• BIST 93.616
  • Altın 208,990
  • Dolar 5,3413
  • Euro 6,0898
  • İstanbul : 13 °C
  • Ankara : 8 °C
  • İzmir : 15 °C
  • Bursa : 13 °C
  • Adana : 13 °C

Memur ticari taksi ortağı olabilir mi ya da işletebilir mi? - AHMET ÜNLÜ

19.12.2016 08:42
Memur ticari taksi ortağı olabilir mi ya da işletebilir mi? - AHMET ÜNLÜ
Memur ticari taksi ortağı olabilir mi ya da işletebilir mi? - AHMET ÜNLÜ Ahmet ÜNLÜ - Yenişafak
Devlet memuruyum ve aile hekimi olarak görev yapıyorum. Babamın vefatıyla miras intikalinden gelen taksi plakasında 1/8 oranında payım var. Şu an taksi benle birlikte 3 kardeşin üzerine yapıldı. Kardeşlerim taksiyi işletecek, işlerin takibi için vekalet verdim. Memuriyet açısından durum nedir maaşımı etkiler mi?

Öncelikle aile hekimi olmanız nedeniyle 5258 sayılı Aile Hekimliği Kanunu'nda yer alan hükümlere göre hakkınızda 657 sayılı Kanun hükümlerinin uygulanması gerektiğini ifade etmek isteriz.

Buna göre, 657 sayılı Kanun'un Ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunma yasağı başlıklı 28'inci maddesinde; “Memurlar Türk Ticaret Kanunu'na göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite ortak olamazlar. (Görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları görevler hariç). Memurlar, mesleki faaliyette veya serbest meslek icrasında bulunmak üzere ofis, büro, muayenehane ve benzeri yerler açamaz; gerçek kişilere, özel hukuk tüzel kişilerine veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına ait herhangi bir iş yerinde veya vakıf yükseköğretim kurumlarında çalışamaz” hükmüne yer verilmiştir.

Bu hükme göre, vekaleten de olsa adınıza taksi işletmeciliği yaptırılması ticari kazanç getirici faaliyet kapsamındadır ve sizi esnaf kapsamına sokar. Kaldı ki bu faaliyetiniz nedeniyle vergi mükellefiyeti de tescil ettirdiğiniz anlaşılmaktadır. Anlaşıldığı kadarıyla süreç muhasebeciniz tarafından yapıldığı için konunun detayları hakkında çok fazla bilgiye sahip olmadığınız anlaşılmaktadır.

Ticari faaliyette bulunmanın disiplin boyutu

657 sayılı Kanun'un 125'inci maddesinde; Ticaret yapmak veya devlet memurlarına yasaklanan diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunmak fiili kademe ilerlemesinin durdurulması disiplin cezasını gerektirmektedir.

Önerimiz bilmeden yaptığınız bu iş nedeniyle bir an önce memur olmayan güvendiğiniz birine devir işlemlerini yapmanız ya da hissenizi satmanızdır. Aksi takdirde bu fiiliniz kurumunuzca öğrenilirse hakkınızda disiplin işlemi yapılması kaçınılmazdır. Dua ediniz de bu fiiliniz iki yıl içerisinde öğrenilmeden zamanaşımına uğrasın.

Veraseten elde edinilen mal varlığını beyan etmek zorunlu mudur?

Diğer bir durum da babanızın vefatıyla veraseten elde ettiğiniz ticari taksinin mal beyanında gösterilmesidir. Ümit ederiz ki veraseten elde ettiğiniz ticari taksiyi ek mal beyanında göstermişsinizdir.

Ek mal bildirimi, Mal Bildiriminde Bulunulması Hakkında Yönetmeliğin 10'uncu maddesinde düzenlenmiştir. Bu hükme göre; 3628 sayılı Kanun kapsamında sayılan görevlerde bulunanlar, kendileri, eşleri ve velayeti altındaki ergin olmayan yani onsekiz yaşını doldurmayan çocuklarının şahsi mal varlıklarında önemli bir değişiklik olduğunda, değişikliği izleyen bir ay içinde yeni edindikleri mal, hak, gelir, alacak ve borçlara münhasır olmak üzere ek mal bildirimi vermek zorundadırlar.

Mal varlığındaki “önemli değişiklik”, ilgili yönetmeliğin 8'inci maddesinde gösterilen (net aylıklarının beş katını aşan) mahiyet ve miktardaki malın iktisabı ile hak, alacak veya gelir sağlanması veya borçlanılması olarak ifade edilmiştir. Burada önemli olan husus; ek beyanname verilmesi için mal varlığındaki değişikliğin memurun net aylığının beş katını aşması gerekliliğidir. Diğer bir deyişle, memurun aldığı net aylık ek beyanname verip verilmeyeceğini belirleyecektir.

Örneğin, 2.500-TL net aylık alan bir memur 12.500-TL tutarında bir mal elde ettiği için ek beyanname vermek zorunda iken 5....

Haberin devamını okumak için tıklayınız.
Kaynak: Haber Kaynağı
Etiketler: ,
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim