• BIST 89.724
  • Altın 214,243
  • Dolar 5,3705
  • Euro 6,0673
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 5 °C
  • İzmir : 14 °C
  • Bursa : 10 °C
  • Adana : 12 °C

GÖREVE GİTMEYEN MEMURA BİRDEN FAZLA DİSİPLİN CEZASI VERİLİR Mİ?

15.07.2014 08:31
GÖREVE GİTMEYEN MEMURA BİRDEN FAZLA DİSİPLİN CEZASI VERİLİR Mİ?
Mazeretsiz ve izin almaksızın görevine gitmeyen memurlar hakkında, göreve gidilmeyen gün sayısına göre farklı yaptırımlar uygulanmaktadır.
Mazeretsiz ve izin almaksızın görevine gitmeyen Devlet memurları hakkında, göreve gitmedikleri gün sayısına göre farklı yaptırımlar uygulanabilmektedir.

Göreve gitmedikleri için haklarında disiplin cezası uygulanan memurlar hakkında, disiplin cezasına konu edilmiş olan günlerden hareketle başka yaptırımlar uygulanması da söz konusudur.

Göreve gidilmeyen gün sayısına göre uygulanan yaptırımlar

Mazeretsiz ve izinsiz olarak;

**1 veya 2 gün göreve gitmeyen memura, AYLIKTAN KESME CEZASI verilir.

**Kesintisiz olarak 3, 4, 5, 6, 7, 8 veya 9 gün göreve gitmeyen memura, KADEME İLERLEMESİNİN DURDURULMASI CEZASI verilir.

**Kesintisiz olarak 10 ve daha fazla süre göreve gitmeyen memur, ÇEKİLMİŞ (müstafi) sayılır.

**Bir yıl içerisinde toplam 20 gün göreve gitmeyen memura, DEVLET MEMURLUĞUNDAN ÇIKARMA CEZASI verilir.

Göreve gidilmeyen aynı günlerin iki farklı yaptırıma konu olması

Göreve gitmediği için disiplin cezası (aylıktan kesme ya da kademe ilerlemesinin durdurulması) verilen memurun, aynı takvim yılı içerisinde göreve gitmediği günler toplamının 20’ye ulaşması halinde, hakkında Devlet memurluğundan çıkarma cezası verilecektir.

Devlet memuriyetinden çıkarma cezası verilen memurun, yıl içerisinde 20 gün göreve gitmediğine ilişkin süre hesaplanırken, aynı yıl içerisinde başka disiplin cezalarına konu edilmiş olan göreve gidilmeyen süreler de hesaplamaya dahil edilecektir.

Örnek:

-2 gün göreve gitmediği için hakkında aylıktan kesme cezası uygulanan memur, aynı yıl içerisinde kesintisiz şekilde 9 gün daha göreve gitmemiş ve hakkında kademe ilerlemesinin durdurulması cezası uygulanmıştır. Daha sonra kesintisiz olarak 9 gün daha göreve gitmeyen memurun aynı yıl içerisindeki göreve gitmediği gün sayısı 20’ye ulaştığından memura Devlet Memurluğundan çıkarma cezası verilecektir.

-Arada 1 ya da 2 gün göreve gitmeyen memura her defasında aylıktan kesme cezası verilecek olmakla birlikte, tekerrür durumunda bu ceza kademe ilerlemesinin durdurulması şeklinde uygulanacaktır. Ancak, bu şekilde ceza alan memurun göreve gitmediği gün toplamının aynı yıl içerisinde 20 güne ulaşması halinde, memura Devlet Memurluğundan Çıkarma cezası verilecektir.

Örneklerde belirtilen durumlarda, memurun daha önce disiplin cezasına konu edilmiş bir fiilinin (2 gün gitmeme) iki defa disiplin cezasına konu edildiği görüldüğünden, aynı fiil için mükerrer ceza uygulandığı ileri sürülebilmektedir.

Göreve gidilmeyen aynı günlerin iki farklı disiplin cezasına konu edilme zorunluluğu

Devlet memurluğundan çıkarmayı gerektiren ve yıl içerisinde göreve gidilmeyen toplam sürenin 20 gün olması gerektiğine ilişkin 657 sayılı Kanun hükmünün uygulanabilmesi için, ancak daha önce verilmiş olan bir disiplin cezasına konu edilmiş günlerin ikinci defa disiplin cezasına konu edilmesi ile mümkün olduğunu memurunyeri.com olarak değerlendirmekteyiz.

Çünkü;

-Kademe ilerlemesinin durdurulması cezalarını gerektiren göreve gelmeme halinde kesintisizlik şartı aranırken, Devlet memurluğundan çıkarma cezasını gerektiren 20 gün göreve gelmeme hali için ise kesintisizlik şartı aranmamaktadır.

-9 günü aşan kesintisiz göreve gitmeyen memur hakkında disiplin cezası uygulanması yoluna gitmeden memurun görevinden çekilmiş sayılacak olması ve 10 günden az süre ile göreve gitmeme durumunda ise (duruma göre) kademe ilerlemesinin durdurulması ya da aylıktan kesme disiplin cezası uygulanacaktır.

Bu durumlara göre, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 125/E maddesinde Devlet memurluğundan çıkarmayı gerektiren fiil ve haller arasında “Özürsüz olarak bir yılda toplam 20 gün göreve gelmemek” hali, ancak daha önce aylıktan kesme veya kademe ilerlemesinin durdurulması cezalarına konu edilmiş olan “göreve gelmeme gün sayısı”nın toplamı alınmak suretiyle gerçekleşebilecektir.www.memurunyeri.com
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim