• BIST 92.708
  • Altın 209,355
  • Dolar 5,2713
  • Euro 6,0052
  • İstanbul : 15 °C
  • Ankara : 12 °C
  • İzmir : 17 °C
  • Bursa : 15 °C
  • Adana : 15 °C

HANGİ MEMURLARA DİSİPLİN KURULLARINDA GÖREV VERİLMEZ?

20.01.2017 10:58
HANGİ MEMURLARA DİSİPLİN KURULLARINDA GÖREV VERİLMEZ?
Memurların disiplin işlemlerinde görevli olan disiplin kurullarında görevlendirilecek olanlarda bazı şartların varlığı aranmaktadır.

Devlet memurlarına ilişkin disiplin işlemlerinin bazı aşamalarına ilişkin konularda görevli disiplin kurullarında görevlendirilecek olanlarda bazı şartların varlığı aranmaktadır.

Disiplin işlemlerine ilişkin görev yürüten disiplin ve yüksek disiplin kurullarına başkan ve üye olarak seçileceklerde bazı nitelikler aranırken, seçilen başkan ve üyelerin bu kurulların bazı toplantılarına katılmaları da yasaklanmıştır.

Disiplin kurulları

Devlet memurlarının disiplin ve soruşturma işlemleriyle ilgili çeşitli görevleri yürütmek üzere;

**Her kurumun merkezlerinde bir Yüksek Disiplin Kurulu kurulur.

**Her il merkezinde, bölge esasına göre çalışan kurumların bölge ve kurum merkezinde, milli eğitim müdürlüklerinde birer Disiplin Kurulu kurulur.

Öte yandan, disiplin ve yüksek disiplin kurullarının oluşumu, üyelerinin görev süresi, kimler hakkında karar verebilecekleri, görüşme ve karar alma usulüne ilişkin hususlar da belirlenmiştir.

Disiplin kurullarında görev almaya ilişkin sınırlamalar

Disiplin kurulu ve yüksek disiplin kurulu başkan ve üyesi olarak seçilmeye veya görev almaya engel olan bazı durumlar söz konusudur:

-Haklarında aylıktan kesme cezası veya kademe ilerlemesinin durdurulması cezası uygulanmış olanlar disiplin kurullarında görevlendirilemez. (Bu cezalar özlük dosyasından silinmiş olsa bile disiplin kurullarında görevlendirilemez) 

-Atamaya yetkili oldukları memurlarla ilgili işlerin görüşüldüğü toplantılara katılamazlar.

-Görüşülecek konuda disiplin soruşturmasını yaptıkları memurlarla ilgili işlerin görüşüldüğü toplantılara katılamazlar.

-Görüşülen konuda disiplin cezası verilmesini teklif ettikleri memurlarla ilgili işlerin görüşüldüğü toplantılara katılamazlar.

-Kendileri, eşleri, ikinci dereceye kadar (bu derece dahil) kan ve sıhri hısımları ile ilgili işlerin görüşüldüğü toplantılara katılamazlar.

Şartları uygun olmayanların katıldığı toplantılarda alınan kararlar

Disiplin ve yüksek disiplin kurullarında görev alamayacak olanların veya toplantıya katılmamaları gerekenlerin, başkan ya da üye olarak katıldıkları toplantılarda alınan kararların veya bu kararlara istinaden yapılan idari işlemlerin dava konusu edilmesi durumunda, bu yönüyle söz konusu işlemlerin mahkemeler tarafından hukuka uygun görülmemesi mümkün olabilmektedir.

Kaynak: memurunyeri.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim