• BIST 91.686
  • Altın 211,607
  • Dolar 5,3854
  • Euro 6,1343
  • İstanbul : 14 °C
  • Ankara : 8 °C
  • İzmir : 14 °C
  • Bursa : 14 °C
  • Adana : 10 °C

Görevden alınan üst kademe yöneticisi nasıl atanacak? Cumhurbaşkanlığı resmi yazı yazdı

13.09.2018 12:23
Görevden alınan üst kademe yöneticisi nasıl atanacak? Cumhurbaşkanlığı resmi yazı yazdı
Cumhurbaşkanlığından tüm kamu kurumlarına gönderilen resmi yazıya göre, görevden alınan üst kademe yöneticileri, ilgili Bakan tarafından atanacak

Üst kademe yöneticilerinin görevden alınması halinde hangi kadroya ve nasıl atanacağını kamuda tartışma konusuydu.

Cumhurbaşkanlığından 12 Eylül 2018 tarihi itibariyle tüm kamu kurumlarına gönderilen yazıya göre,

1- Görevden alınan personel ilgili kadroya Bakan tarafından atanacaktır. Örneğin A Bakanlığında bir Genel Müdür görevden alınınca sadece görevden alınmaktaydı, hangi kadroya atanacağı tartışma konusuydu. Yapılan bu düzenlemeye göre, görevden alınan üst kademe yöneticisi 3 nolu CBK'nın 6/2 maddesinde yer alan kadrolara, ilgili bakan tarafından atanacaktır.

2- Eğer, Cumhurbaşkanlığına bağlı, ilgili veya ilişkili bir kurumda çalışan üst kademe yöneticisi görevden alınmışsa, bu halde bu kamu kurumunun üst yöneticisi tarafından atanacaktır.

Ancak bu yazıda şöyle bir sorun bulunmaktadır. Cumhurbaşkanlığı eski üçlü kararnameyle atanan veya CBK ile atananlar arasında bir ayrım yapmaksızın, tüm üst kademe yöneticilerinin 3 nolu CBK'nın 6. maddesinin ikinci fıkrasında yer alan kadrolara atanmasını öngörmüştür. Ancak üçlü kararnameyle atananların, 703 sayılı KHK'da yer alan hüküm gereğince, 375 sayılı KHK'nın mülga ek 18. maddesine göre atanması gerekmektedir. Tıklayınız . Aşağıdaki resmi yazı ise ayrım yapmaksızın 3 nolu CBK'nın 6/2 hükmüne göre atama yapılmasını öngörmektedir. Bu resmi yazı, görevden alınanların, atanacakları kadro yönünden işlemleri idari yargıya götürecekleri anlamına gelmektedir.

İŞTE RESMİ YAZI

"Kamu görevlileri arasından üst kademe kamu yöneticisi olarak atananların görev süresi sona erdiğinde veya görevden alındıklarında atanabilecekleri kadro ve pozisyonlar. 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 6 ncı maddesinin ikinci fıkrasında düzenlenmiştir. Anılan fıkrada düzenlenen kadro ve pozisyonlara, bakanlıklar ile bunlara bağlı, ilgili ve ilişkili kurum ve kuruluşlarda ilgili bakan tarafından atama yapılacaktır. Cumhurbaşkanlığına bağlı, ilgili ve ilişkili kurum ve kuruluşlarda ise kamu görevlileri arasından atanıp da görev süresi sona eren veya görevden alınan üst yönetici dışındaki üst kademe kamu yöneticileri, anılan fıkrada düzenlenen kadro ve pozisyonlara bu kurum ve kuruluşların üst yöneticileri tarafından atanacaktır.
Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim."



Memurlar.Net - Özel
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim