• BIST 91.657
  • Altın 214,420
  • Dolar 5,3572
  • Euro 6,0667
  • İstanbul : 5 °C
  • Ankara : 2 °C
  • İzmir : 9 °C
  • Bursa : 5 °C
  • Adana : 14 °C

Görevde yükselmede bundan sonra ne olacak?

27.07.2014 08:59
Görevde yükselmede bundan sonra ne olacak?
Görevde yükselmede bundan sonra ne olacak?

Danıştay'ın 15 Mayıs 2014 tarihli kararında, Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik'in sınavsız atama şeklinde düzenlenen 'ilçe idare şube başkanlıkları ile bunlarla aynı düzeydeki diğer görevlere' ibaresi ile sözlü sınav hakkında yürütmeyi durdurma kararı verilmişti. Bu kararda ayrıca, sınavın nasıl yapılması gerektiği hakkında ipuçları verilmişti. Bu karar sonrası 23/07/2014 tarihinde yönetmelikte bir dizi değişiklik yapılmış ve görevde yükselme sınavı yeniden kurgulanmıştır. Yapılan değişiklikler doğrultusunda görevde yükselmede gelinen son noktayı izah etmeye çalışacağız.

Hangi kadrolara sınavsız atama yapılmaktadır?

Yönetmeliğin 2'nci maddesinde hangi kadrolara görevde yükselme sınavı olmaksızın atama yapılacağı açıkça belirtilmiştir. Hepsini tek tek saymak yerine ilgi çekici olanlarına yer vereceğiz. Buna göre sınavsız atama yapılacak kadro ve pozisyonları şu şekilde sıralayabiliriz.

1- Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na ait 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na tabi kadrolar, Adalet Bakanlığı icra müdür ve yardımcısı kadroları, atanma usul ve esasları Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nca yönetmelikle belirlenen Gümrük ve Ticaret Bakanlığı gümrük müdürü, gümrük muhafaza kaçakçılık ve istihbarat müdürü, tasfiye işletme müdürü, gümrük müdür yardımcısı ve bölge amiri kadroları ile Diyanet İşleri Bakanlığı'nda protokol işlerini yürütmekle görevli şube müdürü.

2- Bu yönetmelik kapsamında bulunan ve doktora öğrenimini bitiren personelden, atanılacak görev için aranan şartlara sahip olmak kaydıyla uzman veya aynı düzeydeki görevler ile daha alt görevler.

3- Başmüdür, işletme, müessese, fabrika, kombina ve meydan müdürlüklerine, taşra teşkilatı bölge ve il müdürü ile doğrudan merkeze bağlı taşra kuruluşlarının müdür kadrolarına ve bunların yardımcılıklarına, atanma usul ve esasları kurumlarınca yönetmelikle belirlenen ilçe idare şube başkanlıkları (Örnek Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ilçe müdürlükleri, Milli Eğitim ilçe müdürlükleri) ile bunlarla aynı düzeydeki diğer kadrolar.

4- Milli Eğitim Bakanlığı'nda eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dahil kadrolardan eğitim uzmanı kadrolarına yapılan atamalar. Bu hüküm sadece MEB'deki eğitim uzmanlarına uygulanabilir.

5- Avukat kadro veya pozisyonlarından hukuk müşaviri kadro veya pozisyonlarına, yapılacak atamalar.

6- Bu yönetmelik kapsamındaki personelden doktora öğrenimini bitirmiş olanlar, unvan değişikliği sınavına katılmaksızın öğrenimle ihraz edilen görevlere atanabilirler.

Görevde yükselmede aranan hizmet süresi nedir?

Yönetmeliğin 6'ncı maddesinde görevde yükselmede aranan hizmet süresi belirlenmiştir. Buna göre; kurumlar, görevin niteliği itibarıyla görevde yükselme suretiyle atanacak personel için bulunduğu kurumda veya diğer kurumlarda alt görevlerde çalışmış olma şartı ve süresi aramak zorundadırlar. İlan edilen kadro veya pozisyon için bu şartı sağlayan personel bulunmaması durumu hariç olmak üzere, bu sürelerin en az altı ayının atamanın yapılacağı kurumda geçmiş olması gerekmektedir.

Yine kurumlar, atanılacak görevin niteliği itibariyle aranacak hizmet sürelerini, torba kadro olarak bilinen Devlet Memurları Kanunu'nun 68'inci maddesinin (B) bendi hükümlerine göre değerlendirerek kendi kurumlarında ve diğer kurumlarda geçen süreleri dikkate alarak belirlemek zorundadırlar. Genel olarak müdür kadroları 1'inci derecede olduğu için bu kadroya atanmak için en az 10 yıllık hizmet gerekmektedir.

Disiplin cezası alanlar müdür olabilirler mi?

Ahmet Ünlü'nün yazısının devamını okumak için tıklayınız.Yeni Şafak
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim