• BIST 93.699
  • Altın 212,736
  • Dolar 5,2873
  • Euro 6,0224
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 5 °C
  • İzmir : 10 °C
  • Bursa : 9 °C
  • Adana : 13 °C

HANGİ KURUMDA ÇALIŞIRSANIZ MAAŞINIZ YAKLAŞIK 600 LİRA ARTAR?

05.08.2014 08:29
HANGİ KURUMDA ÇALIŞIRSANIZ MAAŞINIZ YAKLAŞIK 600 LİRA ARTAR?
Aynı unvan, kadro derecesi ve eğitim düzeyinde olan memurlar genellikle aynı ücreti alırken, bazı kurumlarda 600 lira fazla gelir elde edebilmektedirler.
Kamu kurum ve kuruluşlarında aynı unvanda, aynı kadro derecesinde ve aynı eğitim düzeyinde görev yapan Devlet memurlarının aylık ücretleri bazı istisnalar dışında aynı olmakla birlikte, bazı kurumlarda görev yapanlar yaklaşık aylık 600 TL fazla gelir elde etmektedirler.

Aylık ücretlerini 657 sayılı Kanuna göre alan memurlardan aynı sınıf, unvan, kadro, hizmet yılı ve eğitim düzeyinde olmaları durumunda; aylık göstergeleri, ek göstergeleri, kıdem aylıkları ve ek ödemeleri de aynı olmakta, zam ve tazminatları ise çalıştıkları kurum ve yere göre farklı olabilmektedir.

Öte yandan, zam ve tazminattan kaynaklanan farklılıkları bir tarafa bırakacak olursak, sadece görev yapılan kurumlardan dolayı aylık brüt 730 TL civarında ilave gelir elde eden memurlar da vardır.

Hangi kurumlarda çalışanlar bu parayı alır?

İl özel idareleri ile bazı belediyeler ve bağlı kuruluşlarında görev yapan ve işçi statüsünde olmayan kamu görevlilerine sosyal denge tazminatı ödenebilmektedir.

Bu tazminatın ödendiği kurumlarda, her personel (memur, 4/B, 4/C) bu ödemeden yararlanmaktadır.

Ancak, aynı kadro veya pozisyonda olanlara aynı miktarda ödenen bu tazminatın, farklı kadro veya pozisyonlarda bulunanlar için farklı miktarlarda ödenmesi de mümkündür.

Öte yandan, bazı koşulları taşımayan belediyelerde, personele Sosyal Denge Tazminatı ödemesi yapılmamaktadır.

Tazminat ödemesi yapılmayan belediyeler

*Ödenmemiş aylık ve ücret borcu bulunan,

*Son yıl toplam personel gideri, son yıl bütçe gelirinin %30’unu aşan,

*Vadesi geçmiş vergi, sosyal güvenlik primi ile Hazine Müsteşarlığına olan borç toplamı, son yıl bütçe gelirlerinin %10’unu aşan

belediyelerde ve bunların bağlı kuruluşlarında görev yapan personele sosyal denge tazminatı ödenmez.

Öte yandan, sosyal denge tazminatı ödenmeye başladıktan sonra yukarıda sayılan durumlardan herhangi birinin oluşması durumunda ise yapılmış olan sosyal denge sözleşmesi kendiliğinden hükümsüz kalır.

Tazminatın miktarı

Belediyeler ve bağlı kuruluşları ile il özel idarelerinde görev yapan kamu personeline ödenen sosyal denge tazminatının aylık tavanı, toplu sözleşmelerle belirlenmektedir.

2013 yılında imzalanan ve 2015 yılı sonuna kadar hüküm ifade eden toplu sözleşmede, ödenebilecek sosyal denge tazminatının aylık tavan tutarı en yüksek Devlet memuru aylığının (ek gösterge dahil) %100’ü olarak belirlenmiştir.

Buna göre, 2014 yılında Sosyal Denge Tazminatı tavan tutarı aylık brüt 731,48 TL olabilmektedir. Bu ödemeden gelir ve damga vergisi de kesileceğinden, bu tazminat en çok aylık net 616,21 TL olacaktır.

Ödenecek tazminatın aylık tutarı, toplu sözleşmede belirlenen tavan tutarı geçmeyecek şekilde, ilgili belediye ve il özel idaresi ile bu yerlerde en çok üyeye sahip kamu görevlileri sendikası arasında yapılacak sözleşmeyle tespit edilir ve çeşitli kriterlere göre farklı unvanlar için farklı miktarlar belirlenebilir.

Sosyal denge tazminatından tüm kamu çalışanlarının yararlanadırılmamasının eşit işe eşit ücret anlayışına uymadığını, memurunyeri.com olarak bu ödemenin diğer kurulardaki personele de ödenmesine imkan verecek şekilde düzenleme yapılması gerektiğini değerlendirmekteyiz.www.memurunyeri.com
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim