• BIST 90.529
  • Altın 213,843
  • Dolar 5,3738
  • Euro 6,0725
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 4 °C
  • İzmir : 14 °C
  • Bursa : 8 °C
  • Adana : 12 °C

Memurlar Son 5 Ayda Neler kaybetti?

02.07.2014 10:45
Memurlar Son 5 Ayda Neler kaybetti?
Memurlar Son 5 Ayda Neler kaybetti?

Memurlar ve memur adaylarını yakından ilgilendiren düzenlemelerde son yıllarda çeşitli değişiklikler yapılırken, bu düzenlemeler arasında memurların sahip olduğu güvencelerin ortadan kaldırılması da yer alıyor.

Torba Yasa kapsamında , kamu çalışanlarının iş güvencesinin kaldırılması, memurların mali ve özlük haklarını olumsuz etkileyecek..

Burada, kamu personeli hakkında yapılan idari işlemlere karşı açılan davaların uygulama şekli yönüyle konu ele alınmış olup, kamu çalışanlarının mali ve özlük haklarını olumsuz etkileyen diğer düzenlemelere ise değinilmemiştir.

Bu çerçevede, kamu görevlileri hakkında tesis edilen atama, görevden alma, göreve son verme, naklen veya vekâleten atama, yer değiştirme, görev ve unvan değişikliği işlemleriyle ilgili olarak mahkemeler tarafından davacı lehine karar verildiği durumlarda kararın uygulanma şekli konusunda kısaca şunlar söylenebilir.

6 MART 2014 TARİHİNDEN ÖNCESİ DÖNEM

**Yürütmenin durdurulması kararı alınabiliyordu.

**Karar, idareye tebliğinden başlayarak 30 gün içerisinde uygulanıyordu.

**Dava konusu edilen kadro boş olsun ya da olmasın (kadro boşaltılarak) bu kadroya atama yapılması (uygulanması mümkün olmayacak haller hariç) ve mali haklarının bu kadro üzerinden ödenmesi, mahkeme kararının uygulandığı anlamına geliyordu

.

6 MART 2014 TARİHİNDEN GÜNÜMÜZE KADAR OLAN DÖNEM

**Yürütmenin durdurulması kararı alınabiliyor.

**Karar, idareye tebliğinden başlayarak 30 gün içerisinde uygulanıyor.

**Dava konusu edilen kadronun boş olması durumunda bu kadroya atama yapmak suretiyle; kadronun boş olmaması durumunda ise ilgili kamu görevlisinin aynı kurumda kazanılmış hak aylık derecesine uygun başka bir kadroya atanması mahkeme kararının uygulandığı anlamına geliyor.

**Başka bir kadroya atamada, eski kadro ile atama yapılan yeni kadro arasında mali haklar bakımından bir fark bulunması durumunda, aradaki fark, bu farklılık giderilinceye kadar tazminat olarak ödeniyor.

TBMM’DE GÖRÜŞÜLMEKTE OLAN KANUN TASARISI YASALAŞIRSA

**Yürütmenin durdurulması kararı verilemeyecek.

**Karar, idareye tebliğinden başlayarak 2 yıl içerisinde uygulanacak.

-Dava konusu edilmiş olan kadro boş olsa bile bu kadroya atama yapılmayacak, ilgili kamu görevlisinin aynı veya başka bir kurumda kazanılmış hak aylık derecesine uygun başka bir kadroya atanması, mahkeme kararının uygulandığı anlamına gelecek.

-Eski kadro ile atama yapılan yeni kadro arasında mali haklar bakımından bir fark bulunsa bile aradaki fark ödenmeyecek.

TBMM GÜNDEMİNDEKİ TASARININ İLGİLİ MADDESİ

Mecliste görüşülmekte olan torba Kanun Tasarısında yer alan ve kamu çalışanlarını yakından ilgilendiren düzenlemenin alt komisyondan gelen hali şu şekilde:

MADDE 82 – 6/1/1982 tarihli ve 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 28 inci maddesinin (1) numaralı fıkrasının üçüncü ve dördüncü cümleleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve fıkraya aşağıdaki cümle eklenmiştir.

“Ancak, kamu görevlileri hakkında tesis edilen atama, görevden alma, göreve son verme, naklen veya vekaleten atama, yer değiştirme, görev ve unvan değişikliği işlemleriyle ilgili olarak verilen iptal ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin mahkeme kararlarının gereği iki yıl içinde; ilgilinin kazanılmış hak aylık derecesine uygun başka bir kadroya atanması suretiyle yerine getirilir.

“Kamu görevlileri hakkında yapılan bu tür idari tasarruflar; telafisi güç veya imkansız zararlar doğurmaz.”

“Kamu görevlileri hakkında tesis edilen atama, görevden alma, göreve son verme, naklen veya vekaleten atama, yer değiştirme, görev ve unvan değişikliği işlemleriyle ilgili olarak verilen iptal ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin mahkeme kararlarının gereğini yerine getirmeyen kamu görevlisi hakkında ceza soruşturması ve kovuşturması yapılamaz; ancak disiplin hükümleri saklıdır.”

Kaynak: memurunyeri.com

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
mahdur 657/4celi
01 Mayıs 2016 Pazar 12:37
12:37
2005 yılı itibarıyla sözleşme gereği 10 ay çalışıp 2 ay işten çıkartılan ve maaşları ve sigortaları ödenmiyen 23 bin 657/4celer 10 yıl içinde 32 milyar hak kaybına uğramışlardır çaresiz kalanlar bankaya koşmuşlar kredi kullanmak zorunda kalmışlardır 32 milyar karşılığında 60 ay borçlanıp 17 milyar faaiz batağına girmişler toplam 47 milyar borlanmış olup şu anda 40 taksidlerini ödemekte olup 20 ay daha ödemekte oldukları borçları bulunmaktadır eğer 12 ay çalışmış olsalardı bu borları olmıyacaktı ve zor şartlar yüzünden 21 kişi 4celi işçiler intihar etmişlerdir geç gelen adalet bu olsa gerek allah yar ve yardımcımız olsun..yorum yüce türk milletinin...
176.43.145.154
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim