• BIST 98.880
  • Altın 227,694
  • Dolar 5,7546
  • Euro 6,6779
  • İstanbul : 20 °C
  • Ankara : 25 °C
  • İzmir : 25 °C
  • Bursa : 22 °C
  • Adana : 31 °C

HAKSIZ YERE SUÇLANDIĞI ANLAŞILAN MEMURDAN DOLAYI HANGİ İŞLEMLER YAPILIR

04.05.2018 08:33
HAKSIZ YERE SUÇLANDIĞI ANLAŞILAN MEMURDAN DOLAYI HANGİ İŞLEMLER YAPILIR
Memurun, görevi nedeniyle veya görevi sırasında iftiraya uğradığı durumlarla da karşılaşılabilmektedir.

Memurun, görevi nedeniyle veya görevi sırasında haksız ihbar veya şikâyet sonucu iftiraya uğradığı durumlarla da karşılaşılabilmektedir.

Öte yandan bazı kanunlarda, haksız yere suçlanan memurların korunmasına yönelik bazı işlemlerin yapılmasına ilişkin hükümler yer almıştır.

Haksız yere suçlandığı anlaşılan memurların korunması

-657 sayılı Devlet Memurları Kanunda; Devlet memurları hakkındaki ihbar ve şikâyetlerin, garaz veya mücerret hakaret için uydurma bir suç isnadı ile yapıldığının ve soruşturma veya yargılama sonucunda bu isnadın sabit olmadığının anlaşılması durumunda, merkezde bu memurun en büyük amirinin ve illerde valilerin, isnatta bulunanlar hakkında kamu davası açılmasını Cumhuriyet Savcılığından isteyecekleri belirtilmiştir.

-4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanunda; memurlar hakkındaki ihbar ve şikâyetlerin ihbar veya şikâyet edileni mağdur etmek amacıyla ve uydurma bir suç isnadı suretiyle yapıldığının hazırlık soruşturması veya yargılama sonucunda anlaşılması durumunda, haksız isnatta bulunanlar hakkında Cumhuriyet başsavcılığınca re‘sen soruşturmaya geçileceği belirtilmiştir. Kanunda ayrıca, haksız isnada uğradığı anlaşılanları kamu davası açılması için Cumhuriyet başsavcılığına başvurma ve haksız isnatta bulunanlar hakkında genel hükümlere göre tazminat davası açma haklarının da olduğundan söz edilmiştir.

Memurun haksız yere suçlandığının anlaşılması

İlgili mevzuat uyarınca yapılan soruşturma veya yargılama neticesinde memurun iftiraya uğradığının anlaşıldığı durumlarda;

**Merkezde bu memurun en üst amirinin ve illerde ise valinin, iftirada bulunanlar hakkında kamu davası açılmasını Cumhuriyet Savcılığından istemesi gerekecektir.

**Memur hakkındaki iftiranın 4483 sayılı Kanun kapsamındaki konularla alakalı olması durumunda, iftirada bulunanlar hakkında ilgili Cumhuriyet başsavcılığınca re'sen soruşturma açılması gerekecektir.

**İftiraya uğrayan memur, Cumhuriyet başsavcılığına başvurarak iftirada bulunanlar hakkında genel hükümlere göre tazminat davası açılmasını isteyebilir.

**İftiraya uğrayan memur,  iftiraya karşı korunması amacıyla kurumu tarafından gerekli işlem ve eylemlerin yapılmadığı durumlarda, kurumu aleyhine tazminat talebiyle dava açılabilir. Örnek yargı kararı için tıklayınız…

Kaynak: memurunyeri.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim