• BIST 91.387
  • Altın 213,873
  • Dolar 5,3390
  • Euro 6,0627
  • İstanbul : 8 °C
  • Ankara : 0 °C
  • İzmir : 9 °C
  • Bursa : 5 °C
  • Adana : 8 °C

MEMURLAR HANGİ HALLERDE VE NERELERDE DERS GÖREVİ GÖREBİLİR?

15.08.2014 08:45
MEMURLAR HANGİ HALLERDE VE NERELERDE DERS GÖREVİ GÖREBİLİR?
Devlet memurlarına, çalışmakta oldukları kurumlarda ya da başka kurum ve kuruluşlarda ders görevi verilebilmektedir.
Devlet memurlarına, çalışmakta oldukları kurumlarda ya da başka kurum ve kuruluşlarda ders görevi verilebilmektedir.

Devlet Memurları Kanunu; her derecedeki eğitim ve öğretim kurumları ile Üniversite ve Akademi (Askeri Akademiler dahil), okul, kurs veya yaygın eğitim yapan kurumlarda ve benzeri kuruluşlarda öğretmen veya öğretim üyesi bulunmaması halinde öğretmenler dışındaki diğer memurlara da ücretli ek ders görevi verilebileceğini hüküm altına almıştır.

657 sayılı Kanunda yer alan bu düzenleme çerçevesinde, Devlet memurlarına kendi kurumlarında veya diğer kamu kurum ve kuruluşlarında ders görevi verilmesi mümkün olabilmektedir.

Öte yandan, bütçe kanunlarında ve bazı özel düzenlemelerde yer alan hükümlere bakıldığında; her derecedeki eğitim ve öğretim kurumları ile üniversite, akademi, okul, kurs veya yaygın eğitim yapan kurumlarda ve benzeri kuruluşlarda öğretmen veya öğretim üyesi bulunmadığı hallerde, diğer memurlara da ücretli ders görevi verilmesine imkan tanınmış olduğu görülmektedir.

Bütçe kanunlarında yer alan düzenlemelere göre;

**Polis Akademisinde ve Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları ile Yabancı Uyruklu Öğretim Elemanlarının Geliştirme Eğitimi Yönetmeliği çerçevesinde ders görevi verilebilmektedir.

**Harp Akademileri, Gülhane Askeri Tıp Akademisi, sınıf okulları, özel ihtisas okulları, KBRN Okulu, İstihbarat ve Dil Okulu, Harita Yüksek Teknik Okulu, yabancı dil okulları ve benzerleri ile harp okulları ve astsubay meslek yüksekokullarında, Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu gereğince ders görevi verilebilmektedir.

**399 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında istihdam edilen bazı personele, kuruma eleman yetiştirmek üzere açılan mesleki okullarda ve kurumun hizmet içi eğitim ve kurs faaliyetlerinde ders görevi verilebilmektedir.

**Yükseköğretim Kanunu uyarınca sınavsız geçme hakkı verilen meslek yüksekokullarında ikinci öğretim kapsamında yürütülecek eğitim-öğretim programlarındaki ders ve uygulamalarda bulunmak üzere ders görevi verilebilmektedir.

Memurlara ders görevi verilmesine imkan tanıyan bazı özel düzenlemelere göre;

**2547 sayılı Yükseköğretim Kanununa göre; Üniversitelerde ve bağlı birimlerinde, atanmış öğretim üyesi bulunmayan dersler veya herhangi bir dersin özel bilgi ve uzmanlık isteyen konularının eğitim-öğretim ve uygulamaları için, kendi uzmanlık alanlarındaki çalışma ve eserleri ile tanınmış kişilerin ders saati ücreti ile görevlendirilmesi mümkün olabilmektedir.

**5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanununa göre; Uzman öğretici, usta öğretici ve öğretmenlik yapma nitelik ve şartlarını taşıyan Devlet memurlarına, ilgili birimlerin izniyle haftada on saati geçmemek üzere ücretli ders görevi verilebilmektedir.

**5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğe göre; Fiilen memur statüsünde çalışan uzman eğiticilerin bir haftada toplam 20 saat ders verebilmesi mümkün olabilmekle birlikte, memurlara mesai saatleri içerisinde ders vermek üzere bir haftada sekiz saatten fazla izin verilmemektedir.www.memurunyeri.com
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim