• BIST 96.867
  • Altın 223,237
  • Dolar 5,6501
  • Euro 6,4848
  • İstanbul : 22 °C
  • Ankara : 22 °C
  • İzmir : 24 °C
  • Bursa : 21 °C
  • Adana : 32 °C

GİRDİĞİ SINIF NEDENİYLE MEMURİYET DIŞI HİZMETLERİ DEĞERLENDİRİLEN

08.01.2018 08:55
GİRDİĞİ SINIF NEDENİYLE MEMURİYET DIŞI HİZMETLERİ DEĞERLENDİRİLEN
Bazı memurların özel sektör hizmet sürelerinin bir kısmı, görev aldıkları hizmet sınıfından dolayı memuriyette sayılmaktadır.

Devlet memurlarından bazılarının memuriyet dışında (serbest veya özel sektörde) geçirmiş oldukları hizmet sürelerinin bir kısmı, görev aldıkları hizmet sınıfından dolayı memuriyette geçmiş sayılmak suretiyle kazanılmış hak aylık seviyelerinde değerlendirilmektedir.

Bulundukları hizmet sınıfından dolayı memuriyet dışı hizmetleri kazanılmış hak aylıklarında değerlendirilen memurların, daha sonra başka bir hizmet sınıfına geçmeleri de mümkün olabilmektedir.

Bulunulan hizmet sınıfından dolayı memuriyet dışı hizmetlerin değerlendirildiği durumlar

-Teknik Hizmetler Sınıfına dahil bir kadroda görev alanların, teknik hizmet niteliğindeki serbest ve özel sektör hizmet sürelerinin (en çok 16 yıl) ¾’ü kazanılmış hak aylık seviyelerinin belirlenmesinde değerlendirilmektedir.

-Sağlık Hizmetleri Sınıfına dahil bir kadroda görev alanların, sağlık hizmeti niteliğindeki serbest ve özel sektör hizmet sürelerinin (en çok 16 yıl) ¾’ü kazanılmış hak aylık seviyelerinin belirlenmesinde değerlendirilmektedir.

-Avukatlık Hizmetleri Sınıfına dahil bir kadroda görev alanların, serbest avukatlık sürelerinin (en çok 16 yıl) ¾’ü kazanılmış hak aylık seviyelerinin belirlenmesinde değerlendirilmektedir.

Bulunduğu hizmet sınıfı nedeniyle memuriyete ileriden başlayanların sınıf değiştirmesi

Sınıf değiştiren memurlarla ilgili olarak 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yer alan düzenlemede; eski sınıflarında, görev alacakları yeni sınıfa göre memurluğa daha yüksek bir derece ve kademeden başlamış olup da sınıf değiştirenlerin yeni görevlerindeki ilk ilerleme sürelerinin eski sınıflarında kazandıkları derece ve kademelere tekabül eden süre kadar uzatılacağı belirtilmiştir.

Ancak bu düzenleme, bulundukları hizmet sınıfı nedeniyle değerlendirilen memuriyet dışı hizmetlerle ilgili olmayıp; bulundukları hizmet sınıfından dolayı, eğitim durumları itibariyle belirlenmiş olan memuriyete giriş derecelerine kademe ve/veya derece ilave edildiği durumlarla ilgilidir. Örneğin, bazı okullardan mezun olanlara, sadece teknik hizmetler sınıfında görev almaları halinde memuriyete giriş seviyelerine 1 derece ilave edilmesi uygulaması.

Memuriyet dışı hizmetleri değerlendirilen memurun sınıf değiştirmesi

Devlet memurları, meslekleriyle ilgili sınıftan genel idare hizmetleri sınıfına veya genel idare hizmetleri sınıfından meslekleriyle ilgili sınıfa geçebilmektedirler.

657 sayılı Kanun, sınıf değiştiren bazı memurlara bekleme süresi şartı getirmiş olmakla birlikte, bulundukları hizmet sınıfından dolayı değerlendirilen memuriyet dışı hizmet sürelerinin bu kapsamda olmadığı düşünülmektedir.

Konuyla ilgili olarak Devlet Personel Başkanlığı tarafından verilen bir görüşte de; bulundukları hizmet sınıfından dolayı özel sektör hizmetleri değerlendirilerek ilave kademe/derece verilen memurların, eski sınıflarında, görev alacakları yeni sınıfa göre memurluğa daha yüksek bir derece ve kademeden başlamış sayılmayacakları belirtilmiştir.

Bu çerçevede, bulunduğu hizmet sınıfından dolayı memuriyet dışı hizmetlerinin değerlendirilmesi suretiyle ilave derece/kademe alan memurun sınıf değiştirmesi durumunda, almış olduğu bu ilave derece/kademeden dolayı bekleme süreci yaşamayacaktır.

Kaynak: memurunyeri.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim