• BIST 90.529
  • Altın 213,679
  • Dolar 5,3738
  • Euro 6,0725
  • İstanbul : 12 °C
  • Ankara : 6 °C
  • İzmir : 14 °C
  • Bursa : 9 °C
  • Adana : 11 °C

SH VE TH PERSONELİNİN EK TAZMİNATI NE ZAMAN KESİLİR?

06.08.2014 08:29
SH VE TH PERSONELİNİN EK TAZMİNATI NE ZAMAN KESİLİR?
Kalkınmada öncelikli yerlerde Teknik Hizmetler veya Sağlık Hizmetleri sınıfında görevli memurlara ödenen ek tazminat bazı durumlarda kesilmektedir.
Kamu kurum ve kuruluşlarının kalkınmada öncelikli yörelerdeki teşkilatlarında görev yapan memurlardan Teknik Hizmetler ve Sağlık Hizmetleri sınıflarına dahil kadrolarda bulunanlara ödenen ek özel hizmet tazminatı bazı durumlarda kesilmektedir.

Ek özel hizmet tazminatı

Kalkınmada öncelikli yörelerde görev yapan bazı personele, her ay aylıklarıyla birlikte, görev yapmakta oldukları yer için belirlenmiş olan oranlarda ek özel hizmet tazminatı da ödenmektedir.

Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatları düzenleyen Bakanlar Kurulu Kararıyla, kalkınmada öncelikli yerler 7 bölgeye ayrılmış ve bu bölgelerdeki yerleşim yerlerine sürekli görevle atanan Teknik Hizmetler ve Sağlık Hizmetleri sınıflarına dahil personele, buralarda fiilen çalıştıkları süreler için, ilgili bölge için belirlenmiş ek özel hizmet tazminatı oranında ek özel hizmet tazminatı ödenmesi öngörülmüştür.

Teknik Hizmetler ve Sağlık Hizmetleri sınıflarında bulunan personelin yararlanabildiği bu tazminatın oranı; memurların hizmet sınıflarına, kadro unvanlarına, aylık derecelerine, eğitim durumlarına ve görev yapacakları bölgenin derecesine göre farklı belirlenmiştir. Sağlık Hizmetleri Sınıfı personelinin ek özel hizmet tazminatına ilişkin ayrıntılı bilgilere buradan; Teknik Hizmetler Sınıfı personelinin ek özel hizmet tazminatına ilişkin ayrıntılı bilgilere ise buradan ulaşabilirsiniz.

Tazminatın kesileceği haller

Ek özel hizmet tazminatı ödenecekler kapsamında bulunan Devlet memurlarına, bazı süreler için bu tazminat ödenmemektedir. Buna göre;

**Mazeret izni süreleri için,

**Mehil müddeti süreleri için,

**Geçici görevlendirme veya hizmet içi eğitim, seminer, kurs ve benzeri sebeplerle kalkınmada öncelikli yerler dışına 10 günden fazla bir süre çıkmış olanlara, fazla olan süreler için,

**Geçici görevlendirme veya hizmet içi eğitim, seminer, kurs ve benzeri sebeplerle kalkınmada öncelikli yerler dışına 10 günden az süreyle çıkılmış olmasına rağmen, bu sürelerin toplamının bir takvim yılında 30 günü aşması halinde, aşan süreler için,

**Hastalık izni süreleri için (görev sırasında veya görevden dolayı oluşan hastalık veya kaza halleri hariç),

**Yurt dışı geçici görev süreleri için,

**Görevden uzaklaştırılma, açığa alınma, gözaltına alınma ve tutuklanma süreleri için 

ek özel hizmet tazminatı ödenmez.

Vekalet ve geçici görev hallerinde tazminatın ödenmesi

Ek özel hizmet tazminatından yararlanmakta iken, kalkınmada öncelikli başka bir yere geçici görevle gönderilenlere, geçici görevin kesintisiz olarak 15 günü aşması ya da bir takvim yılı içerisinde kesintili olarak toplam 3 ayı aşması durumunda, aşan süreler için ilgililerin geçici görevli oldukları yer için belirlenen oranlar esas alınarak tazminat ödemesi yapılır. 3 aylık süre hesabına, 3 güne kadar olan geçici görevlendirmeler dahil edilmez.

Asıl görev yerinden dolayı ek özel hizmet tazminatı alamayan Devlet memurlarına, kalkınmada öncelikli yerlere vekaleten atananları veya buralarda geçici görevlendirilmeleri durumunda da ek özel hizmet tazminatı ödenmez.www.memurunyeri.com
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim