• BIST 91.074
  • Altın 214,591
  • Dolar 5,3448
  • Euro 6,0757
  • İstanbul : 9 °C
  • Ankara : 7 °C
  • İzmir : 10 °C
  • Bursa : 10 °C
  • Adana : 13 °C

GÜMRÜK MEMURLARI NEDEN ÇALIŞIRKEN GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ SINAVINA GİREMİYORLAR?

06.08.2014 08:30
GÜMRÜK MEMURLARI NEDEN ÇALIŞIRKEN GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ SINAVINA GİREMİYORLAR?
Gümrük Ticaret Bakanlığı memurlarının çalışmakta iken gümrük müşavirliği ve gümrük müşavir yardımcılığı sınavına neden giremedikleri hususunu içeren soru önergesine cevap geldi.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı memurlarının çalışmakta iken gümrük müşavirliği ve gümrük müşavir yardımcılığı sınavına neden giremedikleri hususunu içeren soru önergesi cevaplandı.

Ankara milletvekili Prof. Dr. Özcan YENİÇERİ tarafından hazırlanan önergede, Gümrük Müşavirlik sınavlarının hangi gerekçelerle 2 aşamada yapıldığı, memurların meslekte çalışma süreleri stajdan sayılmakta ilen sınavlara girememelerinin gerekçeleri gibi sorulara yer verilmişti.

Yeniçeri tarafından hazırlanan önergenin soruları ve Bakanlıktan gelen cevaplar şöyle:

Soru 1) Gümrük Müşavirlik sınavları, sınav konuları aynı olmasına rağmen ön eleme ve mesleki yeterlilik olmak üzere hangi gerekçelerle 2 aşamadan yapılmaktadır?

Cevap 1)4458 sayılı Gümrük Kanununun geçici 6 ncı maddesinin birinci fıkrasının 1 (a) bendinde; gümrük müşavirliği ve gümrük müşavir yardımcılığı sınavlarının, Bakanlığımızca belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde yapılacağı hüküm altına alınmış olup gümrük müşavirliği mesleğini icra edecek kişilerin beklenen standartta gümrük hizmeti sunabilmeleri açısından gerekli bilgi ve donanıma sahip olabilmelerini teminen Gümrük Yönetmeliğinin 566 ncı maddesinin ikinci fıkrasında; gümrük müşavirliği sınavının ön eleme ve mesleki yeterlilik yazılı olmak üzere iki aşamada yapılacağı düzenlenmiştir.

Soru 2) Haziran 2014 itibarı ile bakanlık ile bakanlığa bağlı kurum ve kuruluşlarca 2.aşama mesleki yeterlilik sınavının özellikle şaibe iddiaları ve itirazlar göz önünde bulundurularak tarafsız bir kurumun gözetiminde yapılması adına yürütülmekte olan çalışma ile projeler var mıdır?

Cevap 2)Gümrük Yönetmeliğinin 569 uncu maddesinde yer alan düzenlemeyle gümrük müşavirliği için mesleki yeterlilik sınav kurulu oluşturulmakta olup söz konusu kurul, Bakanlığımız temsilcilerinden seçilen bir üyenin başkanlığında Bakanlığımızdan dört ve Gümrük Müşavirleri Demek Başkanlarından bir olmak üzere beş üyeden oluşmaktadır. Diğer bir ifadeyle meslek mensuplarının üyesi olduğu demek başkanının da katılımıyla, sınav soruları gizlilik içerisinde hazırlanmakta ve sınavlar usulüne uygun, şaibeden uzak ve tarafsız bir şekilde yapılmaktadır.

Soru 3) Memurların meslekte çalışma süreleri stajdan sayılmakta ilen sınavlara girememelerininin gerekçeleri nelerdir?

Cevap 3) 4458 sayılı Gümrük Kanununun 227 nci ve 228 inci maddeleri uyarınca; diğer koşulların yanı sıra, anılan maddelerde yer verilen unvanlardaki belirli çalışma sürelerini tamamlayan memurların, ancak istifa etmeleri veya emekliye ayrılmaları halinde gümrük müşaviri ile gümrük müşavir yardımcılığı sınavlarına girebilecekleri hüküm altına alınmıştır. Söz konusu hüküm ile memurların, devlet görevini icra ederken aynı zamanda müşavirlik belgesine sahip olmaları ve bu mesleği de icra edebilmeleri engellenmiş olup neticede memurların yükümlülerle menfaat ilişkisinde bulunmamaları sağlanmıştır.

Soru 4) Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği için sınavlarla Gümrük Müşaviri olmaya hak kazanan kimseler için 7 yıl bekleme zorunluluğu varken Gümrük ve Ticaret Bakanlığı personelinin emekli olmaları veya istifa etmeleri halinde bu yetkiden derhal yararlanabilmelerinin gerekçeleri nelerdir?

Cevap 4) Gümrük Kanununun 228 inci maddesinin ikinci fıkrasının (b) bendi uyarınca müşavirlik izin belgesi alınabilmesi için diğer koşulların yanı sıra bahse konu bentte yer verilen unvanlarda 10 yıl süreyle görev yapmış olmak gerekmektedir. Diğer taraftan; sınavla müşavirlik izin belgesi alanlar 1 yıl staj, iki yıl yardımcılık ve 7 yıl müşavirlik yaptıktan sonra yetkilendirilmiş gümrük müşaviri olabilmektedirler. Dolayısıyla gerek memurların; gerekse sınavla bu mesleği yapmaya hak kazananların, yetkilendirilmiş gümrük müşaviri olabilmeleri için 10 yıl süreyle gümrük işleriyle ilgili faaliyet yürütmeleri gerekmektedir.www.memurunyeri.com
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim