• BIST 90.051
  • Altın 214,268
  • Dolar 5,3527
  • Euro 6,0808
  • İstanbul : 4 °C
  • Ankara : 2 °C
  • İzmir : 8 °C
  • Bursa : 2 °C
  • Adana : 11 °C

KADROYA GEÇTİĞİ İÇİN MAĞDUR OLAN 4/B’LİLERE İLİŞKİN AÇIKLAMA

09.07.2014 12:24
KADROYA GEÇTİĞİ İÇİN MAĞDUR OLAN 4/B’LİLERE İLİŞKİN AÇIKLAMA
4/B sözleşmeli iken kadroya geçirilenlerden eğitim ve unvanlarına uygun kadrolara atanmadıkları için mağdur olanların sorunlarının nasıl giderileceği açıklandı.
657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesi kapsamında görev yapmakta iken kadroya geçirilen personelden eğitim ve unvanlarına uygun kadrolara atanmadıkları için mağdur olanların sorunlarının nasıl giderileceği konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından açıklama yapıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK tarafından cevaplandırılmak üzere verilen bir soru önergesinde; kadroya geçirilirken eğitim ve unvanlarına uygun kadrolara atanmayan 4/B personelin bir kısmının maaşlarının düştüğü ve vasıflarına uygun olmayan işlerde çalıştırıldıkları ileri sürülmüş ve oluşan mağduriyetlerin önüne geçilmesi konusunda nelerin yapılacağı sorulmuştu.

Bu soru önergesine cevap niteliğinde hazırlanan ve Bakan Faruk ÇELİK imzasını taşıyan açıklamada şöyle denildi:

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli personel statüsünde çalışmakta olup, mezkur Kanunun 48 inci maddesindeki genel şartları taşıyanların, 12/07/2013 tarihli ve 6495 sayılı Kanunla 657 sayılı Kanuna eklenen geçici 41 inci madde uyarınca, yazılı olarak talep etmeleri halinde memur kadrolarına atanacakları öngörülmüştür. Görüldüğü üzere, sözleşmeli olarak çalışanların memur kadrolarına atanması, ilgili personelin talebi üzerine yapılmaktadır.

Mezkur maddede ayrıca, yazılı talepte bulunan sözleşmeli personelin 190 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye ekli cetvellerde yer alan bulunduğu pozisyon unvanıyla aynı unvanlı memur kadrolarına atanacakları, pozisyon unvanlarıyla aynı unvanlı memur kadrosu olmaması hâlinde ise ilgisine göre 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye ekli cetveller veya kurumların kadro cetvellerinde yer alan kadro unvanlarıyla sınırlı olmak üzere Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığınca müştereken belirlenen memur kadrolarına atanacakları ifade edilmiştir.

Ayrıca, söz konusu Kanun hükmü sözleşmeli personelin atanacağı kadro unvanını belirlerken sözleşmeli personel pozisyon unvanını esas almış, bunun dışında, personelin taşıdığı nitelikleri dikkate almamıştır.

Anayasanın 128 inci maddesinde ise memurların mali ve sosyal haklarının kanunla ve/veya toplu sözleşme hükümleri ile belirleneceği ifade edilmiş olup, 657 sayılı Kanunun 146 ncı maddesinde de memurlara yapılacak her türlü ödemenin bu Kanun hükümlerine tabi olduğu belirtilmiştir. Bu çerçevede sözleşmeli olarak çalışmakta iken, 6495 sayılı Kanun ile daha önceki pozisyon unvanı ile aynı olmayan bir memur kadrosuna atananların maaşlarının düşmesinde, bu personelin maaşlarının 657 sayılı Kanunun genel hükümleri çerçevesinde belirlenmiş olması etkili olmaktadır.

Öte yandan, Türk kamu personel sisteminde sözleşmeli personel ile memur maaşları arasında, aynı veya benzer unvanlı olsalar bile, ücret farklılıkları olabilmekte, ekseriyetle de sözleşmeli personelin ücretleri memur maaşlarından fazla olmaktadır. Nitekim, sözleşmeli personelin memur kadrolarına atanabilmesine imkan sağlayan 6495 sayılı Kanun kadroya geçen personelin maaşlarının düşmemesine yönelik herhangi bir güvence vermemiş, kadroya atanmayı da sözleşmeli personelin talebine bırakmış, böylece kadroya geçmesiyle maaşı düşecek personelin, sözleşmeli olarak çalışmaya devam etmesine imkan sağlanmıştır.

Bu itibarla, sözleşmeli olarak çalışmakta iken daha önceki pozisyon unvanı ile aynı olmayan bir memur kadrosuna atanan personelin maaşlarının iyileştirilmesi hususunda yasal düzenleme yapılması gerekmekte olup, bu konuda Bakanlığımızca yürütülen bir çalışma bulunmamaktadır.www.memurunyeri.com
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim