• BIST 90.411
  • Altın 214,377
  • Dolar 5,3768
  • Euro 6,0986
  • İstanbul : 12 °C
  • Ankara : 11 °C
  • İzmir : 14 °C
  • Bursa : 13 °C
  • Adana : 13 °C

MEMURLUKTAN AYRILIP DIŞARIDAN PRİM ÖDEYEREK EMEKLİ OLUNUR MU?

16.09.2014 08:25
MEMURLUKTAN AYRILIP DIŞARIDAN PRİM ÖDEYEREK EMEKLİ OLUNUR MU?
Memurluktan ayrılanlar, isteğe bağlı prim ödemek suretiyle sigortalı olmaya devam edebilmekte ve emekli olabilmektedirler.
Devlet memurluğundan ayrılanlar, bazı koşulları taşıyor olmaları durumunda, isteğe bağlı prim ödemek suretiyle sosyal güvenlik kurumu ve genel sağlık sigortasına tâbi olmaya devam edebilmektedirler.

İsteğe bağlı sigortalılık olarak adlandırılan bu uygulamadan yararlanmada, memuriyete 01.10.2008 tarihinden önce ya da sonra girmiş olma durumuna göre, ilgililerde farklı koşullar aranmaktadır.

01.10.2008 tarihinden önce memurluğa girenler

01.10.2008 tarihinden önce memuriyete (5434 sayılı Emekli Sandığı Kanununa tabi bir göreve) girmiş olanlar;

-657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na tabi olarak en az 10 yıl çalışmış olmaları (10 yıllık sürenin hesabında fiili hizmet süresi zammı, itibari hizmet süresi, ücretsiz izinli geçen süreler, hizmet borçlanmaları ile benzeri süreler dikkate alınmaz),

-Memurluktan çıkarılmamış, memur olma şartları yitirmemiş veya olağanüstü yönetim hallerinde çekilme usulüne aykırı hareket etmemiş olmaları,

-Herhangi bir nedenle memurluktan ayrılmış olmaları,

-Memurluktan ayrıldıktan en geç 6 ay içinde yazılı başvuruda bulunmaları (SGK Sigortalı Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığına),

durumunda, başvuru tarihini takip eden aybaşından itibaren isteğe bağlı iştirakçi sayılırlar.

İsteğe bağlı iştirakçilerin kesenek (%16) ve kurum karşılıkları (%20), görevden ayrılma tarihindeki emekli keseneğine esas aylık derece ve kademeleri ile ayrıldıkları göreve ilişkin ek göstergeye göre hesaplanır. Emeklilik keseneği ve kurum karşılıklarını ait olduğu ay içinde SGK hesabına yatırılması gerekir. Kesenek ve karşılıkları süresi içinde ödenmeyen veya eksik ödenen aylar, hizmet olarak sayılmamakta ve daha sonra bunların ödenmesi de mümkün olamamaktadır. 

İsteğe bağlı iştirakçi olarak prim ödenen sürelerin her yılı için bir kademe ilerlemesi ve (eğitim durumları itibarıyla yükselebilecekleri dereceyi geçmemek üzere) her üç yılı için de bir derece yükselmesi uygulanır.

İsteğe bağlı sigortalılıktan ayrılmak isteyenlerin taleplerini içeren dilekçelerinin Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlarına girme tarihini izleyen aybaşından itibaren, isteğe bağlı sigortalılıkları sona erdirilir.

Bu kapsamda olanlar hakkında isteğe bağlı sigortalılık işlemleri 5434 sayılı Kanunun (mülga) 12 nci maddesine göre yürütülür. Bu madde mülga olmasına rağmen, 5510 sayılı Kanunun geçici 4 üncü maddesi hükümlerine istinaden, ilgilileri hakkında uygulanmaya devam olunmaktadır.

01.10.2008 ve sonraki bir tarihte memurluğa girenler

01.10.2008 tarihi ve sonrasında memuriyete girmiş olanlar, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 50 nci maddesi kapsamında isteğe bağlı sigortalı olabilmektedirler.

Bu düzenlemeye göre, isteğe bağlı sigortalı olacaklarda;

-18 yaşını doldurmuş olmak,

-Kendi sigortalılığı nedeniyle aylık bağlanmamış olmak,

-Zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmamak veya sigortalı olarak çalışmakla birlikte ay içerisinde 30 günden az çalışmak ya da tam gün çalışmamak,

-İsteğe bağlı sigorta talep dilekçesiyle SGK’ya başvuruda bulunmak

şartları aranmaktadır.

İlgililerin müracaatının Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlarına girdiği tarihi takip eden günden itibaren isteğe bağlı sigortalılık başlatılmaktadır.

İsteğe bağlı sigorta primi olarak, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre belirlenen prime esas kazancın alt sınırı ile üst sınırı arasında olmak kaydıyla, sigortalı tarafından belirlenen prime esas aylık kazancın %32'si ödenir. Bunun %20'si malullük yaşlılık ve ölüm sigortaları, %12'si ise genel sağlık sigortası primidir. www.memurunyeri.com
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim