• BIST 98.662
  • Altın 227,761
  • Dolar 5,7525
  • Euro 6,6669
  • İstanbul : 20 °C
  • Ankara : 25 °C
  • İzmir : 25 °C
  • Bursa : 22 °C
  • Adana : 31 °C

Sözleşmeli personel alımında tek yerleştirme olmalı!

11.05.2018 16:46
Sözleşmeli personel alımında tek yerleştirme olmalı!
KPSS puanları sözleşmeli pozisyonları tercih edecek olan adaylar, tek tercih uygulamasına geçilmesini istiyor.

KPSS İLE SÖZLEŞMELİ PERSONEL ALIMINDA TEK YERLEŞTİRME OLMALI

Son dönemde, bütçe kanunlarındaki sınırlı sayıdaki atama izinlerinden dolayı, kamu kurumları memur alımı değil sözleşmeli personel alımına çıkmaktadır.

Sözleşmeli personel alımı, Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin esaslar kapsamında ilan edilmektedir.

Bu esasların Ek1. maddesi şu şekildedir:

"Sözleşmeli personelin, hizmet sözleşmesi esaslarına aykırı hareket etmesi nedeniyle kurumlarınca sözleşmesinin feshedilmesi veya sözleşme dönemi içinde sözleşmeyi tek taraflı feshetmesi halinde, fesih tarihinden itibaren bir sene geçmedikçe kamu kurum ve kuruluşlarının sözleşmeli personel pozisyonlarında yeniden istihdam edilemez.

Sözleşmesini;

a) Kısmi zamanlı veya proje süresi ile sınırlı çalışanlardan,

b) Ek 4 üncü madde çerçevesinde unvan değişikliği yapanlardan,

c) Eş veya sağlık durumu nedeniyle yer değişikliği talebinde bulunmakla beraber; geçiş yapacağı hizmet birimi bulunmaması, birim bulunmakla beraber o birimde aynı unvan ve niteliği haiz boş pozisyon bulunmaması veya en az bir yıllık fiili çalışma şartını karşılayamaması nedenlerinden herhangi birine bağlı olarak, Ek 3 üncü maddenin (b) veya (c) bendi hükmü kendilerine uygulanamayanlardan,

tek taraflı feshedenler, bir yıllık süre şartına tabi tutulmadan yeniden istihdam edilebilirler."

Bu madde belirlemesine göre,

Sözleşmeli personel olarak çalışanlar sözleşmelerini fesih ettiklerinde 1 sene boyunca yeniden sözleşmeli personel olarak çalışamamaktadır.

Ancak unvan değişikliği niteliğinde yapılan başvurular bundan istisnadır. Bu istisna nedeniyle de örneğin sözleşmeli büro personeli olarak çalışmaya başlayan bir aday daha sonra eğer mezun olmuş ise sözleşmeli hemşire kadrosuna başvurabilmektedir.

Kamu personelinin alım sayısı azaldığından, hem bu maddeden haberdar olmadığı için başvurup kadroların boş kalmasına sebep olanlar hem de unvan değiştirenler için tedbir alınmalıdır.

Hali hazırdaki uygulamada sadece ÖSYM'nin yaptığı merkezi yerleştirme işlemleri için tek yerleştirme uygulaması bulunmaktadır.

Bu uygulamaya sözleşmeli alımlar için de bir ek yapılmalıdır. Esaslarda yapılacak bir düzenlemeyle, sözleşmeli personel alımında tek yerleştirme sistemine geçilmesi uygun olacaktır. Alım yapacak kamu kurumlarının E-Devlet üzerinden başvuru alması ve TC Nosunun Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlarından sorgulanması suretiyle bu sorunun çözülmesi mümkündür.Memurlar.Net - Özel
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim