• BIST 90.529
  • Altın 214,473
  • Dolar 5,3864
  • Euro 6,0929
  • İstanbul : 12 °C
  • Ankara : 5 °C
  • İzmir : 12 °C
  • Bursa : 12 °C
  • Adana : 14 °C

MEMURA BAŞKA HİZMET SINIFININ GÖREVLERİ VERİLEBİR Mİ?

06.03.2018 08:29
MEMURA BAŞKA HİZMET SINIFININ GÖREVLERİ VERİLEBİR Mİ?
Farklı hizmet sınıflarında görev yapan memurlara,  bulundukları hizmet sınıfına ait olmayan görevler de verilebilmektedir.

Yürütülen görevlerin nitelikleri ve bulunulan kadro unvanları itibariyle farklı hizmet sınıflarında görev yapan Devlet memurlarına,  bulundukları hizmet sınıfına ait olmayan görevlerin verildiği durumlarla da karşılaşılabilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, memurların 12 farklı hizmet sınıfı kapsamında istihdamına imkan tanırken, “Hiç bir memur sınıfının dışında … çalıştırılamaz.” kuralını da getirmiştir ve bu kurala hangi hallerin istisna oluşturacağını da düzenlemiştir.

Bu kapsamda Kanun, memurların kurum içinde veya başka kurumlarda aynı hizmet sınıfında durumlarına uygun kadrolara veya öğrenim durumları itibariyle girebilecekleri sınıflardaki bir kadroya naklen atanmalarını mümkün kılmıştır.

657 sayılı Kanunda yer alan düzenlemelerden;

**Memurun bulunduğu hizmet sınıfının dışındaki sınıflarda görev alamayacağı,

**Usulüne uygun şekilde atanması şartıyla, memurun başka bir hizmet sınıfında görev almasının mümkün olabileceği

anlaşılmaktadır.

Başka bir sınıfa ait görevleri yürütme

Memurlara, kadrolarının bulunduğu hizmet sınıfı dışındaki bir sınıfa ait görevlerin gördürüldüğü durumlara rastlanabilmektedir.

Özellikle yardımcı hizmetler sınıfı (YHS) kapsamındaki kadrolarda görev yapan personele; genel idare hizmetleri, sağlık hizmetleri ve teknik hizmetler sınıflarına dahil kadrolara ait bazı görevlerin gördürüldüğüne uygulamada rastlanabilmektedir.

Ancak, bu görevlendirmeler YHS personelinin hizmet sınıfının değişmesini sağlayacak nitelikte bir atama işlemine dayanmadığından, hukuki yönü bulunmayan bu görevlendirmeler nedeniyle ilgili memurlara ilave bir ödeme de yapılamamaktadır.

Bu şekilde yapılan ve usulüne uygun olmayan hizmet sınıfı dışı görevlendirmeler nedeniyle, görevlendirilen memurların bazı sıkıntılar yaşaması da kaçınılmaz olabilmektedir. Öte yandan, benzer durumlarla ilgili olarak yargıya intikal eden hususlarda Danıştay 5. Dairesi tarafından verilen Kararlarda, memurun kadrosunun bulunduğu hizmet sınıfı dışındaki bir sınıfa ait görevde çalıştırılmasının hukuka uygun olmadığı yönünde hükümler tesis edilmiştir. (Örnek:  K:2006/6717 sayılı, K:2005/3655 sayılı),

Bu çerçevede, konuya ilişkin Kanun hükümlerini ve Danıştay kararlarını değerlendirdiğimizde;

**Devlet memurlarının kadrolarının bulunduğu hizmet sınıfı dışında görevlendirilemeyeceğini,

**Amirlerin bu şekilde görevlendirme yapma yoluna gitmemeleri gerektiğini,

**Bu şekilde görevlendirilmek istenen memurun, görevlendirmenin hukuka aykırı olduğunu ve görevlendirmeyi kabul edemeyeceğini (hukuka aykırı emirlere karşı yapılacak işlemler doğrultusunda) ilgili amirlerine iletmesinin uygun olacağını

memurunyeri.com olarak değerlendirmekteyiz.

Kaynak: memurunyeri.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim