• BIST 93.287
  • Altın 212,349
  • Dolar 5,4738
  • Euro 6,1921
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 1 °C
  • İzmir : 13 °C
  • Bursa : 6 °C
  • Adana : 14 °C

GELİR UZMANI İLE DEVLET GELİR UZMANININ ÖZLÜK HAKLARI FARKLI MI?

08.06.2018 13:32
GELİR UZMANI İLE DEVLET GELİR UZMANININ ÖZLÜK HAKLARI FARKLI MI?
Gelir Uzmanı ile Devlet Gelir Uzmanının özlük hakları aynı değil.
Kamuda kariyer mesleklere özel yarışma sınavıyla Uzman Yardımcısı olarak alınan ve belirli süreli meslek içi eğitimden sonra girilen özel yeterlik sınavı sonucunda ilgili unvanda Uzman kadrosuna atanan kariyer meslek personelinden bazıları, aynı kurumda görev yapmalarına rağmen uzmanlık unvanlarının farklı olmasından dolayı farklı özlük haklarına sahip olabiliyorlar.

Aynı kurumda farklı unvanlardaki Uzman kadrolarında görev yapan ve aralarında özlük hakkı farkı bulunan kariyer meslek personeli arasında “Devlet Gelir Uzmanı” ile “Gelir Uzmanı” kadrolarında görev yapanlar da yer almaktadır.

Gelir Uzmanı ile Devlet Gelir Uzmanı özlük hakları farklı

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı emrinde görev yapan “Devlet Gelir Uzmanı” ile “Gelir Uzmanı” hakkında geçerli olan özlük hakları aynı değildir.

**Devlet Gelir Uzmanı ve Devlet Gelir Uzman Yardımcılarının maaşı “ücret göstergesi” ve “tazminat göstergesi” esas alınarak ödenirken, Gelir Uzmanı ve Gelir Uzman Yardımcılarının maaşı ise 657 sayılı Kanun hükümlerine göre ödenmektedir.

**Devlet Gelir Uzmanı ile Gelir Uzmanı kadrolarında bulunanlar hakkında geçerli olan ek göstergeler aynı değildir. Devlet Gelir Uzmanı 1.derecede 3600 ek göstergeden yararlanırken, aynı derecede Gelir Uzmanının ek göstergesi 2200’dür.

**Devlet Gelir Uzmanı için 1.derecede 2000 makam tazminatı ve 8000 görev tazminatı göstergesi belirlenmişken, Gelir Uzmanları için makam ve görev tazminatı belirlenmemiştir.

Aylık maaşları ile emeklilik hakları farklı

Gelir İdaresi Başkanlığında merkez teşkilatı personeli sayılan Devlet Gelir Uzmanları ile merkez teşkilatı personeli sayılmayan Gelir Uzmanları arasında, özlük haklarının farklı belirlenmiş olmasından kaynaklı olarak aylık maaş ve emeklilik hakkı farklılığı bulunmaktadır.

Gelir İdaresi Başkanlığı emrinde Devlet Gelir Uzmanı, Gelir Uzmanı, Devlet Gelir Uzman Yardımcısı ve Gelir Uzman Yardımcısı unvanlı kadrolarda görev yapan kariyer meslek personeli arasında aylık ücret ve emeklilik hakları bakımından söz konusu olan farkın ne kadar olduğu, memurunyeri.com olarak hazırlayıp aşağıda yer verdiğimiz tabloda gösterilmiştir.

Maaş ve emeklilik haklarına ilişkin hesaplama, 2018 yılının ilk yarısında geçerli olan katsayılara göre hesaplanmıştır. 1 Temmuz’dan geçerli olarak maaşlara yapılacak artış oranına göre tablodaki tutarlar da değişecektir.

Devlet Gelir Uzmanı ile Gelir Uzmanı arasındaki özlük hakkı farkı (2018 yılının ilk yarısında)

Kadro Unvanı

D/K

Hizmet Yılı

Aylık Net Ücret

Emekli Aylığı

Emekli İkramiyesi

Devlet Gelir Uzmanı

1 /4

30

6.845 TL

4.292 TL

114.068 TL

Gelir Uzmanı

1 /4

30

4.568 TL

2.522 TL

90.947 TL

Devlet Gelir Uzman Yardımcısı

9 /1

0

4.619 TL

-

-

Gelir Uzman Yardımcısı

9 /1

0

3.747 TL

-

-

NOT:

**2018 yılının ilk yarısında geçerli olan katsayılara göre yapılan hesaplamada, aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından bekar (veya eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmıştır.NOT:

**Gelir vergisi oranı %15 olarak uygulanmıştır.

**Emekli aylığı hesabı, 1 Ekim 2008 tarihinden önce T.C.Emekli Sandığına tabi bir göreve başlamış olanlar içindir.

Kaynak: memurunyeri.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim