• BIST 92.322
  • Altın 189,354
  • Dolar 4,7936
  • Euro 5,5865
  • İstanbul : 26 °C
  • Ankara : 26 °C
  • İzmir : 30 °C
  • Bursa : 25 °C
  • Adana : 28 °C

GELİŞTİRME ÖDENEĞİ KİME NE KADAR ÖDENİYOR?

13.08.2017 09:24
GELİŞTİRME ÖDENEĞİ KİME NE KADAR ÖDENİYOR?
Bazı yükseköğretim kurumlarında görev yapan öğretim elemanlarına geliştirme ödeneği veriliyor.

Diğer yükseköğretim kurumlarına göre sosyo-ekonomik açıdan daha az gelişmiş yerlerde öğretim yapan ve/veya yeterli sayıda öğretim elemanı sağlanamayan yükseköğretim kurumlarında görev yapan öğretim elemanlarına geliştirme ödeneği verilmektedir.

Hangi yükseköğretim kurumlarında görev yapanlara ve hangi oranlarda ödeneceği Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen Geliştirme Ödeneği, ilgililere izleyen ayın maaşıyla birlikte ödenmektedir.

19/04/2005 tarihinde yürürlüğe girmiş olan “Geliştirme Ödeneği Ödenmesine Dair Bakanlar Kurulu Kararı” çerçevesinde verilen Geliştirme Ödeneğine ilişkin olarak, söz konusu Kararda daha sonra Bakanlar Kurulu Kararları ve toplu sözleşmeler ile de bazı değişiklikler yapılmıştır.

Ödenekten yararlananlar

Geliştirme ödeneği;

-Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen yükseköğretim kurumlarına ait öğretim elemanı kadrosuna atanıp, atandığı kurumda fiilen çalışanlara,

-Kadrosu başka bir yükseköğretim kurumunda olup, geliştirme ödeneği ödenen bir yükseköğretim kurumuna rektör veya dekan olarak atananlara,

-Yükseköğretim Kanununun 35, 40/b ve 41 inci maddeleri kapsamında diğer yükseköğretim kurumlarında görevlendirilenlere,

-Gerçekleştirilen yurtiçi öğrenci değişim programlarına (Yükseköğretim Kanununun 10 uncu maddesi kapsamında) bir yarıyıldan az olmamak üzere katılan öğretim üyelerine,

görev yaptıkları yükseköğretim kurumlarının bulunduğu yerler için geçerli olan oranlar üzerinden ödenir.

Yükseköğretim Kanununun 40/a maddesi kapsamında yükseköğretim kurumlarında ders vermek üzere görevlendirilen öğretim elemanlarına ise, asıl görevli oldukları yükseköğretim kurumunun bulunduğu yer için geçerli olan oranlar esas alınarak geliştirme ödeneği alırlar.

Öte yandan, Geliştirme Ödeneği ödenmesi öngörülen yükseköğretim kurumlarında görev yapmakla birlikte; lisansüstü eğitim-öğretim için yurt dışına gönderilen, Yükseköğretim Kanununun 38 inci maddesine göre görevlendirilen, özel kanunlardaki hükümlere istinaden yükseköğretim kurumları dışında görevlendirilen ve kısmi statüde çalışan öğretim elemanlarına ise Geliştirme Ödeneği ödenmiyor.

Ödeneğin aylık miktarı

Öğretim elemanlarına, ilgili öğretim elemanının aylık gösterge ve ek gösterge toplamının aylık katsayıyla çarpımı sonucu bulunacak miktarın 0,1 katı ile 5 katı arasındaki tutarlarda olmak üzere, Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen oranlarda geliştirme ödeneği ödenebiliyor.

Görev yapılan günleri izleyen aybaşında ödenen bu ödeneğin brüt tutarı üzerinden sadece damga vergisi kesiliyor.

Öğretim elemanlarından; Profesör, Doçent, Yardımcı Doçent ve Araştırma Görevlisi kadrolarında olanlar dışında kalanlara, haklarında hesaplanacak geliştirme ödeneği miktarının yarısı ödeniyor.

Bakanlar Kurulu, geliştirme ödeneğinin en yüksek oranını 500, en düşük oranını ise 10 olarak belirlediğinden, 2017 yılının ikinci altı aylık döneminde bir öğretim elemanlarının alabileceği en yüksek geliştirme ödeneği tutarı (rektör ve en az 4 yıllık prof. için), aylık net “4.026 TL”  olmaktadır.

“Geliştirme Ödeneği Ödenmesine İlişkin Karar”ın güncel hali ve ödeneğin oranları için tıklayınız …

Kaynak: memurunyeri.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim