• BIST 90.529
  • Altın 213,679
  • Dolar 5,3738
  • Euro 6,0725
  • İstanbul : 13 °C
  • Ankara : 4 °C
  • İzmir : 13 °C
  • Bursa : 12 °C
  • Adana : 11 °C

GÖREV TAZMİNATI ALABİLMEK İÇİN MAKAM TAZMİNATI ALIYOR OLMAK ŞART MI?

10.04.2018 11:23
GÖREV TAZMİNATI ALABİLMEK İÇİN MAKAM TAZMİNATI ALIYOR OLMAK ŞART MI?
Görev tazminatından yararlanmak, makam tazminatından yararlanıyor olma şartına bağlanmıştır.

Devlet memurlarından bazıları için “görev tazminatı göstergesi” de belirlenmiş olup, bu tazminattan yararlanıyor olmak bazılarının sadece emekli maaşında, bazılarının ise hem aylık maaşında ve hem de emekli maaşında artış olması anlamına geliyor.

Görev tazminatı uygulaması sadece bazı kadro unvanları için belirlenmiştir. Bu belirleme yapılırken, ilgili kadro unvanının makam tazminatı göstergesinin bulunması ile de bağlantı kurulmuştur.

İlk olarak bazı memurlar için temsil tazminatı göstergesi belirlendi

4505 sayılı Kanun, bazı kadro unvanları için temsil tazminatı ödenmesi konusunda belirleme yapma yetkisini Bakanlar Kuruluna verildi. Bu yetkiye istinaden Bakanlar Kurulu, makam tazminatı göstergesi 7000 ve daha fazla olanlar için 12/2/2000 tarihinden geçerli olmak üzere “Temsil Tazminatı” göstergesi belirledi.

Sonra bazı memurlar için görev tazminatı göstergesi belirlendi

Kamu görevlilerinin görev tazminatına ilişkin ilk düzenleme olan ve 4/7/2001 tarihinde yürürlüğe giren 631 sayılı KHK, temsil tazminatından yararlanma hakkı bulunmayan Devlet memurlarından en az 5 yıl hizmeti olanların tamamı için “Görev Tazminatı” göstergesi belirleme yetkisi Bakanlar Kuruluna verildi. Bu yetkiye istinaden Bakanlar Kurulu, sadece makam tazminatı öngörülen görevlerde bulunup da temsil tazminatından yararlanmayanlar için görev tazminatı göstergesi belirledi. Makam tazminatı olmayıp da en az 5 yıl hizmeti olanla için ise görev tazminatı göstergesi belirlemedi.

Görev tazminatına ilişkin belirleme iptal edildi

Bakanlar Kurulunun görev tazminatına ilişkin belirlemesine karşı açılan davada Danıştay; görev tazminatının eşitliğe aykırı belirlendiği ve Kanun ile verilen hakların sınırlandırıldığı gerekçesiyle Bakanlar Kurulunun görev tazminatına ilişkin belirlemesini iptal etti. İptal nedeniyle hiçbir memur görev tazminatı alamadı.

Görev tazminatı düzenlemesi değiştirildi

631 sayılı KHK’nın görev tazminatına ilişkin hükmü 7/3/2008 tarihinde yürürlüğe giren 5745 sayılı Kanunla değiştirildi.

Değişiklikle, makam tazminatından yararlanmayanların da görev tazminatından yararlanmasına imkan veren hüküm kaldırıldı ve sadece makam tazminatından yararlanıp da temsil tazminatından yararlanmayanlar için görev tazminatı göstergesi belirlenmesi yönünde düzenleme yapıldı. Bu değişiklik sonrası çıkarılan Bakanlar Kurulu kararıyla da makam tazminatı göstergesi 7000’den az olan görevler için görev tazminatı göstergeleri belirlendi.

Görev tazminatı için makam tazminatı şart

Yukarıda belirtilen düzenlemelere göre; Devlet Memurları Kanunu, Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, Uzman Jandarma Kanunu ve Yükseköğretim Personel Kanunu kapsamında aylık alan kamu görevlilerinden, makam tazminatı göstergesi olup da bu göstergesi 7000’den az olan görevlerde bulunanlar görev tazminatından yararlanabilmektedirler. (makam tazminatı göstergesi 7000 ve daha fazla olanlar ise temsil tazminatından yararlanmaktadır)

Görev tazminatından yararlanmanın makam tazminatlı (7000’den az) bir görevde bulunuyor olma şartına bağlanmış olmasından dolayı, makam tazminatı olmayan görevlerde bulunanlar görev tazminatından yararlanamıyor.

Kaynak: memurunyeri.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim