• BIST 90.529
  • Altın 214,253
  • Dolar 5,3688
  • Euro 6,0636
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 5 °C
  • İzmir : 14 °C
  • Bursa : 8 °C
  • Adana : 12 °C

MEB’in ’atanamayan’ şube müdürleri

17.09.2014 20:42
MEB’in ’atanamayan’ şube müdürleri
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bünyesinde yeni Şube Müdürleri belirlemek amacıyla gerçekleştirilen yazılı ve sözlü sınavların ardından Danıştay'ın
 Yargı kararının uygulanması gereken tarih geçmesine rağmen, MEB’in, şube müdürlüğü için aritmetik ortalama esasıyla yeniden atama yapmamış olması büyük eleştirilere sebep oluyor. Uygulama nedeniyle açıkta kalan adayların gözü kulağı, MEB'den gelecek bir açıklamada... 
YAZILI VE SÖZLÜ SINAV YAPILDI, AMA SADECE ‘SÖZLÜ’ ESAS ALINDI
MEB (MEB) tarafından yayımlanan “Millî Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği Ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmelik” doğrultusunda, ‘Şube Müdürü’ olmak isteyen adaylar iki aşamalı sınava tabi tutuldu. 
29 Aralık 2013 tarihinde ÖSYM tarafından yazılı sınav yapıldı. Bu zorlu sınavda 70 barajını aşanlar ise Şubat 2014'te sözlü sınava girmeye hak kazandı. Bu doğrultuda da atamalar 16 Nisan 2014 tarihinde sadece sözlü puanı ana alınarak gerçekleştirildi.
DANIŞTAY: SADECE SÖZLÜ SINAVLA ATAMA YAPILAMAZ
Ne var ki, atamalar öncesinde çeşitli sendikalar, değerlendirmenin sadece sözlü sınav notuyla yapılamayacağına dair şikayette bulunmuş ve şikayet haklı bulunmuştu. Konuyla ilgili olarak Danıştay 5. Dairesi ve Danıştay 2. Dairesi, Şube Müdürlüğü atamaları için sadece sözlü sınavla atama yapılamayacağı, objektif olan yazılı sınavının değerlendirme dışı bırakılamayıp belirleyici olması gerektiğine karar vermişti. 
'ARİTMETİK ORTALAMA ESAS ALINMALI' 
Bu yargı kararları doğrultusunda Bakanlar Kurulu Çerçeve Yönetmeliği'ni temmuz ayında değiştirmiş ve Şube Müdürlüğü atamalarının yazılı ve sözlü puanlarının aritmetik ortalaması alınarak yapılması gerektiği şeklinde yeniden düzenlemişti. Milli Eğitim Bakanlığı de yargı kararları doğrultusunda resmi web sitesinde, yönetmelik değişiklik çalışmalarının devam ettiğini belirtmişti.
İDARE MAHKEMELERİ: HUKUKA UYARLILIK YOK
Ayrıca kamuoyuyla paylaşılan Ankara 4. ve Ankara 7. İdare mahkemeleri,  yapılan Milli Eğitim Bakanlığı Taşra Şube Müdürlüğü atamalarında hukuka uyarlılık bulunmadığı, kişinin başarı sıralamasının sadece sözlü puana göre yapılamayacağı, yazılı ve sözlü puanlarının beraber değerlendirilmesi gerektiğini belirtmiş ayrıca yapılan 1709 şube müdürlüğü atamasının sadece sözlü sınav ana alınarak yapıldığı için yürütmesini durdurmuştu. 
‘YASAL SÜRE GEÇTİ’
Aritmetik ortalama uygulansaydı atanmaları mümkün olacakken, yargı kararı uygulanmadığı için açıkta kaldıklarını savunan adaylar, yasal süreler geçmesine rağmen MEB’in yargı kararlarını yerine getirmemesinden şikayetçi... 
SİL BAŞTAN ATAMA YAPILMASI GEREKİYOR
Hukukçular, "Bir iptal davasında verilmiş olan yürütmenin durdurulması kararı, iptal kararı niteliğindedir" şeklindeki Danıştay kararını dayanak göstererek, "Durdurmaya sebep olan idari işlem sanki hiç yapılmamış gibi derhal askıya alınarak işlemden önceki duruma dönülmelidir" tezini savunuyor. Yani hukukçulara göre, aritmetik ortalama ana alınarak sil baştan atama yapılması gerekiyor. 
ANAYASA MADDESİ: TEBLİĞDEN BAŞLAYARAK 30 GÜNÜ GEÇEMEZ
Anayasa’nın 138. maddesinin son fıkrasında da "Yasama ve yürütme organlarıyla idare mahkeme kararlarını hiçbir suretle değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez hükmüyle beraber 2577 sayılı İYUK’un 28/1. maddesindeki Danıştay, Bölge İdare Mahkemeleri, İdare ve Vergi Mahkemelerinin esasa ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlarının icaplarına göre idare gecikmeksizin işlem tesis etmeye veya eylemde bulunmaya mecburdur. Bu süre hiçbir şekilde kararın idareye tebliğinden başlayarak otuz (30) günü geçemez"  hükmü yer alıyor.
CHP'Lİ UMUT ORAN DA SORU ÖNERGESİ VERDİ
CHP’nin eski Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Umut Oran da önceki gün MEB'nın yanıtlaması talebiyle sunduğu soru önergesinde, "MEB şube müdürlüğü atamaları sebep iptal edilip sınav yenilenmiyor?" dedi. 
Oran, "Başbakanlığın da başarı için yazılı ve mülakatın yüzde 50’şer payı olması gerektiği yönünde karar aldığı doğru mudur? Ankara 7. Bölge İdare Mahkemesinin de mülakat sınavının iptali yönünde karar aldığı bilgisi doğru mudur?" diye sordu.

Posta
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
oğuz kağan
18 Eylül 2014 Perşembe 08:53
08:53
bakanlık bir an önce yeni gy yönetmeliğini çıkarıp atamaları iptal ederek yeniden atama yapmalıdır.
95.9.18.209
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim