• BIST 89.900
  • Altın 214,587
  • Dolar 5,3868
  • Euro 6,0807
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 5 °C
  • İzmir : 14 °C
  • Bursa : 7 °C
  • Adana : 14 °C

Özel okullara puan sistemiyle teşvik

13.08.2014 08:14
Özel okullara puan sistemiyle teşvik
Devlet, özel okula gidecek öğrencilere başarı puanı, ailenin geliri, anne ve babanın sağ olup olmadığı gibi kriterlerle belirlenecek puana göre destek sağlayacak. Tavan, yıllık 3 bin 500 TL
YAŞAR ÖZAY

MEB'nın (MEB) Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek özel okullarda okuyacak öğrencilere vereceği desteğin ayrıntıları netleşti. 2014-2015 eğitim öğretim yılı için devlet 250 bin öğrenciye toplam 1 milyar TL destek sağlayacak. Eğitim ve öğretim desteği; yörenin kalkınmada öncelik derecesi ve gelişmişlik durumu, öğrencinin ailesinin gelir düzeyi, eğitim bölgesinin öğrenci sayısı, desteklenen öğrenci ve öğrencinin gideceği okulun başarı seviyeleri ile öncelikli öğrenciler gibi ölçütler ayrı ayrı veya beraber dikkate alınarak belirlenecek. Her bir kritere belli bir puan verilecek. Devlet okulundan özel okullara geçen öğrencilere bu puanların toplamına göre 3 bin 500 TL'ye kadar destek verilecek.

Düzenlemenin detayları şöyle:

Destekten, asgari öğrenci sayısını kaydetmiş olan özel okulların boş kalan kontenjanlarına kayıt olacak öğrenciler yararlanabilecek.

Okul öncesi ve ilkokullarda 50'şer bin, ortaokullarda 75 bin, liselerde ise 75 bin öğrenci yararlanacak.

Dershaneden özel okula dönüşecek olan temel liselerde ise öğrenci başına yıllık 3 bin lira ödenecek.

Destek almak isteyen özel okullar Özel Öğretim Kurumları Modülü üzerinden başvuru yapacak.

Okul öncesi eğitim kurumlarındaki 48-66 aylık olan öğrencilerin velileri Bakanlık bilgi işlem sistemi üzerinden başvuru yapabilecekler. İlkokul, ortaokul ve liselerde okuyan öğrencilerle azınlık okullarında okuyan öğrencilerin velileri ise e-Okul üzerinden kendi okul müdürlüklerine başvuru yapabilecek.

8 Ağustos'ta başlayan başvurular 18 Ağustos'ta sona erecek. Dönüşüm programına kabul edilen özel okulların başvuruları ise bu ay sonu alınacak.

6 KRİTERLİ PUAN SİSTEMİ

Başvuru yapan veliler 6 soruluk bir form dolduracaklar.

İlk soru, 2 ve 12. sınıf aralığında olan öğrenciler için geçerli olacak. Bir sene önceki başarı durumuna göre puan verilecek. Başarı durumu pekiyi ise 15; iyi ise 10; orta ise 5 puan kazanacak.

İkinci bölümde anne babanın hayatta olup olmadığı sorulacak. Devletin himayesindeki çocuklar için 60, koruyucu ailede olanlar için 30 puan verilecek. Anne babası ölenlere 10; biri yaşıyorsa 5 puan yazılacak. Engelli olanlar için 5 puan ilave edilecek.

Destek verilecek öğrenci sayılarının hesaplanmasında, illerin bulundukları kalkınmada öncelikli yöre durumuna göre katsayı hesabı yapılacak. Kalkınmada öncelikli 1 ve 2'nci bölgede bulunan öğrenci sayısı belirlenirken 0,95; 3 ve 4'üncü bölgede bulunanlar 1,00; 5'inci bölgede bulunanlar 1,20; 6'ncı bölgede bulunanlar 1,30 katsayı puanıyla çarpılacak.

HER YIL YENİDEN

Destek alan öğrencilerin durumu da her sene yeniden gözden geçirilecek.

'DESTEK KAPSAMI GENİŞLEMELİ'

Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) Başkanı İbrahim Taşel, eğitim desteğinin, şu anda sadece devlet okullarından özel okula geçmek isteyen öğrenciler için geçerli olduğunu, ancak velilerin hali hazırda özel okullarda okuyan öğrencilere de verilmesini talep ettiğini söyledi. Taşel şunları kaydetti: "Destek, önemli bir adım. Dünya'daki bütün gelişmiş ülkeler bu tür katkılar yapıyor. Ancak velilerden gelen talep, uygulamanın özel okullara halen devam eden öğrencilere de yapılması. Sonraki adımda bunun da gerçekleşeceğine inanıyoruz."Sabah
Kaynak: Haber Kaynağı
Etiketler: , , ,
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim