• BIST 91.657
  • Altın 214,420
  • Dolar 5,3572
  • Euro 6,0667
  • İstanbul : 5 °C
  • Ankara : 2 °C
  • İzmir : 9 °C
  • Bursa : 5 °C
  • Adana : 14 °C

PASAPORT HAKKINDAN YARARLANACAKLARIN KAPSAMI DEĞİŞİYOR

30.07.2014 08:47
PASAPORT HAKKINDAN YARARLANACAKLARIN KAPSAMI DEĞİŞİYOR
Emekli belediye başkanlarının yeşil pasaport alabilmesi ve din hizmetleri koordinatörlerinin diplomatik pasaport kullanabilmesi imkanı getiriliyor.
Torba Kanun Tasarısı, emekli belediye başkanlarının hususi damgalı pasaport alabilmesine ve din hizmetleri koordinatörlerinin diplomatik pasaport kullanabilmesine imkan tanıyan düzenlemeler de içeriyor.

İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının TBMM Genel Kurulunda henüz görüşülmeyen maddeleri arasında, 5682 sayılı Pasaport Kanununun bazı maddelerinde değişiklik öngören hükümler de yer alıyor.

Kanun Tasarısındaki ilgili düzenlemelerin kabul edilmesi durumunda;

**Türkiye Cumhuriyeti dış temsilcilikleri nezdinde görevlendirilenlere verilen “Diplomatik pasaport”, artık din hizmetleri koordinatörlerine de verilebilecek.

Din hizmetleri koordinatörlerinin sıfat veya vazifeleri devam ettiği sürece, eşleri de diplomatik pasaport kullanabilecek. Ayrıca, diplomatik pasaport almalarını gerektiren sıfat veya vazifeleri devam ettiği sürece bu kişilerin yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan öğrenimi devam eden çocuklarına 25 yaşını tamamlayıncaya kadar; yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan aynı zamanda bedensel, zihinsel veya ruhsal engellerinden en az biri nedeniyle sürekli bakıma muhtaç durumda olduğu resmi sağlık kurumlarının düzenlediği sağlık kurulu raporu ile çocuklarına ise yaş şartı aranmaksızın hususi damgalı pasaport verilebilecek.

**Birinci derece kadro ile emekliliğe hak kazanmış olan belediye başkanları, hususi damgalı pasaport (yeşil pasaport) alabilecek.

Bu şekilde yeşil pasaport alabilecek olan emekli belediye başkanlarının eşlerine de yeşil pasaport verilebilecek. Yeşil pasaport almaya hakkı bulunduğu sırada vefat eden emekli belediye başkanlarının dul eşleri de (yeniden evlenmemiş ise) yeşil pasaport kullanabilecek.

Emekli belediye başkanlarından yeşil pasaport alma hakkı olanların, yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan öğrenimi devam eden çocuklarına 25 yaşını tamamlayıncaya kadar; yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan, aynı zamanda bedensel, zihinsel veya ruhsal engellerinden en az biri nedeniyle sürekli bakıma muhtaç durumda olduğu resmi sağlık kurumlarının düzenlediği sağlık kurulu raporu ile belgelenen çocuklarına ise yaş şartı aranmaksızın hususi damgalı pasaport verilebilecek.

Öte yandan, halen belediye başkanları görevleri süresince hususi damgalı pasaport kullanabilmekte, emekli olduklarında ise (başka görevlerinden dolayı yararlananlar hariç) bu haktan yararlanamamaktadırlar.

Kanun Tasarısının ilgili maddeleri

MADDE 88- 15/7/1950 tarihli ve 5682 sayılı Pasaport Kanununun 13 üncü maddesinin üçüncü fıkrasına "ataşelere ve muavinlerine," ibaresinden sonra gelmek üzere "din hizmetleri koordinatörlerine," ibaresi eklenmiştir.

MADDE 89- 5682 sayılı Kanunun 14 üncü maddesinin (A) bendinde yer alan "kamu görevlilerine" ibaresi "kamu görevlileri ile birinci derece kadro ile emekliliğe hak kazanmış olan belediye başkanlarına" şeklinde değiştirilmiştirwww.memurunyeri.com
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim