• BIST 90.529
  • Altın 213,679
  • Dolar 5,3738
  • Euro 6,0725
  • İstanbul : 14 °C
  • Ankara : 6 °C
  • İzmir : 13 °C
  • Bursa : 13 °C
  • Adana : 13 °C

KPSS VE DİĞER SINAVLARA İLİŞKİN İTİRAZLAR MAHKEMELERCE ÖNCELİKLE GÖRÜŞÜLSÜN

09.07.2014 12:21
KPSS VE DİĞER SINAVLARA İLİŞKİN İTİRAZLAR MAHKEMELERCE ÖNCELİKLE GÖRÜŞÜLSÜN
Lise ya da Üniversiteye geçiş yada kamuda işe girmek için yapılan KPSS gibi sınavlarla ilgili itirazların mahkemeler tarafından öncellikle görülerek karara bağlanabilmesi için kanun teklifi verildi.
Lise veya Üniversiteye geçiş yada kamuda işe girmek için yapılan KPSS gibi sınavlarla ilgili itirazların mahkemeler tarafından öncellikle görülerek karara bağlanabilmesi için kanun teklifi verildi.

Kanun teklifinin gerekçisinde şu ifadelere yer verildi:

“Milyonlarca insanımız gerek eğitim amacıyla lise ve üniversiteye geçiş için, gerekse kamu sektöründe iş sahibi olabilmek için ya da çeşitli uzmanlıklar ve mesleki terfii için merkezi sistemle yapılan sınavlarda ter dökmektedirler.

Bu sınavlarda başta sorulan sorular olmak üzere yapılan bazı hatalar dava konusu olmakta ve yargı mercileri tarafından iptal istemli davalarda önce tedbir amaçlı “yürütmenin durdurulması'’ kararı verilmekte esastan karar sonraya bırakılmaktadır. Yürütmenin durdurulması kararına karşı davalı idare (ki çoğu zaman MEB) itiraz yoluna gitmekte ve yürütmenin durdurulması kararı kaldırılmakta veya devamına hükmedilmektedir. Bu sefer de yetkili mahkemenin esastan karan beklenmektedir. Bu durumda mahkemeler bir yandan iş yükü yüzünden bir taraftan 2577 sayılı Kanunda öngörülen süreler yüzünden esastan karar vermekte gecikmektedirler.

Mahkemelerde yukarıda izah edilen süreç devam ederken İdare sınava girenlerin bekletilemeyeceğinden hareketle mevcut sonuçlara göre yerleştirme yapmakta ve okullara ve kurulularda işlere insanlar yerleştirilmektedirler.

İdarece yapılan işlemlerden aylar sonra ortaya çıkan iptal kararları ya karışıklığa sebep olmakta ya da uygulan(a)mayarak Hukuk Devletine yakışmayan bir tablo ortaya koymaktadır. Ayrıca vatandaşın Devlet kurulularına güvensizliğini, mutsuzluğunu arttırmaktadır.

Teklif ile amaçlanan sadece merkezi sistem sınavlarına ilişkin iptal davalarında İdare mahkemelerince verilen “yürütmenin durdurulması” kararının verilmesini ortadan kaldırarak esastan karar vermenin hızlandırılması düzenlenmektedir. Böylece zikredilen sınavlara ilişkin olarak ortaya çıkan karışıklık ve huzursuzluğun önüne geçilmek amaçlanmaktadır.”

Osmaniye milletvekili Hasan Hüseyin TÜRKOĞLU tarafından hazırlanan kanun teklifinin metni ise şöyle:

İDARE YARGILAMA USULÜ KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 1/6/1982 tarihli ve 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununa aşağıdaki Ek Madde eklenmiştir.

“EK MADDE 4- Ülke çapında yapılan ve sonuçlarına göre eğitim kurumlarına eğitim amacıyla, Kamu Kurumlarına istihdam amacıyla yerleştirme yapılan sınavlara ilişkin iptal davalarında yürütmenin durdurulması kararı verilemez. Bu sınavlara dair iptal davalarında otuz gün içinde esastan karar verilir.

Bu sınavlara ilişkin açılan iptal davalarında dava açma süresi sınav sonuçlarının ilan edildiği günden itibaren on gündür.”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.www.memurunyeri.com
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim