• BIST 90.051
  • Altın 214,346
  • Dolar 5,3527
  • Euro 6,0808
  • İstanbul : 5 °C
  • Ankara : -4 °C
  • İzmir : 1 °C
  • Bursa : -1 °C
  • Adana : 7 °C

MEMURUN NAKLEN ATANMASINDA ÖĞRENİM MAZERETİ ETKİLİ OLUR MU?

30.09.2018 09:41
MEMURUN NAKLEN ATANMASINDA ÖĞRENİM MAZERETİ ETKİLİ OLUR MU?
Devlet memurları, yükseköğrenim veya yüksek lisans ya da doktora eğitimi görmekte olduklarını sürüp yer değiştirmek isteyebilmektedirler.
Devlet memurları, yükseköğrenim veya yüksek lisans ya da doktora eğitimi gördükleri ya da göreceklerini gerekçe göstererek, ilgili eğitim kurumunun bulunduğu yere naklen atanmayı veya başka yere atanmadan bulundukları yerde kalmayı kurumlarından talep edebilmektedirler.

Öğrenim mazereti ile yer değişikliği veya bulunulan yerde kalma talepleri, ilgili kurumlarda farklı şekillerde karşılık bulabilmektedir.

Öğrenim mazeretiyle naklen atanma

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve bu Kanuna dayanılarak çıkarılmış olan “Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik”te, memurların yer değiştirme suretiyle naklen atanmasında hangi mazeretlerinin dikkate alınacağı belirlenmiş olup, bu mazeretler arasında öğrenim mazeretine ise yer verilmemiştir.

Öte yandan, yükseköğrenim veya yüksek lisans ya da doktora eğitimi gördüklerini ya da göreceklerini gerekçe göstererek yer değiştirme suretiyle naklen atanma (veya bulunduğu yerde kalmak) talebinde bulunan Devlet memurlarına da rastlanabilmektedir.

Ancak, memurların öğrenim mazeretine dayalı naklen atanma taleplerinin kurumları tarafından olumlu karşılanması gerekeceğine ilişkin herhangi genel bir düzenlemenin bulunmaması, talepler konusunda kurumlara ve/veya amirlere göre değişen uygulamalar ortaya çıkarabilmektedir.

Uygulamada durum

Öğrenim mazeretiyle naklen atanma talebinde bulunmaya ya da görev yapılan yerde kalmaya ilişkin taleplerin karşılanmasına ilişkin genel bir düzenlemenin bulunmaması, bu mazereti olan memurlar hakkında kurumları tarafından farklı uygulamalar yapılmasına neden olmaktadır. Öte yandan, bu konularda açılan davalarda verilen yargı kararları üzerine yapılan uygulamalar sonucunda da uygulamada memurlar arasında farklı durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Öğrenim mazeretiyle naklen başka yere atanmak ya da olduğu yerde kalmak isteyen memurlara;

-Bazı kurumlar ve/ veya amirler, takdir yetkilerini kullanarak gerekli kolaylığı sağlayabilmektedirler.

-Bazı kurumlar ve/veya amirler, gerekli müsaadeyi göstermemektedirler.

-Taleplerinin kurumları tarafından karşılanmaması üzerine açtıkları davaların bazılarında lehlerine sonuç çıkması üzerine gerekli kolaylık sağlanmaktadır.

Durumun böyle olması, mazereti aynı olan Devlet memurları arasında uygulama farklılıkları yaratmaktadır.

Bu itibarla, Devlet memurlarının eğitimlerini sürdürebilmelerinin ya da yeni veya üst eğitimler alabilmelerinin önünde bir engel oluşturan bu sorunun çözüme kavuşturulması ve ayrıca bu konuda kurumlar arasındaki uygulama farklılıklarının giderilerek memurlara eşit davranılmasının sağlanması için, Devlet memurlarının yer değiştirme suretiyle atanmasında dikkate alınan mazeretler arasına memurun öğrenim durumu mazeretinin de dahil edilmesi yönünde düzenleme yapılması gerektiğini memurunyeri.com olarak değerlendirmekteyiz.

Kaynak: memurunyeri.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim