• BIST 91.445
  • Altın 211,245
  • Dolar 5,4563
  • Euro 6,1401
  • İstanbul : 13 °C
  • Ankara : 5 °C
  • İzmir : 17 °C
  • Bursa : 10 °C
  • Adana : 14 °C

SOSYAL DENGE TAZMİNATININ AYLIK MİKTARI NE KADAR OLDU?

19.01.2017 09:03
SOSYAL DENGE TAZMİNATININ AYLIK MİKTARI NE KADAR OLDU?
Bazı kamu kurumlarında görev yapan personele, aylık maaşlarının dışında her ay “sosyal denge tazminatı” ödenmektedir.

Bazı kamu kurumlarında görev yapan personele, aylık maaşlarının dışında her ay “sosyal denge tazminatı” da ödenmektedir.

Sosyal denge tazminatından yararlananların aylık gelirleri, diğer kurumlardaki emsal personele göre daha fazla olmaktadır.

Ödenen sosyal denge tazminatının tavan tutarı “en yüksek devlet memuru aylığı” esas alınarak belirlendiğinden, bu aylığın miktarındaki artış sosyal denge tazminatı miktarını da artırmaktadır. 

Sosyal Denge Tazminatı

Sosyal denge tazminatı sözleşmesi imzalanmış olan il özel idareleri ile belediyeler ve bağlı kuruluşlarında görevli kamu çalışanlarına (memur, 4/B, 4/C) Sosyal Denge Tazminatı ödenebilmektedir.

Kamu çalışanlarına ödenecek Sosyal Denge Tazminatının aylık miktarı, toplu sözleşmede belirtilen tavanı geçmemek şartıyla, ilgili belediye veya il özel idaresi ile bu yerlerdeki en çok üyeye sahip kamu görevlileri sendikası arasında yapılan sözleşmeyle belirlenmektedir.

2017 yılının ilk altı ayında sosyal denge tazminatı

2015 yılında imzalanan toplu sözleşmeye göre, sosyal denge tazminatı sözleşmesi imzalanmış mahalli idarelerde görev yapan kamu çalışanlarına 2017 yılında ödenebilecek sosyal denge tazminatı aylık tavan tutarı en yüksek Devlet memuru aylığının (ek gösterge dahil) %100’ü kadar olacak.

2017 yılının ilk altı ayı için geçerli olan aylık katsayısına göre, en yüksek devlet memuru aylığının brüt tutarı “912,55 TL”dir.

Sosyal denge tazminatı ödemelerinden gelir ve damga vergisi kesintisi yapıldığından, %15 oranında gelir vergisi uygulandığında bu tazminatın aylık net miktarı en çok “768,74 TL” olacaktır.

Ancak, sosyal denge tazminatı ödemesine benzer bir ödemenin diğer kurumlarda çalışanlara yapılmıyor olmasının, aynı unvanlardaki kamu çalışanları arasında eşit olmayan ücret uygulaması yarattığından, benzer ödemelerin diğer kurumlarda çalışanlar için de getirilmesinin daha uygun olacağını düşünmekteyiz.

Kaynak: memurunyeri.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
samle
20 Ocak 2017 Cuma 08:34
08:34
657 sayılı devlet memur uyarı cezası aldığında sosyal denge tazminatı kesilebilir mi ?
212.156.72.122
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim