• BIST 91.074
  • Altın 213,697
  • Dolar 5,3166
  • Euro 6,0534
  • İstanbul : 4 °C
  • Ankara : 7 °C
  • İzmir : 8 °C
  • Bursa : 6 °C
  • Adana : 12 °C

MUVAFAKAT VERME KONUSUNDA PERSONELE FARKLI DAVRANILIRSA NE OLUR?

31.08.2014 12:03
MUVAFAKAT VERME KONUSUNDA PERSONELE FARKLI DAVRANILIRSA NE OLUR?
Muvafakatleri istenen ve aynı durumda olan memurlardan bazılarına muvafakat verilirken bazılarına ise verilmemektedir.
Başka kurumlara naklen atanabilmeleri için muvafakatleri istenen Devlet memurlarından aynı şartlarda olanlara, muvafakat verilmesi konusunda kurumları tarafından farklı davranıldı da görülebilmektedir.

Kurumlararası naklen atanacak memurlar için, atamayı yapacak olan kurumun muvafakat talebi, memurların görevli olduğu kurum tarafından bazen reddedilebildiği gibi, bazen de aynı durumda olan personelden bazılarına muvafakat verilirken bazılarına verilmemektedir.

Aynı kurum tarafından aynı konumda olan personele daha önce muvafakat verilmişken, muvafakati istenen bir memur için çeşitli gerekçeler ileri sürülerek muvafakat verilmemesi üzerine açılan davalarda, Danıştay davacı lehine karar verebilmektedir.

Benzer bir dava; bir kurumda uzman yardımcısı iken başka bir kurumun uzman yardımcılığı sınavını kazanan ve bu kurum tarafından muvafakati istenen kişiye görev yaptığı kurum tarafından muvafakat verilmemesi üzerine açılmıştır.

Davaya bakan İdare Mahkemesi, davalı idarede göreve başlayan ve henüz meslekte bir yılını tamamlayan davacıya muvafakat vermemesinde kamu yararı ve hizmet gerekleri yönünden hukuka aykırılık bulunmadığı gerekçesiyle davayı reddetmiştir.

Temyiz aşamasında davaya bakan Danıştay 5. Dairesi ise;

-Kamu hizmetinin bütünlüğü ve devamlılığı ilkesi gereğince, kamu görevlilerinin özel koşullarına göre verimliliklerinin en yüksek olduğu ve hizmetlerinden en yüksek oranda yararlanılacak bir birimde çalıştırılmalarının kamu yararına uygun düşeceği,

-Muvafakat vermeyen ve bunu ihtiyaç gerekçesine dayandıran davalı idarenin davacı ile aynı durumda olan personele daha önce muvafakat vermiş olduğu,

-Davacının hizmetine duyulan ihtiyacın davalı kurum tarafından hukuken geçerli belgelerle ortaya konulamadığı

değerlendirmelerinde bulunarak, muvafakat verilmemesi işleminde hukuka uyarlık bulunmadığına ve davanın reddine dair İdare Mahkemesi kararında de hukuki isabet olmadığına karar vermiştir.

Söz konusu Karar için tıklayınız …www.memurunyeri.com
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim