• BIST 91.387
  • Altın 213,851
  • Dolar 5,3390
  • Euro 6,0627
  • İstanbul : 7 °C
  • Ankara : 0 °C
  • İzmir : 7 °C
  • Bursa : 5 °C
  • Adana : 8 °C

ŞUBE MÜDÜRÜ ATAMALARI İPTAL EDİLECEK VE YENİ ATAMALAR

16.07.2014 21:54
ŞUBE MÜDÜRÜ ATAMALARI  İPTAL EDİLECEK  VE YENİ ATAMALAR
MEB artık şube müdürü atamalarını yargı kararı gereği iptal ediyor fakat yeniden atamaları yaparken bazı hususları göz önünde bulundurması gerekiyor…Sedat
  

  Danıştay 5. Dairesi ; Kamu “Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmeliğin 9. maddesi ile aynı Yönetmeliğe "Başarı sıralaması" başlığı ile eklenen 12/B maddesinin 1. fıkrası hükmünde geçen "sözlü sınav" ibaresinin Yürütmesi durudurulmuştu.Hemen akabinde ise Danıştay 2. Dairesi MEB Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmeliğin 21. maddesinin 1. Fıkrasındaki sözlü puana göre atanmaya dayanak olan maddenin yürütmesini durdurmuştu. Bu yargı kararları doğrultusunda 17 Nisan 2014 tarihinde şube müdürü olarak atanan 1709 kişinin atama sonuçlarının iptal edilmesi gerekiyordu.Herşeye rağmen Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı hazırlanıp meclis alt komisyonlarda görüşülmüştü.Bu tasarıya göre yargı kararlarına rağmen şube müdürü atamalarının iptal edilemeyeceği algısı oluşmuştu.Mebpersonel.com olarak bu konuyu “Şube Müdürü Kanunu” ve Yargı Kararları İlişkisi haberinde detaylıca incelemiştik.

 

“Şube Müdürü Kanunu” ve Yargı Kararları İlişkisi haberi için tıklayınız…

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ise Ekim ayına kaldığı için şube müdürlerinin atamalarını geriye dönük olarak iptal edilmeyeceği algısını oluşturan madde ise otomatikman daha çıkmadan kadük olmuş oldu ve Danıştay 2. Dairesinin tebliğine göre Şube müdürlerinin atamalarını iptal etmesi için verilen sürenin sonuna gelindi.

Danıştay kararı sonucu;

1) Şube müdürlerinin sözlü mülakat puanlarına dayalı olarak atanmasına dayanak olan MEB Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği Ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmeliğin 21(1) maddesinin yürütmesi durdurulduğu için gerekli hukuki süreçler ile beraber ilk işlem olarak Şube müdürü atamaları iptal edilecek.

2)Danıştay 5. Ve 2. Dairesinin verdiği YD kararları’na göre şube müdürlerinin atanmasına dayanak olacak yeni bir madde hazırlanacak.Bu madde hazırlanırken 2. Danıştay dairesinin bahsettiği hususlar dikkate alınarak sözlü mülakatın belirleyici olmadığı objektif bir atama şekline olanak sağlayan madde oluşturulmalı

 

    Burada asıl soru şu ; Yeniden yapılacak yönetmelik değişikliğini nasıl yapacak ve hangi kısaslara göre atamalar yapılacak.Danıştay kararlarını incelediğimizde;

·         **Şube müdürü atamalarının sadece sözlü puana dayalı başarı sıralamalarına göre yapılamaz.

·        ** Atamalarda sözlü mülakat puanlarının yazılı puanlarının önüne geçmemesi gerekiyor.

 

  Mülakata dayalı Sözlü puanların içinde olduğu yeni bir değerlendirme atamaları yapmak yeni bir kaos oluşturabilir çünkü şube müdürlerine uygulanmış mülakatlara birçok dava açıldı ki dava sonuçları atamaları etkileyecektir.Sözlü mülakatları da iptal edilebilir,zira yazılı puanları düşük olmasına rağmen sözlü mülakat puanlarından fazla alanlar soru işareti olarak akıllarda kaldığı için yargı yapılan mülakatlardan sesli ve görüntülü kayıtları istemektedir.Fakat mülakatların yapıldığı sıra herhangi bir kayıt alınmadığı için yargının kararı da bundan etkilenebilir.Yani sözlü mülakatlarının yapılmasına dair açılmış danıştay düzeyindeki kararları incelediğimizde ; sözlü sınavlarda, komisyon üyelerinin her biri tarafından değerlendirme yapılarak tutanağa bağlanmış soruların ve yanıtların neler olduğunun ortaya konulması, ayrıca verilen yanıtların teknolojik imkanlardan yararlanılarak sesli ve görüntülü kayıt altına alınması gerektiği hakkında karar verildiğini görmekteyiz.MEB tarafından yapılan mülakatlarda ise sesli ve görüntülü teknolojik kayıt alınmadığını da düşündüğümüzde mülakat kararlarında da YD kararı verilmesi tehlikesinin düşünülmesinin gerekliliği fikrindeyiz.

 

Bu yüzden ;

      1.    Sesli ve görüntülü kayıt alınmayan mülakatlara açılmış davalara göre MEB Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmeliğin 21. Maddesine atama hükmü eklenmelidir

       2.    Bu yargı kararları beklenemeden sözlü+yazılı puanların birlikte değerlendirildiği atamaların yapılması açılan davaların karara bağlanması ile beraber yeniden iptal edilme ihtimalini doğurabilir.

       3.    Eğer sözlü mülakatların değerlendirmelerde kısas olarak belirlenmesinde ısrar edilecekse:Sesli ve görüntülü kayıtlar yargıya kanıt olarak verilemeyeceği bence  şubat 2014 ayında yapılan mülakatlar iptal edilip sesli ve görüntülüm kayıtların alındığı yeni mülakat değerlendirmeleri yapılmalı.Daha sonradan oluşabilecek kaos daha oluşmadan engellenmiş olur,çünkü şube müdürü atamalarındaki belirsizlikler ne kadar uzadıkça eğitime zarar verecektir.Bir an evvel hiçbir sorun teşkil etmeyen şube müdürü atamalarının sonlandırılması gerekir.

      4.    Diğer bir atama şekli  ise Milli Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme sınavında 70 ve daha üstü puan alan 5.913 kişinin yazılı puanına göre tercihleri alınarak atamalarının yapılması.

      5.    Son olarak 13 sene önce olduğu gibi Milli Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme sınavında 70 ve daha üstü puan alan 5.913 kişinin hem oryantasyonu için hemde tecrübeleri için Türkiye’nin belirli merkezlerinde mesleki bilgi ve tecrübelerinin verileceği seminerlerin verilmesi ve seminerler sonunda ise tekrar yapılacak yazılı sınavlara dayalı atamalarının yapılması.

 

 Saygılar

 

Sedat  DEGER /   Eğitimci     Yazar

https://twitter.com/sedatdeger09

Mebpersonel.Com   Kaynak: mebpersonel.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim