik Sigortası Fonu, TCMB Vakfı, Merkez Bankası Çalışanları Sandığı, Emlak GYO, Takasbank, THY, TMSF, BİST, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı gibi kamu bağlantılı çeşitli vakıf ve sandıklar kira sertifikasına yatırım yapabilecekler arasında sıralandı.

ÖZELLEŞTİRME PROJELERİNE FAİZSİZ SİSTEM

Özeleştirme ve projelerin finansmanının faizsiz finans araçlarıyla yapılabileceğine dikkat çekilen raporda, "Ancak, şu ana kadar kullanılmamıştır. Hazine'nin gelecek dönemde icare sukuk dışındaki sukuk türlerini kullanarak bu alanda adım atması bekleniyor" denildi.Sabah
Kaynak: Haber Kaynağı
Etiketler: , , ,
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim