• BIST 90.051
  • Altın 214,125
  • Dolar 5,3527
  • Euro 6,0808
  • İstanbul : 4 °C
  • Ankara : 2 °C
  • İzmir : 8 °C
  • Bursa : 2 °C
  • Adana : 11 °C

Okul Yöneticiliği Mülakatları

29.09.2014 17:40
Okul Yöneticiliği Mülakatları
​10 Haziran 2014 Tarihli Millî Eğitim Bakanlığı’na Bağlı Eğitim KurumlarıYöneticilerinin Görevlendirilmelerineİlişkin Yönetmelik kapsamında tüm okullara okul yöneticisi /müdürü görevlendirmeleri devam ediyor.

1.Aşama: Müdürlük görev süresinin aynı eğitim kurumuna uzatılması. (Tamamlandı)

2.Aşama: Müdürlük görev süresinin başka eğitim kurumuna uzatılması.(Tamamlandı)

3.Aşama: İlk defa veya yeniden görevlendirme. (Süreç devam ediyor)

Değerlendirme İşlemleri Sürüyor

İlk defa ve yeniden görevlendirme başvuruları tamamlandı. İllerde oluşturulan komisyonlar tarafından başvurular değerlendiriliyor. Boş eğitim müdürlüğü sayısının 3 katı kadar aday sözlü sınava alınacak.

MADDE 19(1) İlk defa ve yeniden müdür olarak görevlendirilmek üzere başvuruda bulunanlar, Ek-2’de yer alan Form üzerinden değerlendirme komisyonu tarafından değerlendirilecek. Değerlendirme sonucunda oluşan puan sıralamasına göre en yüksek puan alandan başlamak üzere, boş eğitim kurumu müdürlüğü sayısının üç katı aday sözlü sınava alınacak. Son sıradaki adayla aynı puana sahip olan adaylar da sözlü sınava alınacak.

Müdürlük Görevlendirmeleri Nasıl Yapılacak?

Okullara müdür görevlendirmeleri 22. maddeye göre yapılacak.

MADDE 22(1) Sözlü sınavda başarılı olan adayların görevlendirmeye ana puanları; Ek-2’de yer alan Form üzerinden aldıkları puanın yüzde ellisi ile sözlü sınavdan aldıkları puanının yüzde ellisinin toplamı üzerinden belirlenecek.

(2) Bu maddenin birinci fıkrasına göre belirlenen puanlara; 10’uncu maddenin beşinci fıkrasında belirtilen alanlarda görev yapmakta olanlardan aynı fıkrada bu alanlarda görev yapanlar için istisna olarak belirtilen eğitim kurumlarında görevlendirilme isteğinde bulunanlar için bu eğitim kurumları ile sınırlı olmak üzere iki puan, aynı maddenin altıncı fıkrasında belirtilen eğitim kurumlarında görevlendirilme isteğinde bulunan kadın adaylar için bu eğitim kurumları ile sınırlı olmak üzere üç puan, kurucu müdür olarak görev yaptıkları eğitim kurumlarında görevlendirilme isteğinde bulunanlar için bu eğitim kurumları ile sınırlı olmak üzere beş puan ilave edilecek.

(3) Sözlü sınavda 70 ve üzerinde puan alanlar, bu maddenin birinci ve ikinci fıkralarına göre hesaplanan puan üstünlüğüne göre tercihleri de dikkate alınarak il millî eğitim müdürünün teklifi üzerine valinin onayı ile müdür olarak görevlendirilecek.

EK-2 ve EK 3’ün Önemi.!

Birinci Eleme EK-2 Değerlendirmesi: İlk defa ve yeniden müdür olarak görevlendirilmek üzere başvuruda bulunanlar, Ek-2’de yer alan Form üzerinden değerlendirme komisyonu tarafından değerlendirildikten sonra 3 katı aday arasına girmeye hak kazananlar belli olacaktır. Ek-2’de eğitimler, ödüller, cezalar, hizmetlere göre toplam puan oluşacaktır.

İkinci Eleme EK-3 Sözlü Sınav Değerlendirmesi: Sözlü sınavın müdürlük görevlendirmelerindeki ağırlığı % 50 olacaktır. Ancak sözlü sınavda 70 puan ve üzerinde alanlar müdür olabilecek.

a) Mevzuat ( 50 Puan)

b) Analitik düşünme ve analiz yapabilme kabiliyeti (10 Puan)

c) Temsil kabiliyeti ve liyakat düzeyi (10 Puan)

ç) Muhakeme gücü ve kavrayış düzeyi (10 Puan)

d) İletişim becerileri, özgüveni ve ikna kabiliyeti (10 Puan)

e) Genel kültür (10 Puan)

YORUM: Müdürlük görevlendirmelerinde EK -2 ve EK-3’ün % 50’si alınarak görevlendirmeler yapılacaktır. Sözlü sınavdan 70 puanın altında kalanlar başarısız sayılacaktır. EK-2 ve EK-3’ün üst puan dilimlerini karşılaştırdığımızda müdür görevlendirmelerinde sözlü sınavın belirleyici olacağı açıktır. İllerdeki sözlü sınav komisyonlarının değerlendirmeleri önem arz etmektedir.

Örnek: Bingöl MEM, sözlü sınava girecek okul müdürü adaylarını açıkladı. 264 kişinin olduğu listede EK 2 değerlendirmesine göre en yüksek puan 15,65 iken en düşük puan 4,69’dur. Yani listenin 1. sırasındaki kişinin de 264. sıradaki kişinin müdür olma şansları vardır.

Bazı Öğretmenler Doğrudan Sözlü Sınava Alınacak.!

2011 yılı Ekim ayında yapılan eğitim kurumu müdürlüğü seçme sınavında başarılı olanlardan sınav sonucuna göre müdürlüğe görevlendirilmesi yapılmamış olup müdürlüğe görevlendirmek üzere başvuruda bulunanlar, bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten sonra yapılacak ilk görevlendirme ile sınırlı olmak üzere, başka bir şart aranmaksızın ve değerlendirmeye tabi tutulmaksızın doğrudan sözlü sınava alınacaktır. Bunlardan sözlü sınavda başarılı olanların görevlendirmeye ana puanları, Ek-2’de yer alan Form üzerinden yapılacak değerlendirme sonucunda alacakları puan da dikkate alınarak 22’nci maddeye göre belirlenecek.

YORUM: Okul müdürlüğü görevlendirmeleri Kasım ayında , Başmüdür yardımcılığı ve müdür yardımcılığı görevlendirmeleri Aralık ayında sonuçlanacaktır. Okullarda 2014-2015 eğitim-öğretim yılı başladı, birçok okulun tek gündem maddesi okul yöneticiliği görevlendirmeleridir. Okul yöneticileri ,öğretmenler, öğrenciler bu sürecin bir an önce tamamlanmasını istiyor. Müdürlüğü düşen öğretmenler, tekrar müdür olmak isteyenler, müdürlüğünü korumak isteyen yöneticiler, başmüdür yardımcılığı hedefleyenler, müdür yardımcısı olup olmama konusunda kararsızlık yaşayanlar, okul seçme derdine düşmüş yeni yönetici adayları, sendikal faaliyetlerle etkin olmak isteyen gruplar, norm fazlası durumuna düşen yöneticiler, il ve ilçe dışına görevlendirilmek istemeyen yöneticiler, İl Milli Eğitim Müdürlüklerine ve ilçe müdürlüklerine ulaşan talepler …Yıl sonuna kadar okullarda yöneticilik konuşulacak. Herkes için hayırlısı olmasını temenni ediyoruz.

www.gazetekamu.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
kekiku
04 Ekim 2014 Cumartesi 17:02
17:02
hahahaha
207.244.77.22
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim