• BIST 96.121
  • Altın 242,586
  • Dolar 6,2046
  • Euro 7,2854
  • İstanbul : 20 °C
  • Ankara : 14 °C
  • İzmir : 20 °C
  • Bursa : 15 °C
  • Adana : 23 °C

Kronik hastaya teknolojik takip

24.09.2014 08:23
Kronik hastaya teknolojik takip
MÜTHİŞ ATAK - İletişim ve teknoloji şirketi Turkcell sağlık alanına el attı. Genel Müdür Ciliv, geliştirdikleri SağlıkMetre ile doktor ve hasta arasında takip sürekliliğini sağlayacaklarını belirtti. Ciliv, bu alanda daha çok yer alacaklarını kaydetti.
KAMU HABER Turkcell’in kronik hastalıklarla mücadele için geliştirdiği mobil sağlık inovasyonu, hasta ve doktorların hayatını kolaylaştırıyor.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi işbirliği ile Turkcell SağlıkMetre çözümünün 100 diyabet hastası için kullanıldığı projede başarılı sonuçlara ulaşıldı. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, projenin takip grubunda yer alan hastalarda, ek bir ilaç kullanılmadan ve ilaç dozları arttırılmadan, kan şekeri yüzde 16 oranında azaldığını ve diyabet kontrol başarısının yüzde 41’e ulaştığını söyledi. 3 ayda bir kontrole gidenlerde bu oran yüzde 26’da kaldı.

Uzaktan muayene imkanı

Ciliv “SağlıkMetre Turkcell için ilk basamaktı. Bundan sonra da Turkcell’in teknolojisi gerek sağlık gerekse sağlıklı yaşam alanlarında insanımıza fayda sağlamak için çalışmaya devam edecek” dedi.

Ciliv, yakın takip sayesinde özellikle uzman doktorların olmadığı yerlerde verileri başka bir şehirdeki uzman doktorun görebileceğini ve hastayı görüntülü cihazla uzaktan muayene edebileceğini vurguladı. Malatya’daki bir hastane ile böyle bir çalışmalarının olduğunu ifade eden Ciliv, bunun yurt geneline yayılacağını kaydetti. Ciliv, Sağlık Bakanı ile görüştüklerini ve geliştirdikleri sistemin büyük ilgi gördüğünü belirtti.

Testten geçti

SağlıkMetre projesinin koordinatörü Prof. Dr. İlhan Satman ise “1 yılda 200 diyabet hastasını takip ettik. Bu hastalardan 100’ünün takibini Turkcell SağlıkMetre'yi kullanarak, diğerlerini ise 3 ayda bir kontrol şeklinde yaptık. Sonuçlara göre, cihaz kullanımının kan şekeri, tansiyon değerleri ve kan yağları üzerine olumlu etkileri görüldü” dedi.

Herkes kullanabilecek

Kro­nik has­ta­la­rın hiz­me­tin­de ola­cak Sağ­lık­Met­re­’ye, 1 yıl­lık da­ta pa­ke­ti da­hil ol­mak üze­re ay­da 49 TL öde­ye­rek sa­hip olu­na­bi­le­cek. Bü­tün di­ğer ope­ra­tör müş­te­ri­le­ri de Sağ­lık­Met­re'yi kul­la­na­bi­le­cek. Ci­haz alı­nır­ken için­de bir sim kart ve­ri­li­yor. O kart de­ğiş­ti­ril­mi­yor, sa­de­ce kul­la­nı­cı­la­rın te­le­fon nu­ma­ra­la­rıy­la eş­leş­ti­ri­li­yor. Ci­ha­zı edi­nen has­ta­la­ra 24 sa­at üc­ret­siz me­di­kal des­tek mer­ke­zi hiz­me­ti ve­ri­li­yor.

En az 22 milyon hasta var

İs­tan­bul Üni­ver­si­te­si Rek­tör Yar­dım­cı­sı Prof. Dr. Re­cep Gü­loğ­lu, Tür­ki­ye­’de yak­la­şık 22 mil­yon ki­şi­nin bir ve­ya bir­den faz­la kro­nik has­ta­lık ta­şı­dı­ğı­nı ifa­de et­ti. Sağ­lık Ba­kan­lı­ğı­’nın ha­zır­la­dı­ğı Kro­nik Has­ta­lık­lar Ra­po­ru­’na gö­re ise Tür­ki­ye­’de yak­la­şık 14 mil­yon yük­sek tan­si­yon, 8 mil­yon di­ya­bet, 17 mil­yon obe­zi­te, 3 mil­yon KO­AH ve 2 mil­yon ko­ro­ner kalp has­ta­sı var. Bu has­ta­lık­la­rın iki­si ya da üçü bir ara­da bu­lu­na­bi­li­yor.

Turkcell SağlıkMetre nedir?

Cihaz, diyabet, aritmi, tansiyon, astım ve KOAH gibi kronik hastalıkları uzaktan takip edebilmeyi sağlıyor. Turkcell mühendisleri tarafından geliştirilen SağlıkMetre, içerisindeki SIM kart sayesinde, hastanın yaptığı ölçümleri tek bir tuşa basarak doktoruna otomatik olarak iletmesine imkân tanıyor, gerektiğinde hastaya ölçüm yapmasını hatırlatıyor.

İSTANBUL - BUGÜN GAZETESİ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim