• BIST 98.662
  • Altın 227,761
  • Dolar 5,7525
  • Euro 6,6669
  • İstanbul : 20 °C
  • Ankara : 23 °C
  • İzmir : 26 °C
  • Bursa : 23 °C
  • Adana : 30 °C

MALİYE PERSONELİNİN BEKLEDİĞİ UZMANLIK ÖZEL SINAVI AÇILACAK MI?

03.05.2018 08:43
MALİYE PERSONELİNİN BEKLEDİĞİ UZMANLIK ÖZEL SINAVI AÇILACAK MI?
Maliye Bakanlığında Defterdarlık Uzmanlığı ve Gelir Uzmanlığı özel sınavı açılmasını bekleyenlerin umudu seçimler sonrasına kaldı.

Maliye Bakanlığında Defterdarlık Uzmanlığı ve Gelir Uzmanlığı özel sınavı açılmasını bekleyenlerin umudu seçimler sonrasına kaldı.

24 Haziran 2018 tarihinde Milletvekili ve Cumhurbaşkanı seçimi yapılacak olması ve YSK tarafından açıklanan seçim takvimi de dikkate alındığında, önümüzdeki haftadan itibaren TBMM’de yasama faaliyeti yapılmayacağı anlaşılmaktadır. Öte yandan, TBMM tarafından çıkarılacak bir yetki kanunu ile Hükümete uyum yasaları kapsamında KHK çıkarma yetkisi verilebileceği de düşünülmektedir.

Bu durum, Gelir Uzmanlığı ve Defterdarlık Uzmanlığı özel sınavı bekleyen Maliye personelinin umudunun, seçimler sonrasına veya yetki kanunu çıkması halinde ise KHK’lara kalacağı anlamına geliyor.

Özel sınav için düzenleme yapılması gerekiyor

Gelir Uzmanı ve Defterdarlık Uzmanı kadrolarına ilgili kurumların personeli arasından atama yapmak amacıyla özel sınav açılması, konuyla ilgili olarak; kanun, KHK veya cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçildikten sonra da cumhurbaşkanı kararnamesi çıkarılması halinde mümkün olabilecek.

Öte yandan, 2017 yılının Nisan ayında Maliye Bakanı Naci AĞBAL twitter üzerinden açıklama yapmış ve Maliye Bakanlığının merkez ve taşra teşkilatında görev yapan personel için kurum içi uzmanlık sınavı açılması amacıyla hazırlanan kanun tasarısı taslağının Başbakanlığa gönderildiğini ifade etmişti. Bu açıklama Maliye Bakanlığının ilgili personelini heyecanlandırmıştı.

Bakanın açıklamasından; kurum içi sınavın yapılacağı tarih itibariyle kurumunda en az 3 yıllık görev süresi bulunan personelin bu sınava girebileceği ve sınavda başarılı olan Bakanlık personelinin Defterdarlık Uzmanı kadrolarına, Gelir İdaresi Başkanlığı personelinin ise Gelir Uzmanı kadrolarına atanacağı anlaşılmıştı.

Ancak, aradan geçen zaman içerisinde konuya ilişkin herhangi bir düzenleme yapılmadı.

Daha önce de kurum içi uzmanlık sınavı açılmıştı

Daha önce yapılan yasal düzenlemelerle toplam 5 defa (ikisi 2010 yılında olmak üzere)  kurum içi uzmanlık sınavı açılmış ve Gelir İdaresi Başkanlığı personeline yönelik olarak yapılan bu sınavlarla, GİB’de çeşitli unvanlarda görev yapan toplam 15.620 personel Gelir Uzmanı kadrolarına atanmıştı. Açılan bu sınavlara toplam 29.464 personel başvuru yapmıştı.

Yeni sınav ne zaman açılır?

Maliye Bakanlığında yeniden kurum içi uzmanlık özel sınavı açılabilmesi ancak bu konuda yeni bir düzenleme yapılması halinde mümkün olabilecek.

Ancak, TBMM’nin 24 Haziran 2018 tarihi için seçim kararı almış olması ve yakında tatile girecek olması nedeniyle,  tatile girmeden önce Maliye Bakanlığı personeli için özel sınav açılmasına imkan verecek bir düzenlemenin TBMM’den çıkması mümkün görünmüyor.

Öte yandan,  Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine uyum kapsamında yapılacak düzenlemeler konusunda Bakanlar Kuruluna KHK çıkarma yetkisi verilmesi durumunda,  Maliye Bakanlığı personeli için özel sınav açılmasına imkan verecek bir düzenlemenin KHK ile yapılması yoluna gidilmeyeceğini düşünmekteyiz.

Ayrıca, seçimler sonrası geçilecek olan yeni hükümet sisteminde Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile de düzenlenebilecek hususlardan olması nedeniyle, kanunla veya cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Gelir Uzmanı ve Defterdarlık Uzmanı kadroları için özel sınav açılması yönünde düzenleme yapılabilir.

Kaynak: memurunyeri.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim